قربانی: نمایندگان یا به قانون آگاهی ندارند یا سیاسی کاری می کنند/تصویب بعضی قوانین برای رقیب‌کم‌کنی است شورای ‌نگهبان محدودیت در ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌ جمهوری را می‌پذیرد؟
23 دسامبر 2020
ساعت انتشار مطلب : 12:31 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

معاون اسبق تنقیح قوانین مجلس می‌گوید: نظر شورای نگهبان این است که در مورد رئیس جمهور نمی توان شرایط صلاحیت گذاشت اما حالا آقایان آمدند و می خواهند بگویند که شرط ثبت نام چیز دیگریست!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بررسی طرح اصلاحیه قانون انتخابات و شرایط جدیدی که این روزها برای ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری توسط مجلس یازدهم مطرح می شود بحث برانگیز شده است.
بعضی معتقدند برخی مواد و مصوبه های این طرح سیاسی‌کاری است و به دلیل عدم آگاهی کامل نمایندگان مجلس از قانون اساسی است.

موسی قربانی،معاون اسبق تنقیح قوانین مجلس هم تاکید می کند که شورای نگهبان محدودیت‌ مجلس برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری را نمی‌پذیرد. او هم سیاسی کاری نمایندگان مجلس را محتمل می داند و می گوید: اگر شرایطی که نمایندگان وضع می کنند برای ثبت نام بعضی از اشخاص محدودیت ایجاد کند، شورای نگهبان آن را نمی پذیرد، همچنین مصداق تعیین کردن برای رجل سیاسی و مدیر و مدبر را هم شورای نگهبان نمی پذیرد.

شورای نگهبان تشخیص صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری را وظیفه خودش می داند نه مجلس
موسی قربانی در این باره به خبرآنلاین گفت: بار اولی نیست که از این حرفها زده می شود اما شورای نگهبان به جد معتقد است که تشخیص آنچه مربوط به صلاحیت کاندیداهای رئیس جمهوری می شود به عهده اعضای شورای نگهبان است و در مجلس نمی شود راجع به این موضوع قانون گذاری کرد چون در گذشته هم این اتفاقات افتاده است.

وی ادامه داد: یک زمانی من بحثی فراتر از این را مطرح کردم، یعنی می خواستم یک طرحی را به عنوان طرح شرایط احراز تصدی ها در جمهوری اسلامی تهیه کنم که این طرح از بالا تا پایین را یک کاسه ببیند، چون همانطور که می دانید ما بررسی های دو گانه و چند گانه داریم. مثلا برای آن عضو شورای اسلامی روستا یکسری شرایط وضع کرده ایم اما برای انتصاب وزیر هیچ شرطی وضع نکرده ایم و این چیز خیلی عجیب و غریبی است.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: نظام حقوق سیاسی ما یک چیز عجیب و غریبی دارد، من گفتم بیاییم همه اینها را ببینیم و داشتم طرح آن را آماده می کردم؛ ما می گفتیم یک شرایط عمومی باید باشد که این شرایط عمومی برای همه کسانی که میخواهند در جمهوری اسلامی کاندیدا شوند مثل هم است که شامل التزام عملی به اسلام، التزام به قانون اساسی، بلوغ، روشن بودن تکلیف خدمت وظیفه عمومی، عدم سابقه کیفری، نداشت اعتیاد به مواد مخدرو نداشتن سوءشهرت بود.

تصویب بعضی قوانین برای رقیب‌کم‌کنی است
قربانی افزود: بعد وارد شرایط اختصاصی می شدیم که مثلا رئیس جمهور این شرایط را باید داشته باشد و وزرا، نمایدگان مجلس و … این شرایط؛ اما اکنون انقدر که برای نمایندگان مجلس شرایط وضع کردیم برای وزرا قانون نداریم که البته بعضی از این شرایط حالت رقیب کم کنی داشته یعنی نمایندگان مجلس آمده اند این شرایط را گذاشته اند تا از رقبای خودشان کم کنند.

معاون اسبق تنقیح قوانین مجلس تاکید کرد: زمانی که من این طرح را مطرح کردم می دانستم نهایتا باید به شورای نگهبان برود پس خودم از اول آن را به شورای نگهبان بردم وشورای نگهبان گفت که ما آن قسمت ریاست جمهوری را قبول نمی کنیم چون آنجا قانون اساسی گفته است که رئیس جمهور باید این شرایط را داشته باشد و تشخیص آن با شورای نگهبان است و ما می گوییم اگر هر شرط دیگری که گذاشتید باعث محدودیت برای شورای نگهبان شود، شورا آن را رد می کند و این یک چیز کلی است.

قربانی یادآور شد: نظر شورای نگهبان این است که در مورد رئیس جمهور نمی توان شرایط صلاحیت گذاشت اما حالا آقایان آمدند و می خواهند بگویند که شرط ثبت نام این است؛ یعنی کسی که می خواهد ثبت نام کند باید این شرایط را داشته باشد، اگر طوری باشد که بعضی کسانی که مدیر و مدبر و رجال سیاسی هستند را نفی کند، اگر این شرایط بخواهد برای آن محدودیت ایجاد کند شورای نگهبان آن را قبول نمی کند یعنی کسی که مدیر و مدبر است و از رجال سیاسی محسوب شود اما مجلس شرطی گذارد که او نتواند ثبت نام کند، شورای نگهبان به این موضوع ایراد می گیرد.

شورای نگهبان محدودیت مجلس برای ثبت نام را نمی‌پذیرد
وی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان معتقد است که این کار اختیارات شورای نگهبان را محدود می کند؛ کسی که مدیر و مدبر و است و از رجال سیاسی محسوب می شود اما مجلس برای آن شرط بگذارد مثلا بگوید باید انقدر سابقه کار داشته باشد، اگر یک آدمی پیدا شد که مثلا تحصیلات عالیه داشت و برای خودش کار کرده بود و سابقه کار اداری نداشت اما الان مدیر و مدبر و رجل سیاسی است ممکن است شورای نگهبان به او ایراد بگیرد، فلذا من کلی عرض می کنم که اگر شرایطی که نمایندگان وضع می کنند برای ثبت نام بعضی از اشخاص محدودیت ایجاد کند، شورای نگهبان آن را نمی پذیرد، همچنین مصداق تعیین کردن برای رجل سایسی و مدیر و مدبر را هم شورای نگهبان نمی پذیرد.

نمایندگان به قانون اساسی آگاهی ندارند
قربانی در پاسخ به این پرسش که آیا این آگاهی بین نمایندگان مجلس وجود ندارد یا موضوع سیاسی‌کاری است، گفت: بله ممکن است سیاسی کاری باشد البته آگاهی هم وجود ندارد. نمایندگان قطعا نسبت به قانون اساسی خلاء آموزشی دارند، اگر شما یک برآوردی از مصوبات مجلس در ۱۰ دوره داشته باشد، شاید کمتر از ۵ درصد مصوبات مجلس بدون اشکال در مرحله اول از فیلتر شورای نگهبان رد شده باشد.

این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: دلیلش هم این است که آنها به قانون اساسی به هر دلیلی( دلایل سیاسی، دلایل عوام فریبی و کسب رأی و .. ) توجه ندارند، مثلا فرض کنید عده ای می خواهند یک چیزی را تصویب کنند مثل همین یارانه ای که الان تصویب کردند؛ شورای نگهبان چند بار گفت که منابعی که شما می بیند این قانون را تامین نمی کند و این اصل ۷۵ قانون اساسی است، اما آنها انقدر اصرار کردند که توانستند آن را اصلاح کنند ولی این طرح چند بار بین شورای نگهبان و مجلس رفت و آمد کرد.

وی تصریح کرد: این رفت و آمدها بین شورای نگهبان و مجلس یعنی اینکه نمایندگان به قانون اساسی آگاهی کامل ندارند. اگر آنها عالمانه و عامدانه مغایر با قانون اساسی چیزی را تصویب می کنند باید به مجمع تشخیص برود، اینکه مجلس سعی می کند نظر شورای نگهبان را برای آن تامین کند یعنی نمی خواهند مغایر با قانون اساسی باشد در حالی که مکرر دارد مغایر با قانون اساسی تصویب می کند.

قربانی همچنین اظهار کرد: یک زمان بعضی از آنها گفتند ما می دانیم این مغایر با قانون اساسی است اما از باب مصلحت می خواهیم آن را تصویب کنیم تا آن را به مجمع بفرستیم، این مغایرت با قانون اساسی عالمانه و عامدانه است و منعی ندارد اما موارد این چنینی خیلی کم است، یعنی در سال بیشتر از ۵ الی ۶ مورد پیش نمی آید، اما از این طرح ها زیاد است که وقت زیادی صرف کردند و در نهایت آن را کنار گذاشته اند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4432 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 8897
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات