همتی: در حال خروج از رکود اقتصادی ناشی از کرونا هستیم
25 آگوست 2020
ساعت انتشار مطلب : 9:16 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس‌کل بانک مرکزی گفت: در ۴ ماه اول سال به‌خاطر شیوع کرونا رکودی در اقتصاد ایران اتفاق افتاد، ولی شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از این رکود مقطعی هستیم.

به گزارش تسنیم، عبدالناصر همتی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد بیان داشت: اگرچه به‌سبب شیوع کرونا رکودی برای اقتصاد کشور در ابتدای سال اتفاق افتاد، ولی شاخص‌های نقطه به نقطه و ماهانه بخش صنعت نشان می‌دهد کشور در حال خروج از این رکود مقطعی است.

وی اظهار کرد: امیدواریم که با روندی که جلو می‌رود بتوانیم کار‌های بهتری برای کشور انجام دهیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: شرایط کشور در طول دو سال گذشته به‌گونه‌ای بود که مورد تهاجم یکی از قوی‌ترین اقتصاد‌های جهان قرار گرفت.

وی افزود: تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران و کشور برقرار شد، بی‌سابقه‌ترین تحریم و فشار اقتصادی بود، طبعاً در این فشار اقتصادی بانک مرکزی به‌عنوان خط مقدم جنگ اقتصادی تمام تلاش خود را انجام داد تا بتواند این فشار حداکثری دشمن را خنثی و همچنین بتواند از به‌هم خوردن شاکله اقتصادی کشور جلوگیری کند.

همتی ادامه داد: به‌لطف خدا و به‌کمک همکاران عزیز در سیستم بانکی و بانک مرکزی توانستیم این دوره بسیار سخت را پشت‌سر بگذاریم که جای بسی مباهات دارد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: از مقام معظم رهبری ممنون هستم چرا که همواره حمایت‌ها و راهنمایی‌هایشان سرلوحه کار همه در این نهاد پولی و بانکی بوده است.

وی اضافه کرد: معظم‌له در این شرایط سخت حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خوبی از بانک مرکزی داشته و دارند.

همتی ادامه داد: اگر نبود حمایت‌ها و پشتیبانی ایشان، قطعاً نمی‌توانستیم در این مسیر موفق باشیم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همیشه به خدمتگزاران خود در بانک مرکزی محبت و توجه داشته و دارند و از این بابت از ایشان بسیار ممنون هستیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: با حمایت ایشان قدرت بیشتری پیدا می‌کنیم تا با کج‌رفتاری‌ها و توطئه‌هایی که علیه اقتصاد کشور اجرا می‌شود، بتوانیم قاطعانه مقاومت و مقابله کنیم.

وی افزود: خوشبختانه بانک مرکزی در این مدت اقدامات بزرگی در بخش ارزی و پولی، اصلاح ساختار بازار پول، نظام بانکی، کنترل و تثبیت بازار ارز و حمایت از رشد اقتصادی کشور انجام داده است.

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تسهیلات بانکی در چهارماهه اول سال جاری نسبت به چهارماهه سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر سپرده‌های بانکی اضافه‌شده که خرج تسهیلات شد، خیلی از اموال و دارایی‌های بانک‌ها که فروخته شده خرج تسهیلات برای رونق تولید شده است و ما خوشحال هستیم که به ملت عزیز اعلام کنیم که در همین ۴ ماه به‌خاطر شیوع کرونا رکودی در اقتصاد ایران در اوایل سال اتفاق افتاد، ولی شاخص‌های ماهانه صنعت نشان می‌دهد که ما در حال خروج از رکود مقطعی هستیم و امیدواریم با روندی که جلو می‌رود ما بتوانیم کار‌های بهتری را برای کشور انجام دهیم.

همتی همچنین از تشکیل کمیته نقدینگی در کشور خبرداد و گفت: این کمیته دو سال پیش در بانک مرکزی ایجاد شد و تاکنون ۸۵ جلسه داشته و تصمیمات بسیار مهمی هم گرفته است.

وی همچنین گفت: خوشبختانه رشد پایه پولی و نقدینگی در پنج‌ماهه سال جاری به‌خوبی کنترل شده است و آثار این کنترل را همه در تثبیت بازار‌های مهم اقتصاد کلان کشور به‌خوبی مشاهده می‌کنند.

همتی بیان داشت: امیدوارم با تداوم حمایت‌های مقام معظم رهبری در آینده کار‌های خوبی برای کشور انجام دهیم. اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود نمی‌توانستیم در این مسیر حرکت‌های محکم و اساسی را انجام دهیم.

رییس کل بانک مرکزی گفت: عملیات بازار باز بنا به تعریف ابزاری برای خرید و فروش اوراق خزانه دولت در بازار برای کنترل نقدینگی است، یعنی در مواقعی که نقدینگی زیاد باشد بانک مرکزی برای فروش اوراق و جمع‌آوری نقدینگی ورود پیدا می‌کند و به‌عکس در مواقعی که نقدینگی کم باشد بانک مرکزی اوراق را خریداری و نقدینگی را به بازار تزریق می‌کند.

وی اضافه کرد: عملیات بازار باز یک سیاست پذیرفته‌شده در همه بانک‌های مرکزی دنیاست.

همتی اظهار امیدواری کرد که از این ابزار بتوان برای کنترل نقدینگی و مهار تورم در کشور به‌خوبی استفاده کرد.

همتی گفت: کنترل نقدینگی و ثبات نرخ سود در بازار پول وجود دارد، بخشی به‌خاطر اجرای سیاست عملیات بازار باز است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: بازار متشکل ارزی به‌صورت آزمایشی طی یک سال پیش در کشور آغاز شده است.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: شاید به‌صورت رسمی اعلام نشده، اما این بازار در حال کار است.

همتی بیان داشت: بیش از ۲۰۰ صراف و بانک در این بازار متشکل ارزی کشور عضو هستند.

وی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی یکی از ابزار‌های خوب مداخله بانک مرکزی در بازار ارز است، یادآورشد: این بازار هم نقش بسیار خوبی در تثبیت بازار ارز کشور داشته است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4855 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 7156
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات