سخنگوی وزارت خارجه: هیچ تماسی با آمریکا درباره برجام و غیر برجام نداشته ایم / گفتگو‌های نزدیکی با طرف‌های برجامی داشتیم؛ برخی نکات در حال بررسی و تکمیل است؛ زمانی که قطعی شد اطلاع رسانی می‌شود / اگر برای حضور در مذاکرات افغانستان با حضور آمریکا، دعوتنامه‌ای از سازمان ملل دریافت کنیم، بررسی خواهیم کرد / طرح گام در مقابل گام با آمریکا را دریافت نکرده‌ایم
08 مارس 2021
ساعت انتشار مطلب : 12:45 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


خطیب زاده درباره اینکه آیا ایران طرح گام در مقابل گام با آمریکا را قبول خواهد کرد؟ تصریح کرد: اجازه دهید در مسیر بستر خود برود. ایران نه هیچ وقت طرح گام به گامی را دریافت کرده و نه چنین طرحی مبتنی بر خط مشی اعلامی ایران بوده است. بین ایران و آمریکا گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی نیست چون برجام مسیر را روشن کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا درباره موضوعات برجامی و غیر برجامی نداشته و نداریم.

به گزارش «انتخاب»، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه امروز ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی به تماس‌های تلفنی وزرای خارجه فرانسه و ایران در خصوص مسائل دوجانبه و برجام و همچنین دبیرکل سازمان ملل با ظریف و وزیر خارجه ظریفل و همتای ارمنستانی اشاره کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به سفر وزیر خارجه ایرلند نیز اشاره و اضافه کرد: در خصوص موضوعات دوجانبه و نقش تسهیل گری ایرلند در قطعنامه ۲۲۳۱ و بازگشایی سفارت ایرلند گفتگو‌های خوبی داشتیم.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهور افغانستان و پیشنهاد تشکیل سازوکاری با حضور ایران و چند کشور دیگر و امکان موافقت ایران با این مذاکرات اظهار داشت: ما هیچ تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا درباره موضوعات برجامی و غیر برجامی نداشته و نداریم.

وی خاطرنشان کرد: هنوز دعوتنامه از سازمان ملل در خصوص افغانستان دریافت نکرده ایم و بعد از اینکه دریافت کنیم بررسی خواهیم کرد.

وی بیان کرد: نگاه ما به دوستان دوستی است نه ابزاری. افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی خاطرنشان کرد: گفتگو‌های بسیار نزدیکی با طرف‌های برجامی داشتیم و با آمریکا مذاکره‌ای نداشتیم. در داخل ایران برخی نکات در حال بررسی و تکمیل است. در همین مسیر توئیت ظریف بود. رسانه‌ها اجازه دهند این موضوع حساس در بستر خود جلو برود و زمانی قطعی شد به رسانه‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

وی درباره اینکه آیا ایران طرح گام در مقابل گام با آمریکا را قبول خواهد کرد؟ تصریح کرد: اجازه دهید در مسیر بستر خود برود. ایران نه هیچ وقت طرح گام به گامی را دریافت کرده و نه چنین طرحی مبتنی بر خط مشی اعلامی ایران بوده است. بین ایران و آمریکا گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی نیست چون برجام مسیر را روشن کرده است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4432 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 9998
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات