اصغرزاده: حتی اگر خاتمی را هم بیاورید، مردم می‌پرسند چه چیزی را می‌خواهید اصلاح کنید؟
05 فوریه 2021
ساعت انتشار مطلب : 20:31 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصلاح‌طلبان نهایتا ۱۰ درصد بین مردم پایگاه دارند. حتی اگر خاتمی را هم بیاورید، مردم می‌پرسند چه چیزی را می‌خواهید اصلاح کنید؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موضوع انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یکی از مباحث داغی است که هرچه فاصله تا روز موعود کمتر می‌شود حرف و حدیث‌هایش بیشتر می‌شود. در این میان صحبت‌ها درباره نوع ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات نیز کم نیست و برخی معتقدند تکرار خاتمی باز هم کارساز خواهد بود.

ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در همایش «مردم و انتخابات ۱۴۰۰» که به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد درباره چند و چون انتخابات پیش‌رو ونحوه فعالیت اصلاح‌طلبان سخنرانی کرد. آنطور که اعتمادآنلاین گزارش کرد اصغرزاده در این همایش گفت: اصلاح‌پذیر بودن یا اصلاح‌ناپذیر بودن، مساله این است. اساساً اصلاح‌طلبان کجای جریان سیاست قرار می‌گیرند؟ شما کسانی هستید که انقلاب را به خاطر دارید. من خودم راوی دست اول انقلاب هستم. در سال ۵۶، رژیم شاه مقتدر بود و از نظر نظامی و اعتبار بین‌المللی و امنیتی و قدرت پلیسی، در منطقه حرف اول را می زد. اما در آن نظام مردم دیده نمی‌شدند. حتی مشروعیت نظام به خاطر کودتای ۲۸ مرداد زیر سوال بود و این صحبت‌ها می شد که این رژیم دست‌نشانده است.

او ادامه داد: ما صحبت از مردمی می‌کنیم که صاحب حق هستند. وضعیت فعلی را ببینید. ما حتی جرأت نمی‌کنیم درباره رهبر آینده صحبت کنیم در حالی که می‌دانیم این مساله تا چه اندازه اهمیت دارد. یا درباره اسلام قشری سنتی که آبروی ما را در دنیا برده صحبت نمی‌کنیم. حتی در جمع‌های اصلاح‌طلب درباره این موضوعات نمی‌توانیم حرف بزنیم.

اصغرزاده تاکید کرد: هیچ سیستمی، اصلاحاتی که بخواهد موجودیت او را از بین ببرد نمی‌پذیرد چون دیگر اسمش براندازی می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد؟ اصلاح‌طلبان دوپاره شدند. عده‌ای از روحانی و فراکسیون امید حمایت و عده‌ای اینها را نقد می‌کنند.

اصغرزاده تاکید کرد: ما گفتیم اسلام ذاتش رحمانی است و آمده مشکلات مردم را رفع کند و اسلام بد، اسلام داعش و طالبان است. اما اگر در این میان عده‌ای همان اسلام را می‌پذیرند، دیگر اصلاح‌طلبی وجود ندارد. انقلاب اسلامی بر آزادی مدنی تکیه زده بود و مردم را شهروند درجه یک دانست، اما همین انقلاب اگر علت تبعیض و خودی و غیرخودی کردن باشد باید چه کنیم؟

این نماینده اسبق مجلس گفت: اصلاحات می‌خواست با پشتوانه مردم اوضاع را تغییر دهد، نه اینکه نقش زینتی داشته باشیم و صرفاً همه اتفاقات را توجیه کنیم. اگر شما می‌گویید باید در انتخابات شرکت کنیم، که من هم با شما موافقم، من یک بسته پیشنهادی دارم. در هسته سخت قدرت که ما کاری نمی‌توانیم بکنیم چون خودشان تصمیم می‌گیرند و از نظر آنها اصلاح‌طلب خوب، اصلاح طلب مرده است، کسی که درباره حضور طالبان نپرسد، درباره نبود واکسن نپرسد، فقط موقع انتخابات بیاید و تنور انتخابات را گرم کند.

اصغرزاده تاکید کرد: اگر مبنا این است که خودی و غیرخودی بسازیم، اصلاح‌طلبان هم بزک‌کننده این فضا باشند، مردم حق دارند پای صندوق رأی نروند. پروژه یک‌دست‌سازی قدرت را تا آخر بروند. نه کودتا می‌کنیم، نه شورش می‌کنیم و نه به خیابان می‌آییم. اما حداقل در هسته نرم قدرت اجازه دهید مردم واقعاً حضور داشته باشند. ما باید مردمی را به پای صندوق رأی بیاوریم که فقط قشر متوسط نیستند، کارگر، پرستار، دانشجویان، زنان و همه اقشار در آن حضور دارند. آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند چتر خود را روی این اقشار بگسترانند؟ اصلاح‌طلبان نهایتا ۱۰ درصد بین مردم پایگاه دارند. حتی اگر خاتمی را هم بیاورید، مردم می‌پرسند چه چیزی را می‌خواهید اصلاح کنید؟

او در پایان خاطرنشان کرد: اگر این انتخابات معنای تاثیرگذاری در سرنوشت را داشته باشد، ما می‌توانیم. پای صندوق رأی می‌آییم به این شرط که دولتی پای کار بیاید که انتخابات آزاد و منصفانه و رقابتی را ایجاد کند. اما اگر قرار است توجیه‌کننده وضع موجود باشیم و ناکارآمدی را به جان بخریم و از مردم بخواهیم سکوت کنند، مردم دیگر ما را تحویل نمی‌گیرند. اینها می‌تواند دستور کار کنگره ما و اصلاحات باشد، اما انتخابات باید معنادار و شرکت ما موثر باشد. در غیر این صورت مردم به ما می‌خندند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4855 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 9516
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات