زنگنه: هیچ کشور خارجی حاضر به همکاری با ما نیست / در توافق بلندمدت با چین، همکاری در توسعه صنعت نفت در بخش بالادست و پایین‌دست است؛ با هر دولت دیگری جز اسراییل حاضر به همکاری هستیم / اگر قرارداد مشارکت در تولید امضا کنم، در مجلس پوستم را می کنند / افزایش قیمت گازوییل قطعا تکذیب می‌شود
20 جولای 2020
ساعت انتشار مطلب : 11:17 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


وزیر نفت گفت: می‌گویند چرا قرارداد با هند برای توسعه فرزاد امضا نشد در حالیکه قرارداد نبود تفاهمنامه بود اگر من قرارداد مشارکت در تولید امضا می‌کردم همین مجلس پوستم را می‌کند. من قرارداد IPC‌ امضا می‌کنم اذیت می‌کنند.

وزیر نفت گفت: قرارداد اصلی میدان فرزاد به زودی با شرکت ایرانی امضا می‌شود. الان هیچ کشور خارجی با ما حاضر به همکاری نیست.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، بیژن زنگنه، در آیین امضای قراردادهای تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی (CTEP) گفت: اولویت ما همواره میادین مشترک غرب کارون (نفت) و پارس جنوبی (گاز) بوده و هست. دولت به دلایلی با قیر رایگان مخالف است و دلیل آن، تنها مساله مالی نیست.

وی افزود: در توافق بلندمدت با چین در حوزه نفت، بحث همکاری در توسعه صنعت نفت در بخش بالادست و پایین‌دست است و با هر دولت دیگری جز اسراییل هم در این حوزه‌ها حاضر به همکاری هستیم.

زنگنه تصریح کرد: درباره طرح سهمیه خانواری بنزین باید دولت نظر خود را اعلام کند و هر چه مجلس ابلاغ کند، ما اطاعت می‌کنیم.

وی گفت: امسال ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی افزوده خواهد شد. ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم افزایش می‌یابد. در صادرات وضع خوبی داریم که نمی‌توانم به جزییات اشاره کنم.

زنگنه گفت: صندوق پژوهش و فناوری نفت را به‌زودی فعال می‌کنیم.

وزیر نفت تصریح کرد: افزایش قیمت گازوییل قطعا تکذیب می‌شود.

وی ادامه داد: امضای این قراردادها را به همکاران، ملت ایران و مردم‌منطقه تبریک می‌گویم. نکته این قرارداد این است که با پتروپارس نماد فناوری ملی امضاء می‌شود.

زنگنه افزود: تولید غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه به حدود ۴۰۰ هزار بشکه بوده است. کار خوبی در این میدان و سایر میادین مشترک همانند پارس جنوبی انجام شده است.

وی اظهار داشت: قرارداد میدان گازی فرزاد بزودی امضاء خواهد شد. افزایش بازیافت از مخازن اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکنون نمایندگان و ملت بر روی میادین مشترک حساسیت ویژه دارند که باید همین حساسیت را بروی بازیافت مخازن داشته باشند.

وی گفت: در آزادگان جنوبی ۲۷ میلیارد بشکه ذخیره درجای است اما اکنون می‌توانیم ۱.۵ میلیارد برداشت کنیم یعنی بیش از ۲۵ میلیارد نمی توانیم برداشت کنیم و بدون استفاده می ماند که ضعف فناوری است.

وزیر نفت گفت: هیچ کس حق ندارد جلوی افزایش بازیافت مخازن را بگیرید. افزایش بازیافت ضروری است و تحت هیچ شرایطی از آن کوتاه نخواهم آمد.

وی ادامه داد: ما برای تمام میادین نفتی یک دانشگاه در نظر گرفتیم که همانند پزشک در کنار آنها خواهد بود. نفت ثروت ملی است. این چیزی است که من آرزوی آن را داشتم.

وی گفت: در سال ۷۶ تعداد کل مدرسین در بخش بالادستی ۷ نفر نبودند الان در یک انستیو ۵۷ نفر متخصص کار می کنند.

زنگنه تصریح کرد: تاکید می‌کنم با شعار نباید ثروت ملت به باد داده شود. به‌عنوان مثال دانشگاه شریف در میدان کوپال، دانشگاه صنعت نفت در میدان گچساران، دانشگاه امیرکبیر در میدان دارخوین و… به‌عنوان پژوهشگر حضور دارند. ما نباید با شعار منافع ملت ایران را به هدر بدهیم.

زنگنه اظهار داشت: پتروپارس ۲۳ میلیارد دلار کار درست و خوب و در کلاس بین‌المللی در پارس جنوبی انجام داد. که به تمام زجرهایی که برای شکل گیری آن کشیده می‌ارزید و از این به بعد هم خواهیم کشید.

وی گفت: خوشحالم حدود ۱.۳ میلیارد دلار امروز قرارداد امضا می‌شود. این حجم از قرارداد سبب افزایش اشتغال و استفاده از توان شرکتهای داخلی را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: این طرح (آزادگان جنوبی) را در وضع بدی تحویل گرفتیم اما خیلی خوب عمل شد. این روزها درباره این میدان و برخی دیگر از میادین مانند فرزاد حرف زیاد می‌زنند اما یک برگ سند ارائه نمی‌دهند. باید برای حرف‌هایمان سند و مدرک داشته باشیم.

زنگنه افزود : می‌گویند چرا قرارداد با هند برای توسعه فرزاد امضا نشد در حالیکه قرارداد نبود تفاهمنامه بود اگر من قرارداد مشارکت در تولید امضا می‌کردم همین مجلس پوست را می‌کند. من قرارداد IPC‌ امضا می‌کنم اذیت می‌کنند.

وی همچنین گفت: بدون ادعا ما نوکر ملت هستیم. به هیچ کشور خارجی علاقه ندارم و اگر هم با شرکت‌های خارجی مذاکره می‌کنم تنها بخاطر منافع ملت ایران است. ما مقتدر محکم و سربلند برای منافع ملت ایران ایستادیم.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4575 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 6763
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات