سید حسن خمینی: اگر جامعه به کسی نیاز پیدا کرد، نباید نسبت به مسئولیت شانه خالی کند
08 ژانویه 2021
ساعت انتشار مطلب : 12:38 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

سیدحسن خمینی در مراسم «چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» گفت: اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است

یادگار امام خمینی(ره) گفت: اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است
بیشتر بخوانید
سید حسن خمینی: مضحکه است که قصه جنگ را بگوییم و نگوییم فرمانده جنگ آقای هاشمی بود و نگوییم نخست وزیرش چه کسی بوده یا بنیاد شهیدش را چه کسی اداره کرده است / هیچ لزومی ندارد اگر الآن من با شما بد هستم گذشته هم بد بوده باشیم، ممکن است با کسی رفیق بوده ایم، اما بعدا روابطمان را به هم زده ایم / ظاهرا در دید برخی انقلابی خوب هم انقلابی مرده است
سید حسن خمینی: قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود/ قانونی که تیغش نمی برد، همان بهتر که از بیخ برداشته شود

آیت الله سیدحسن خمینی در مراسم «چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» گفت: مجلس گرانقدری است و هرجا یاد عزیز بزرگوار ما حضرت آیت‌الله هاشمی در جریان باشد هم دل ها به یاد ایشان معطوف می‌شود و هم غصه‌ای در جان و روح خودمان احساس می‌کنیم. جا دارد از برگزارکنندگان جلسه که البته که طبیعتا به دلیل کرونا محبور بودند فضا را محدود و با تعداد کمتری برگزار کنند تشکر کنم.

وی ادامه داد: چهارمین سالگرد ارتحال را اول به خودمان و خانواده بزرگوارشان و باز بیش از همه به یار همیشگی ایشان همسر مکرمه‌شان تسلیت عرض می‌کنم. امروز مناسبت دیگری هم در تقویم ما وجود دارد و آن سالروز سقوط هواپیمایی است که مظلومانه گروهی از هموطنان ما در آن جان باختند که تسلیت عرض می کنم.

فرزند یادگار امام(ره) گفت: از آیات بسیار پرمعنای قرآن آیه‌ای است که در جنگ احزاب وارد شده است، البته آیات قرآن همگی با ارزش هستند اما این آیه به خصوص یک داستان طولانی دارد که در آن اشاره می‌کند به اینکه از زمره مومنین کسانی هستند که آن عهدی که با خداوند بسته بودند را به جا آوردند اما اینها خودشان دودسته هستند گروهی که درگذشتند و وفا را به جا آوردند و گروهی که منتظر هستند و دور آن ها هم می‌رسد. داستان جنگ احزاب بحث طولانی لازم دارد چرا که یکی از جاهایی است که سختی‌ها خیلی شدید است.

وی افزود: آیات قبل اشاره می‌کند که چشم‌ها تیره و تار شده بود و قلب‌ها به حنجره‌ها رسیده بود. در آیه دیگری می‌خواهد فضای جنگ احزاب را نشان دهد اشاره می‌کند که در آن جنگ همه می‌گفتند پس وعده خدا چه شد؟ کسانی که همراه پیامبر بودند می‌گفتند نصرت کو؟ داستان جنگ احزاب را از آن جهت اضافه کردم که چندین قصه درون خود نهفته دارد و از معدود مواردی است که در آن می‌بینید کار مسلمانان صدر اسلام به مویی بند شده بود.

فرزند یادگار امام با اشاره به سوره احزاب گفت: از عهدی که می‌بندیم فرار نکنیم و بدانیم که دنیا دار سختی است و تیر و ترکش دارد. بیت معروفی است که می گوید «گر مرد رهی میان خون باید رفت»

وی یادآور شد: مرحوم آقای هاشمی مرد روزهای سختی بود. از الطاف بیکرانی که خداوند در حق بنده کرده است، آشنایی بسیار نزدیکی بود که با ایشان داشتم. ایشان اهل فرار نبود و اگر زندگی ایشان را نگاه کنید قبل از انقلاب و در مسیر مبارزه تا پای اعدام رفته بود.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه روزهای اول انقلاب را خیلی از روی عقل درک نکردیم، عنوان کرد: بعدها به صورت تاریخی درباره انقلاب شنیدیم که آن روزها سخت بود. آقای هاشمی مرد روزهای سخت جنگ نیز بود. داستان جنگ ما داستان جنگ یک ملت مظلوم در مقابل یک قدرت نبود بلکه در مقابل همه قدرت‌ها بود. گفتند در کربلا شمشیردار با شمشیر می‌زد، نیزه دار با نیزه می‌زد و کسی که چیزی نداشت با سنگ میزد. در زمان جنگ ما هم همینطور بود، اقمار امریکا که در منطقه زورشان می‌رسید سنگ می‌زنند و کسی هم که زورش نمی‌رسید فحش می داد .

وی افزود: در آن دوران از امریکا گرفته تا شوروی و انگلیس پشتیبان و حامی صدام بودند. اما قهرمان جنگ آقای هاشمی بود، البته آقای هاشمی قهرمان صلح هم بود. اما سرمان را بالا بگیریم و بگوییم که ایشان قهرمان جنگ هم بودند. هرگاه آقای هاشمی سمت جبهه میرفتند امام گوسفند نذر می‌کردند که این مرد بزرگ سالم برگردد.

فرزند یادگار امام با بیان اینکه بدون سختی به جایی نمی‌رسیم، اظهار داشت: کسانی که فکر می‌کنند راه سعادت از خوشی می‌گذرد، اشتباه می‌کنند چراکه راه سعادت از سختی می‌گذرد .

خمینی افزود: بسیاری از آن چیزی که آقای هاشمی می‌گفتند با علم به این بود که بر ایشان هزینه‌ تحمیل می‌شود. احساس می‌کرد نسبت به جمهوری اسلامی دِین و وظیفه دارد و نمی‌تواند آن را رها کند. احساس دِینی سنگین نسبت به مردم ایران، رفاه، معیشت و زندگی آن‌ها داشت و سازندگی در تمام وجود او بود که احساس می‌کرد باید لحظه به لحظه به این سمت پیش رود.

وی افزود: همه کارها را ایشان برای این می‌دید که اگر ما دینداران که امروز تصدی زندگی مردم را به عهده داریم نتوانیم در این امر مهم موفق باشیم به دین لطمه زده‌ایم. مدیریت جمهوری اسلامی باید به گونه‌ای رفتار کند که مردم احساس کنند اگر تحت مدیریت یک دولت کریمه زندگی نمی‌کنند که البته او خواهد آمد، بلکه در مسیر آن و تحت مدیریت ضلعی از دولت کریمه قرار دارند.

خمینی با بیان اینکه مرحوم آقای هاشمی به عهد خودش با خدا هم وفادار بود و از آن فرار نمی‌کرد، خاطرنشان کرد: باید از آقای هاشمی یاد بگیریم و او نیز این درس را در مکتب امام آموخته بود که ما نمی‌توانیم شانه از زیر بار مسئولیتی که به ما واگذار شده است، خالی کنیم. اگر مرگ دارد، گو پیش آ تا در آغوشش بگیرم.

وی با بیان اینکه شرط این میدان این است که «من» را کنار بگذاریم،‌ به این بیت از امام خمینی “این ما و منی جمله ز عقل است/ در خلوت مستان، نه «منی‌» هست و نه «مایی‌»” اشاره و با تضمین به بیتی از حافظ که می‌گوید«میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست/ تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز» و همچنین به آیه‌ای قران گفت: اگر منیت را کنار گذاشتیم راه ها باز می‌شود. تا نتوانیم این «من» را در وجود خود بکشیم و مدام به جایگاه و حضور و عکس و توجه کنیم، نمی‌توان آنگونه که باید پیش رفت.

تولیت حرم امام خمینی تصریح کرد:‌ آقای هاشمی حداقل در دوازده سال آخر عمرشان می‌توانست خیلی راحت‌تر سر کند، اما ایستادگی کرد و احساس می‌کرد مصداق “رجال صدقوا ما عاهدوا الله” است و باید این عهد را صادقانه انجام دهد. وقتی احساس وظیفه می‌کرد وارد می‌شد و خدا نیز کمک می‌کرد.

خمینی با اشاره به آیه شریفه « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم»، تصریح کرد: امکان ندارد که شما خدا را یاری کنید و خدا شما را یاری نکند و این مساله حتمی است، مصداق آن در اشعار هم این است که می‌گویند«تو نیکی میکن و در دجله انداز/که ایزد در بیابانت دهد باز» یعنی پروردگار متعال حتما و قطعا پاسخ یاری و اعمال خیر شما را خواهد داد.

تولیت آستان امام خمینی(ره) با اشاره بر مسئولیت‌پذیری مرحوم هاشمی، اظهار داشت: ایشان تصمیم‌های سختی را اتخاذ کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مساله «پایان جنگ» اشاره کرد. پدر بنده تعریف می‌کرد که آقای هاشمی بعد از تصمیم درخصوص پذیرش قطعنامه نزد امام(ره) آمد و گفت که من جانشین فرمانده کل قوا هستم و خوب نیست شما که تا چند وقت قبل پایان جنگ را نمی‌پذیرفتید اکنون به‌یکباره بپذیرید؛ لذا اجازه دهید من بپذیرم و بعد شما من را محاکمه کنید، اما شخصیت امام اینگونه نبود. ایشان بسیار مسئولیت‌پذیر بودند و آنچه که احساس می‌کردند وظیفه دارند را انجام می‌دادند و با چنین موضوعی موافقت نکردند. البته خود آقای هاشمی هم در همین مکتب امام پرورش پیدا کرده بودند و بسیار مسئولیت پذیر بودند.

وی ادامه داد: ایشان آخرین سخنرانی خود را در حسینیه جماران انجام دادند که در پایان آن سخنرانی خطاب به جمع حاضر گفتند یک وقت به شما آدرس غلط داده نشود، همه ما در مقابل امام هیچ بودیم، امام مانند عدد ۱ بود که در کنار این صفرها قرار گرفت و آن‌ها را عدد کرد.

آیت الله خمینی با بیان اینکه ایمان آقای هاشمی روزافزون بود، ابراز داشت: وقتی آقای مطهری از فرانسه برگشت، از ایشان پرسیدند که در امام چه دیدی؟ و ایشان پاسخ داد که در امام ایمان‌های دیدم، ایمان به خدا، ایمان به راه، ایمان به هدف و ایمان به مردم. وقتی شما به آقای هاشمی هم نزدیک می‌شدید، مشاهده می‌کردید که ایشان واقعاً در همین مسیر امام است و حقیقتاً به مردم باور دارد.

وی افزود: من خودم به یاد دارم که وقتی شرایط سخت می‌شد و مسئولین نزد امام می‌آمدند، ایشان می‌گفتند که نگران نباشید، شما با مردم صادق باشید و اطمینان داشته باشید که مردم با شما همراه خواهند بود. وقتی شما صادق باشید، مردم از شما حمایت می‌کنند اما وقتی مشکل داشته باشید، خب چرا باید حمایت کنند؟ شما منیت را کنار بگذارید و باور داشته باشید که خداوند دل‌ها را به سمت شما جذل می‌کند.

فرزند یادگار امام(ره) در پایان با اشاره به ویژگی استقامت مرحوم هاشمی، گفت: همان ایمان روزافزون که اشاره کردم باعث استقامت آقای هاشمی در مسیری که انتخاب کرده بود، می‌شد. لذا در مکتب آقای هاشمی ایستادگی و تن دادن به مسئولیت و فرار نکردن از مسئولیت است.

وی افزود: اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است

خمینی در پایان با تاکید بر اینکه باید «من» را کنار بگذاریم،‌ افزود: اگر منیت را کنار گذاشتیم راه‌ها باز می‌شود. تا نتوانیم این «من» را در وجود خود بکشیم و مدام به این توجه کنیم که جایگاه من کجاست، نمی‌توان آنگونه که باید پیش رفت.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4418 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 9107
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات