صادق زیباکلام، تحلیل‌گر سیاسی در گفتگو با «انتخاب»: قوه مجریه هم همانند قوه مقننه باید در اختیار اصول‌گرایان قرار بگیرد؛ نمی‌شود یک جناح تمامی سیاست‌های کلان را تعیین کند و متعاقب آن انگشت اتهام را به سوی روحانی و اصلاح‌طلبان ببرند / احمدی‌نژاد در صورت تایید صلاحیت با بالای ۲۰ میلیون رای، رئیس‌جمهور خواهد شد
29 ژوئن 2020
ساعت انتشار مطلب : 16:13 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


صادق زبیاکلام: همان‌گونه که اکنون مجلس در اختیار تندروها، جبهه پایداری و طرفداران احمدی‌نژاد قرار گرفت، اکنون انتظار این است که یک شخص تندرو در ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور شود.
احمدی‌نژاد در صورت تایید صلاحیت با بالای ۲۰ میلیون رای رئیس‌جمهور خواهد شد / تمامی ارکان قدرت باید رد اختیار اصول‌گرایان قرار بگیرد تا مسئولیت تصمیمات خود را متوجه اصلاح‌طلبان نکنند

سرویس سیاسی «انتخاب»: برخلاف دو دهه گذشته که همواره فضای سیاسی کشور در قالب تقابل و صف‌آرایی دو جبهه اصول‌گرا و اصلاح‌طلب تقسیم شده، طی یک سال گذشته به شکلی کم‌سابقه وزنه به نفع جناح محافظه‌کار یا اصول‌گرا تغییر کرده است. نماد بارز این امر را می‌توان در ترکیب مجلس یازدهم به وضوح مورد مشاهده قرار داد که اکثریتی قاطع از نمایندگان اصول‌گرا کرسی‌ها مجلس را در اختبار گرفته‌اند. هر چند نمی‌توان جبهه اصول‌گرایان را تنها در یک مشخصه خاص مورد خوانش قرار داد اما واقعیات میدانی نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان در انزوا و حاشیه قرار گرفته‌اند.

در چنین فضایی، اکنون این مساله برای همه‌گان مطرح می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ کدام طیف سیاسی یا جناحی می‌تواند ریاست پاستور را در دست بگیرد. از یک سو، طیف فکری رئیس‌جمهور آینده اهمیت دارد و از سوی دیگر، این‌که چه شخصی از شانس پیروزی برخوردار است مهم به نظر می‌رسد. با نظر به این اوصاف، «انتخاب» در مسیر ارائه چشم‌انداز انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ تحلیل ناظران سیاسی را جویا شده است. در همین راستا، در پنجمین گفتگو از مجموعه گفتگوهای «انتخاب» تحت عنوان «پاستور ۱۴۰۰»، دیدگاه صادق زیباکلام، کارشناس تحلیل‌گر مسائل سیاسی در ارتباط با تعیین وضعیت جانشین حسن روحانی در سال ۱۴۰۰ ارائه شده است.

اصلاح‌طلبان در پی واگذار کردن تمامی ارکان قدرت به جناح رقیب هستند

صادق زیباکلام در ارتباط با اینکه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کدام جناح سیاسی از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار است، اظهار داشت: «اکنون در میان اصلاح‌طلبان رویکردی در حال مطرح شدن است که بر اساس آن جریان‌های اصلاح‌طلب می‌گویند در شرایطی که بود و نبود ما در مدیریت کشور، چه در قوه مجریه و چه در قوه مقننه هیچ فایده و برآیندی ندارد، چرا باید اصرار داشته باشیم که در این دو قوه حضور داشته باشیم. در نتیجه باید اجازه داد که همانند دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تمامی قدرت در اختیار اصول‌گرایان و تندروها باشد که خود آن‌ها نیز پاسخ‌گوی وضعیت موجود باشند.»

وی افزود: «۲۴ میلیون نفر در اردیبهشت ۹۶ به آقای روحانی رای دادند، اما اکنون باید پرسید، «کدام سیاست مهم کشور در عرصه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی و… در پی رفتن مردم به پای صندوق تغییر کرده است؟» پاسخ این پرسش «هیچ» است. بنابراین، اکنون چه اصرای وجود دارد که اصلاح‌طلبان در مدیریت مملکت حضور داشته باشند، در حالی‌که هیچ نقشی در سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های مهم کشور ندارند. در این میان، فقط اصلاح طلبان همه صورت‌حساب سیاست‌های دیگران را باید پاسخ گو باشند.»

قوه مجریه هم همانند قوه مقننه باید در اختیار اصول‌گرایان قرار بگیرد

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در ادامه تصریح کرد: «همان‌گونه که اکنون مجلس در اختیار تندروها، جبهه‌ پایداری و طرفداران احمدی‌نژاد قرار گرفت، اکنون انتظار این است که یک شخص تندرو در ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور شود. البته باید توجه داشت که این انتخاب احتمالا با مشارکت ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم محقق خواهد شد اما مساله مهم این است که بعد از این رخداد، آن‌ها ناچار خواهند بود پاسخ‌گوی اقداما‌شان باشند. واقعیت امر این است که نمی‌شود یک جناح تمامی سیاست‌های کلان را تعیین کند و متعاقب آن انگشت اتهام را به سوی حسن روحانی و اصلاح‌طلبان بکشند و بگویند چرا وضعیت مملکت این گونه است.»

احمدی‌نژاد در صورت تایید صلاحیت با بالای ۲۰ میلیون رای رئیس‌جمهور خواهد شد

زیباکلام در بخشی دیگر از گفته‌های خود پیرامون شانس پیروزی احمدی‌نژاد یا جریان پیرو او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تاکید کرد: «مساله این است که در ارتباط با احمدی‌نژاد و آینده حضور او در انتخابات بباید برخی نهادها تصمیم‌گیری کنند. در صورت تایید صلاحت او از سوی شورای نگهبان، احمدی‌نژاد با بالای ۲۰ رای رئیس‌جمهور آینده خواهند شد.»


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4846 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 6570
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات