جزئیات حضور دانش آموزان، از زبان وزیر آموزش و پرورش: در تمام مناطق از ۱۵ شهریور مدارس دایر هستند / رعایت فاصله زمان کلاس از ۳۵ دقیقه بیشتر نشود / فعالیت‌های ورزشی و برنامه صبحگاهی متوقف شود / مدارس ضدعفونی شود و همه از ماسک استفاده کنند / مدارسی با تعداد دانش آموزان کمتر نیازی به زوج وفرد کردن ندارند
04 سپتامبر 2020
ساعت انتشار مطلب : 12:23 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس کشور در تمام مناطق از ۱۵ شهریور دایر است. وی افزود: رعایت فاصله زمان کلاس از ۳۵ دقیقه بیشتر نشود، فعالیت‌های ورزشی و برنامه صبحگاهی متوقف شود، رفتن و آمدن بچه‌ها متفاوت باشد. مدارس ضدعفونی شود و معلمان و دانش‌آموزان از ماسک استفاده کنند. هر جا که بتوانیم این پروتکل‌ها را رعایت کنیم، کلاس‌ها را دایر می‌کنیم. وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ۶۲ درصد کلاس‌ها جمعیت مدارس زیر ۱۰۰ نفر، ۴۰ درصد زیر ۵۰ دانش آموز است و در شرایط عادی می‌توانند رعایت کنند و حتی نیاز به زوج و فرد نیست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس کشور در تمام مناطق از ۱۵ شهریور دایر است.

به گزارش انتخاب، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اظهار کرد: ما دو اولویت بسیار مهم داریم که هر تصمیمی تحت این دو اولویت است که اولی، سلامت است و هیچ تصمیمی نخواهیم گرفت که در آن لحاظ نشود و اولویت دوم، تداوم آموزش است.

وی ادامه داد: تجربیات دنیا را هم در این خصوص بررسی می‌کنیم؛ مدارس برخی کشورها از جمله مدارس کشورهای اروپا و آسیای جنوب شرقی از یک هفته قبل باز شده است و هیچ آموزشی هم جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود بنابراین اولویت آموزش حضوری، اصل است.

* تفاوت معناداری بین مناطق سفید، زرد و قرمز نیست/ همه مناطق پرخطر هستند

حاجی میرزایی اضافه کرد: عنوان شده است تفاوت معناداری بین وضعیت‌های مختلف سفید، زرد و قرمز نیست و می‌گویند حتی از وضعیت سفید بیشتر نگران هستیم چون عدم رعایت پروتکل‌ها موجب می‌شود این مناطق به سرعت تبدیل به منطقه زرد و قرمز شوند و بر همین اساس باید همه مناطق را مناطق پرخطر دانست و رعایت پروتکل‌ها را در نظر گرفت پس در تمام مناطق کشور، یک پروتکل رعایت شود.

وی به رعایت پروتکل سلامت در آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: از جمله این موارد می‌توان به رعایت فاصله یک متر بین دانش‌آموزان در کلاس درس، عدم افزایش زمان کلاس درس بیشتر از ۳۵ دقیقه، توقف فعالیت‌های ورزشی و برنامه صبحگاهی مدارس، تفاوت در زمان تردد دانش‌آموزان به مدرسه، ضدعفونی مدارس و استفاده از ماسک توسط معلمان و دانش‌آموزان اشاره کرد؛ هر جا که بتوانیم این پروتکل ها را رعایت کنیم، کلاس‌ها را دایر خواهیم کرد.

* ۳۸ درصد مدارس بیش از ۱۰۰ دانش‌آموز دارند

وزیر آموزش و پرورش به وضعیت تراکم مدارس و تعداد دانش‌آموزان اشاره کرد و ادامه داد: ۶۲ درصد مدارس دارای جمعیت کمتر از ۱۰۰ نفر و ۴۰ درصد مدارس دارای جمعیت کمتر از ۵۰ دانش‌آموز هستند یعنی مانند شرایط عادی و روزهای طبیعی مدارس است و می‌توانند کلاس‌های درس را با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنند.

وی اضافه کرد: ۳۸ درصد مدارس بالای ۱۰۰ دانش‌آموز دارند که متناسب با متراژ مدرسه و کلاس به شورای مدرسه اختیار دادیم که دانش‌آموزان را گروه‌بندی کنند و بر اساس آن به مدرسه بیایند.

* پیش‌بینی پروتکل‌های سخت‌گیرانه سلامت در آموزش و پرورش

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه بر این اساس همه مدارس را در ۱۵ شهریور باز می‌کنیم، گفت: مدارسی که امکان رعایت پروتکل هست، به شکل طبیعی هر روز دایر هستند و اگر کلاس پرجمعیت باشد، دو گروه می‌شوند که ۷، ۸ درصد کلاس‌ها خیلی پرجمعیت هستند و ممکن است سه گروه شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که «قبلا اعلام کردید که مدارس بر اساس سه سناریو است و چرا تغییر کرد»، گفت: نمی‌شود که هر خانواده‌ای هر روز بپرسد در چه شرایطی هستیم و آیا امروز فرزندمان را به مدرسه بفرستیم یا نفرستیم. البته ما هر هفته اوضاع را رصد می‌کنیم و پروتکل‌های سخت‌گیرانه را در آموزش و پرورش ایجاد کردیم و همه کادر ستادی قرار شد تک تک به مدارس سر بزنند.

* فعالیت سرویس مدارس بر اساس پروتکل است/ «ضدعفونی» قبل و بعد از حضور دانش‌آموزان

وزیر آموزش و پرورش درباره فعالیت سرویس مدارس، اظهار کرد: خانواده‌ها از سرویس مدارس می‌توانند استفاده کنند که فعالیت سرویس مدارس بر اساس پروتکل است؛ به عنوان مثال قبل و بعد از حضور دانش‌آموزان باید ضدعفونی شود.

وی در خصوص قوانین درباره رانندگان سرویس مدارس نیز افزود: مجموعه‌ای در وزارت کشور مسؤولیت سرویس مدارس را دارد و در این خصوص پروتکل وجود دارد و انجمن اولیا و مربیان هم به خانواده‌ها آموزش می‌دهد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4575 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 7282
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات