جنگ نفتی آمریکا علیه ایران
08 ژانویه 2016
ساعت انتشار مطلب : 14:54 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

روزنامه آلمانی دی‌ولت نوشت: دولت آمریکا تصمیم گرفت مقادیری از ذخایر راهبردی طلای سیاه آمریکا را بفروشد، این تصمیم به‌ظاهر بنا بر ضرورت تثبیت بودجه گرفته شد اما هدف از آن به راه انداختن جنگی در بازار مواد اولیه علیه ایران و روسیه است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تصمیم آمریکا به فروش ذخایر راهبردی نفت خام خود قاطعیت آمریکا را برای پایین نگه داشتن قیمت نفت به‌منظور تضعیف رقبای اصلی خود از جمله روسیه، عربستان سعودی و ایران می‌رساند.

مقامات آمریکایی به‌طور سنتی در مواقع اضطراری از جمله جنگ‌ها، بحران‌ها یا فجایع طبیعی به ذخایر راهبردی خود متوسل می‌شوند.

به‌طور مثال، دولت آمریکا در سال ۲۰۰۵ در پی طوفان کاترینا که بخش‌هایی از این کشور را ویران کرد، مجبور شد از ذخایر راهبردی خود استفاده کند.

به‌نوشته دی‌ولت، متوسل شدن به ذخایر راهبردی در این مورد خاص، تدبیری محافظتی بود اما توسل به این کار در شرایط فعلی بیشتر سلاحی در دستان آمریکاست.

کاخ سفید و کنگره توافق کردند هشت درصد ذخیره راهبردی نفت خام آمریکا را که در حال حاضر ۶۹۵ میلیون بشکه است، بفروشند. در مجموع، دولت آمریکا قصد دارد حدود ۵۸ میلیون بشکه نفت را در دوره ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ (پنج تا ده میلیون بشکه در سال) روانه بازار کند.

در سال ۲۰۲۵، درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق وزارت خزانه‌داری آمریکا ریخته خواهد شد تا سپس برای تثبیت بودجه مورد استفاده قرار بگیرد. این رویکرد اگرچه به‌ظاهر جنبه اقتصادی دارد اما به‌نظر متناقض می‌رسد.

به‌نوشته دی‌ولت، از آنجا که فروش نفت خام بر اساس قیمت‌های کنونی تنها حدود سه میلیارد دلار درآمدزایی دارد، احتمال کمی وجود دارد که این مبلغ به آمریکا برای تسویه بدهی خود که بالغ بر ۱۸هزار میلیارد دلار است، کمکی کند.

قیمت نفت در سال ۲۰۱۵ تقریباً به نصف کاهش پیدا کرد. قیمت نفت که سال گذشته حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود، اکنون حتی به ۵۰ دلار در هر بشکه نیز نمی‌رسد. بنابراین مصرف‌کنندگان از قیمت‌های پایین سوخت بهره می‌برند در حالی که این شرایط به‌ضرر کشور است.

دی‌ولت این پرسش را مطرح می‌کند: چرا واشنگتن طرح‌های فروش ذخایر راهبردی نفت خام خود را درست زمانی اعلام کرد که قیمت‌ها تا این حد پایین است؟ و جواب می‌دهد احتمالاً به این علت که تنها مسئله پول مطرح نیست، تصمیمی سیاسی در کار است.

تصمیم به فروش نفت راهبردی با هدف تضعیف کشورهایی که نفت خام یکی از راه‌های تأمین بودجه آنها است، گرفته شده است و به این طریق فشاری مصنوعی بر آنها وارد می‌شود.

این روزنامه آلمانی نتیجه می‌گیرد که آمریکا با این روش، چالشی برای روسیه، عربستان سعودی و ایران به وجود می‌آورد و جنگی جهانی را در بازار مواد اولیه به راه می‌اندازد.
منبع:تسنیم<


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 863
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات