عربستان یک شیعه را به سمت مدیر اجرایی بزرگ ترین شرکت نفتی جهان تعیین کرد
20 سپتامبر 2015
ساعت انتشار مطلب : 16:53 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

یک مهندس نفت به عنوان رئیس جدید آرامکو عربستان انتخاب شد تا بلاتکلیفی ۵ ماهه بزرگترین شرکت نفتی جهان پایان یابد.

بعد از دادخواست های متعدد بزرگان شیعه در مورد شرکت دادن شیعیان در پست های دولتی، مسوولین بزرگ ترین شرکت نفتی این کشور و جهان اعلام کردند « امین حسن الناصر» را به عنوان مدیر اجرایی شرکت تعیین کردند.

به گزارش اویل نیوز و به نقل از پایگاه اخبار الخلیج، شرکت نفتی «آرامکو » مهندس امین حسن را در ماه آوریل گذشته به شکل موقت به عنوان مدیر اجرایی انتخاب کرده بود، اما بعد از اثبات توانایی وی دراداره امور ، دیروز پنجشنبه طی اعلامیه ای وی را به طور رسمی به این سمت برگزید.

شرکت نفتی آرامکو به عنوان بزرگ ترین شرکت نفتی جهان که ریاست آن را پسر پادشاه بر عهده دارد، در دهه سوم قرن گذشته تاسیس شد ومیزان سرمایه های آن حدود ۱۰ هزار میلیارد دلار تخمین زده شده است.

آرامکو در بیانیه ای که آن را بر روی پایگاه رسمی خود منتشر کرد نوشت: شورای عالی شرکت در جلسه روز گذشته که به ریاست « محمد بن سلمان» برگزار شد، امین حسن الناصر را به طور رسمی به سمت مدیر اجرایی خود برگزید.

به گزارش اویل نیوز از تسنیم به نقل از رویترز، آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی جهان یک مهندس نفت را که بر بزرگترین پروژه های نفتی یک دهه گذشته این کشور نظارت داشته به عنوان رئیس خود انتخاب کرده تا این شرکت را در دوران سخت افت قیمت ها و رقابت بر سر سهم بیشتر از بازار راهبری کند.
بیانیه شرکت آرامکو در مورد انتخاب امین ناصر، به ریاست این شرکت سعودی، پایانی بر بلاتکلیفی 5 ماهه آرامکو در مورد انتخاب رئیس جدید است.

شداد الحسینی، یکی از مدیران سابق شرکت آرامکو گفت: «امین فردی با توانایی کار تیمی و ژرف اندیش است. با انتصاب وی، شرکت آرامکو در موقعیت بهتری برای تمرکز مجدد بر روی اهداف بالادستی اش قرار دارد.»
امین از ماه آوریل تاکنون یعنی زمانی که خالد الفلیح به سمت رئیس آرامکو و همچنین وزیر بهداشت انتخاب شد، به عنوان مدیر ارشد شرکت آرامکو فعالیت می کرد.

پست ریاست آرامکو سابقا در اختیار علی النعیمی، وزیر نفت عربستان بود که خود یکی از مدیران ارشد شرکت بود. نعیمی همچنان در سمت وزیر نفت که 20 سال است آن را در اختیار دارد باقی خواهد ماند.

تغییرات ماه آوریل پس از تحولات صورت گرفته در صنعت نفت عربستان توسط ملک سلمان صورت گرفت. ملک سلمان، پسرش شاهزاده محمد را به عنوان قدرتمندترین فرد در زمینه تصمیم گیری های اقتصادی و انرژی انتخاب کرده و شورای عالی نفت را که قبلا سیاست های نفتی توسط آن اتخاذ می شد، منحل کرده است.
شاهزاده محمد، اکنون ریاست کمیته توسعه اقتصادی و شورای جدید نظارت بر آرامکو را بر عهده دارد.

بیشتر ناظران سعودی همچنان انتظار دارند که بعد از بازنشسته شدن نعیمی، فلیح به عنوان وزیر نفت انتخاب شود. شاهزاده عبدالعزیز، معاون وزیر نفت دومین گزینه احتمالی برای وزارت نفت محسوب می شود.
ناصر که هم اکنون ششمین دهه عمر خود را سپری می کند، پس از گرفتن مدرک مهندسی نفت از دانشگاه ملک فهد در سال 1982 به شرکت آرامکو پیوست. در طی یک دهه گذشته، وی بر برخی از بزرگترین پروژه های آرامکو از جمله راه اندازی میدان نفتی 10 میلیارد دلاری خوریس در سال 2008 نظارت داشته است.

شیعیان عربستانی بر این عقیده اند که پیش از این ۷۰ درصد کارمندان شرکت نفتی آرامکو را شهروندان شیعه تشکیل می دادند، اما تعداد آن ها از دهه هشتم قرن گذشته کاهش یافت.
منبع:http://www.oilnews.ir


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4418 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 671
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات