ایندپندنت: کلید خوردن سفرهای اروپایی روحانی به چه معناست؟
12 نوامبر 2015
ساعت انتشار مطلب : 16:45 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

ایندیپندنت نوشت : حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دیدارهای مختلفی که در کشورهای اروپایی برگزار خواهد کرد از موضع قدرت گفتگو می کند.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه انگلیسی آورده است: روحانی از زمانی که سال ۲۰۱۳ رئیس جمهور ایران شد به آمریکا ، چین، ترکیه، افغانستان، روسیه و کشورهای زیادی در آسیای میانه سفر کرده است. در عین حال ، روحانی به غیر از دیداری کوتاه برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، تا این هفته از اروپا دیدار نکرده است.

روحانی در چند روز آینده با پاپ و مقامات ایتالیا و فرانسه دیدار می کند که این اولین دیدار یک رئیس جمهور ایران از یک کشور اتحادیه اروپا در مدت بیش از یک دهه به شمار می رود.

واتیکان اعلام کرد :« مذاکرات روحانی با پاپ فرانسیس صریح و شامل طیف گسترده ای از موضوعات خواهد بود و برای هموار کردن راه دوستی و اعتماد پایدار میان جمهوری اسلامی و کلیسای کاتولیک تلاش می شود.»

پاپ فرانسیس از توافق ایران با قدرت های بین المللی بر سر برنامه هسته ای این کشور به شدت حمایت کرده و گفته بود :« این یک گام قاطع به سمت جهانی امن تر و برادرانه تر است.»

این توافق ، کاتالیزوری برای گرم شدن روابط دیپلماتیک تهران با غرب بوده است. این گرم شدن روابط دیپلماتیک تهران با غرب ، موجب نفرت و نگرانی اسرائیل و جناح راست در آمریکا شده است.
پس از سالها مطرح شدن اتهامات و تهمت زنی متقابل، به نظر می رسد ایران مورد پذیرش قرار می گیرد.

مقامات ایرانی تنها ۴۸ ساعت قبل از آغاز دیدارهای رئیس جمهور این کشور از اروپا ، در تلاش برای برقراری صلح در جنگ داخلی خونین سوریه در مذاکرات وین شرکت می کنند. هیئت ایران تاکنون از شرکت در این مذاکرات منع شده بود.

حضور هیئتی از تهران در مذاکرات صلح سوریه به منزله اذعان ضمنی غرب به این موضوع است که بدون مشارکت یکی از حامیان اصلی بشار اسد و یک بازیگر مهم منطقه ، احتمال دستیابی به هیچ راه حلی وجود ندارد.

روحانی از زمان به قدرت رسیدن سفر کننده ای باتجربه شده ولی پیش از این در خارج از کشورش در کانون توجه قرار نداشته است.

مقامات غربی که با روحانی ملاقات کرده اند می گویند وی فردی مودب است که آرام صحبت می کند و درک خوبی از سیاست واقع گرایانه دارد.

یک دیپلمات ارشد سابق انگلیس که در حال حاضر در یک اندیشکده فعالیت می کند گفت :« بر خلاف تصوری که ممکن است یک فرد از تندروهای اسرائیل و جمهوریخواه پیدا کند ،روحانی یک عوام فریب جنجالی نیست. روحانی ادعا می کند رئیس جمهوری مدرن از یک کشور مدرن است و این تصویری است که وی در این سفر از خود نشان خواهد داد.»

با این حال، دیدار روحانی از کشورهای اروپایی فقط به مسائل سیاسی محدود نمی شود. هیئتی بزرگ متشکل از بخشهای دولتی و خصوصی اقتصاد ، روحانی را در این سفر همراهی می کنند. محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران یکی از کسانی که در این سفر روحانی را همراهی می کند گفت آقای روحانی نیروی محرکه مهمی در دیدارها خواهد بود.

جلال پور گفت :« ما پیش بینی می کنیم قراردادهای تجاری امضا شود. پتانسیل تازه ای برای سرمایه گذاری مشترک شرکت های ایرانی، فرانسوی و ایتالیایی ایجاد خواهد شد. شرکت در یک کنفرانس همکاری مشترک اقتصادی در حضور روسای جمهور ایران و فرانسه نهایی شده است. دیدارها و رویدادهای مشابه و مهمی در ایتالیا برگزار خواهد شد. یک ضیافت شام با حضور نخست وزیر ایتالیا برگزار می شود که در آن می تواند در مورد تجارت گفتگو شود.»

تاکنون هیئت های تجاری ، مدام همراه با وزیران اروپایی به ایران سفر کرده اند و هیئتی تجاری به رهبری فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس از جمله آنها بوده است.

حجم مبادلات تجاری میان ایران و ایتالیا و فرانسه و ایران در سال ۲۰۱۳ ، به ترتیب ششصد و نود و شش میلیون و چهارصد و هشتاد و یک میلیون یورو بوده است.

کاهش تحریمها موجب افزایش انتظارات در مورد رونق اقتصادی در کشوری شده که تشنه سرمایه گذاری و کالاهای خارجی بوده است .

جو کِسِر مدیر اجرایی زیمنس که یک شرکت عظیم صنعتی آلمان است گفت :« ما در مورد ۸۰ میلیون نفر صحبت می کنیم که به منابع انرژی و نیز مراقبت های بهداشتی نیاز دارند و می خواهند در صنایع نفت و گاز به فعالیت خود ادامه دهند بنابراین فرصت ها و بختهایی وجود دارد.»

چین، هند و ژاپن در میان کشورهایی هستند که آنها هم پیگیر تجارت با ایران هستند و ایران می خواهد آمریکا و اروپا بدانند نباید دل خود را به این خوش کنند که می توانند بخش اعظم کار و کسب را در اختیار بگیرند.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت گفت: «کشورهایی که خواستار تحریمهای شدیدتر علیه ایران بودند ، امروز برای بدست آوردن فرصتهای تجاری از هم سبقت می گیرند.اما آنها باید بدانند که ایران منافع خود را دنبال خواهد کرد و آنچه بیشتر به نفع ما باشد انتخاب می کند.»

این ابراز وجود به طور فزاینده در میان وزراء و دیپلمات های ایرانی دیده می شود به ویژه هنگامی که پای رقبای سنی کشور شیعه ایران به میان می آید.

مقامات ایران قاطعانه به انتقادات عربستان سعودی از تهران به سبب حمایت از رژیم اسد پاسخ می دهند. در تازه ترین جرو بحث ، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان ، ایران را به « اشغال سرزمین های اعراب » در سوریه متهم کرد. معاون وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد عربستان سعودی « اشغالگر » یمن است.

لحن ملایم تر ایران به طور آشکار تغییر کرده است و مقامات ایرانی می گویند این وضع در نتیجه مخالفت کشورهای حوزه خلیج فارس با پیشنهادهای ایران در خصوص تشکیل ائتلاف ضد جنگجویان دولت اسلامی ( گروه تکفیری صهیونیستی داعش ) بوجود آمده است.

این ابراز وجود روحانی در داخل کشور نیز دیده می شود و وی ظاهرا آمادگی بیشتری برای ایستادن مقابل نیروهای محافظه کار دارد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 720
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات