کنایه ظریف: برجامی که چند بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، چطور توانست آمریکا را در جلسه شورای امنیت ۱۳ به ۲ شکست دهد؟ / فکر می‌کردند برجام مرده است و خاصیتی ندارد
17 آگوست 2020
ساعت انتشار مطلب : 17:56 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اسنپ بک آمریکا آنچنان غیرقانونی است که قابل پذیرش نیست و آمریکایی‌ها خود این موضوع را می‌دانند.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه سخنگویان قبلی و جدید وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست اظهار کرد: وظیفه اصلی وزارت خارجه دفاع از جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی است ، یعنی وزارت امور خارجه موظف است که اگر یک وقتی تعارض پیدا شد بین دفاع از سیاست‌های خود در داخل کشور و دفاع از منافع کشور در سطح بین المللی، خودش را فدای کشور کند، منافع صنفی و دستگاهی خود را فدای منافع ملی کند و اجازه بدهد در داخل کشور مورد هجمه قرار گیرد اما حرفی را مطرح نکند و توجیهی را برای سیاست ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین‌المللی تمام شود.

این دیپلمات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود به شکست بی‌سابقه دولت واشنگتن در جلسه اخیر شورای امنیت جهت بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا به منظور تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت: فقط یک کشور همسو با آمریکا رای مثبت به این قطعنامه داد و ما نباید اهمیت اتفاقی که افتاد را فراموش کنیم.

ظریف ادامه داد: در شرایط کنونی روشن کردن افکار عمومی در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر برای دیپلماسی است. درواقع این موضوع قسمت عمده از دیپلماسی کشور را در بر می‌گیرد.

وی تصریح کرد : نباید فراموش کرد که دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش برجسته‌ای در روابط پیدا کرده است و ساختن اذهان و شکل دادن به نگاه ها یکی از کارهای اساسی در حوزه دیپلماسی است.

ظریف در ادامه صحبت‌های خود گفت: این سوال برای مردم پیش می آید که چطور برجامی که چند بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، توانست آمریکا را ۱۳ به ۲ در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شکست دهد؟ چطور جسد برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت شکست دهد؟ برای مردم سوال پیش می آید که نکند این حرکت آمریکا هدفش چیز دیگری بوده است، چون آن ها فکر می کردند برجام مرده است و خاصیتی ندارد. ما نیز در داخل کشور چون هدف مان دفاع از خودمان نبود بلکه هدف مان دفاع از کشور بود نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس برجام مبالغه آمیز است، نگفته بودیم که نه تنها مبالغه‌آمیز است بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد به همین دلیل برای مردم از دیروز این سوال وجود آمده است چطور یک جنازه توانست آمریکا را شکست بدهد، این چالشی است که اکنون با آن روبه‌رو هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اظهار کرد: همانطور که امام خمینی «ره» فرمودند همه چیز ما از مردم است، اقتدار ما از مردم است و اگر ما اقتدار بین‌المللی می‌خواهیم ، مردم باید نسبت به سیاست خارجی کشور توجیه باشند و حامی آن باشند.

ظریف با تاکید بر این‌که وظیفه ما در دستگاه دیپلماسی دفاع از منافع ملی کشور در سطح بین‌المللی است نه دفاع از خودمان ادامه داد: همانطور که عرض کردم دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی، بزرگ ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4676 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 7072
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات