واکنش آصفری، عضو اصولگرای کمیسیون امنیت ملی مجلس، به پیشنهاد چین برای مذاکرات فرابرجامی: مذاکرات فرابرجامی با آمریکا منوط به انجام تعهدات مغفول مانده برجامی شان است / ما در عصر مذاکره و گفت‌وگو قرار داریم؛ تنها راه حل مشکلات، مذاکره است
09 دسامبر 2020
ساعت انتشار مطلب : 22:34 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

اصفری نماینده مجلس در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: روسیه و چین در مقاطع مختلف زمانی از جمله در زمان مصوبات شورای امنیت نشان دادند که سعی بر حمایت از ایران دارند ولی به هر جهت امروز بسیاری از کشورها خواستار مذاکره دو جانبه با کشورهای مختلف هستند. امروز همه دنیا از جنگ خسته شدند و جنگ را راه حل مشکلات نمی‌دانند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز ما در عصر مذاکره و گفت‌وگو قرار داریم و تنها از این طریق می‌توان مشکلات را برطرف کرد؛ مشروط بر اینکه مذاکرات متقابل و توامان با احترام طرفین باشد و طرفین خودشان را موظف به اجرا و رعایت تعهدات بدانند. مذاکراتی که به برجام ختم شد، نهایتا با عدم تعهد غربی‌ها، صرفا یک فرصتی را برای سواستفاده قدرت‌های جهانی فراهم کرد که در چنین شرایطی مذاکره و گفت‌وگو معنا و کاربرد خودش را از دست می‌دهد.

محمدحسن آصفری در گفت‌وگو با «انتخاب» در واکنش به اظهارات اخیر وزارت خارجه چین مبنی بر ضرورت بازگشت بدون قید و شرط آمریکا به برجام و اجرای تعهدات عقب مانده این کشور در قبال ایران، گفت: امروز همه کشورهای دنیا اعتقاد دارند که آمریکا باید نسبت به تمام تعهدات بین‌المللی خودش پایبند و وفادار باشد. امروز دنیا به این نتیجه رسیده است که بدون تعهد و احترام به معاهدات بین‌المللی نمی‌توان امنیت و صلح را در جهان پایدار نگاه داشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ایران در طول عمر برجام نشان داد که به تعهدات بین‌المللی پایبند است و همیشه در چارچوب این تعهدات قدم برداشت است. اما در مقابل غرب به ویژه آمریکا به هیجکدام از تعهدات خودشان پایبند نبودند. بنابراین بدیهی است که امروز این مساله مطرح شود که آمریکا ملزم به بازگشت به برجام است. البته خروجی این بازگشت زمانی معنادار خواهد بود که آمریکا تحریم‌های یک جانبه خودش علیه ایران را بردارد.

این نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش شرط بازگشت آمریکا به برجام، لغو تمامی تحریم‌های یک طرفه علیه ایران است، تصریح کرد: بحث لغو تحریم‌ها باید قبل از بازگشت به برجام صورت بگیرد و بعد از آن آمریکا باید تمام تعهدات خودش در برجام را عملیاتی کند. وگرنه بازگشت به برجام بدون توجه به این مقدمات معنایی نخواهد داشت و بازگشت آنان به برجام در چنین شرایطی برای ایران ارزشی ندارد.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی همچنین درباره پیشنهاد چین برای انجام مذاکرات فرابرجامی، گفت: این پیشنهاد زمانی قابل طرح و بررسی خواهد بود که اولا برجام به درستی اجرا و رعایت شود. ایران چه در زمان تصویب برجام و چه در زمان خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات برجامی از سوی طرف‌های غربی، متحمل خسارات زیادی شد. ایران در زمان تصویب برجام از حق مسلم خودش در مساله انرژی صلح آمیز هسته‌ای گذشت و بعدتر با خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات برجامی از سوی غربی‌ها متحمل خساراتی شد. آمریکایی‌ها نه فقط از برجام خارج شدند، بلکه ایران را مورد تحریم‌های دیگری به صورت یک جانبه قرار دادند که خود همین مساله هم نقض برجام بود.

وی افزود: بنابراین لازمه مذاکرات فرابرجامی، آن است که غرب و مشخصا آمریکا به تعهدات مغفول مانده برجامی خودشان عمل کنند. مضاف بر اینکه اگر قرار باشد کسی از مذاکره صحبت کند، این ایران است که اجازه ادعا و بیان نظر دارد. سابقه تاریخی بلند بالای ایران نشان داده که همیشه حامی صلح، دوستی، مذاکره و گفت‌وگوی متقابل و توامان با احترام بوده است. بر همین اساس کسی نمی‌تواند ادعا کند که در بحث گفت و گو و مذاکره از ایران جلوتر بوده و پیشتاز است.

آصفری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا چین و روسیه می‌توانند مسیر ایران را برای بازگشت آمریکا به برجام و احیای برجام و همین طور مذاکرات فرابرجامی هموار کنند، تصریح کرد: روسیه و چین در مقاطع مختلف زمانی از جمله در زمان مصوبات شورای امنیت نشان دادند که سعی بر حمایت از ایران دارند ولی به هر جهت امروز بسیاری از کشورها خواستار مذاکره دو جانبه با کشورهای مختلف هستند. امروز همه دنیا از جنگ خسته شدند و جنگ را راه حل مشکلات نمی‌دانند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در پایان خاطرنشان کرد: امروز ما در عصر مذاکره و گفت‌وگو قرار داریم و تنها از این طریق می‌توان مشکلات را برطرف کرد؛ مشروط بر اینکه مذاکرات متقابل و توامان با احترام طرفین باشد و طرفین خودشان را موظف به اجرا و رعایت تعهدات بدانند. مذاکراتی که به برجام ختم شد، نهایتا با عدم تعهد غربی‌ها، صرفا یک فرصتی را برای سواستفاده قدرت‌های جهانی فراهم کرد که در چنین شرایطی مذاکره و گفت‌وگو معنا و کاربرد خودش را از دست می‌دهد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4419 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 8610
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات