تشکیل ستاد راهبردی مهندسی فرهنگی به ریاست رییس جمهور
02 سپتامبر 2015
ساعت انتشار مطلب : 16:45 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

به گزارش گروه دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»،‌ دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مصوبات این جلسه اظهار داشت: مواردی که در حکم رهبر معظم انقلاب برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تاکید قرار گرفته بود دستور اول جلسه بود.

وی افزود: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و بر اساس آن قرار شده بود که دبیرخانه کار رصد، پایش، پیگیری و ارائه گزارش در این زمینه را انجام دهد و در مواردی که نیاز به تصویب مصوباتی باشد کار پیگیری شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پیرامون موضوع علوم انسانی مقرر شد شورای تحول علوم انسانی کار را پیگیری کند و گزارش خود را ارائه کند و در خصوص مهندسی فرهنگی قرار شد هر چه سریعتر ستاد راهبری مهندسی فرهنگی به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در سایر موارد نیز قرار شد پیگیری های لازم انجام شود که به تدریج در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت.

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به موضوع پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانشگاه آزاد اسلامی در سال قبل که مورد اشکال وزارتین علوم و بهداشت بود، گفت: کارگروهی با حضور وزاری ذی ربط، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را بررسی کرده بود.

وی افزود: بر اساس تصمیم کارگروه مذکور توافق شده بود که رشته محل‌ها بر اساس معیارها و استانداردهای وزارت علوم و بهداشت مورد ارزیابی قرار گیرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه امروز گزارش وزرای علوم و بهداشت ارائه شد که بر اساس آن دانشگاه آزاد اسلامی انصافا تلاش داشته است که در مسیر استانداردهای وزارت علوم و بهداشت حرکت کند گرچه هنوز به لحاظ انطباق نتوانسته است به نقطه مورد قبول برسد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی افزود: در زمینه آموزش پزشکی با توجه به گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص رعایت استانداردها، دانشگاه آزاد اسلامی توافق کرد که ظرفیت پذیرش پزشکی این دانشگاه از ۲۷۰۰۰ نفر به ۹۰۰۰ نفر کاهش پیدا کند.

دکتر مخبر دزفولی تصریح کرد: در بخش وزارت علوم نیز پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است که مواردی که منطبق با استانداردها بوده است؛ وزارت علوم مجوزهای لازم را صادر کرده است.

وی افزود: در دیگر موارد که معیارهای مطابق با ضوابط آموزش عالی حاصل نشده است قرار شد به دانشگاه آزاد اسلامی برای تکمیل ارتقای ظرفیت هیئت علمی و کیفی خود و انطباق با استانداردهای آموزش عالی تا شهریور سال آینده فرصت داده شود.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به بررسی موضوع پایش آموزش عالی و تطبیق آن با استانداردها و ضوابط آموزش عالی در جلسه گفت: وزارت علوم در این زمینه کار خود را آغاز کرده است و مقرر شد که گزارش خود را در خصوص قوت‌ها و ضعف‌ها و تطبیق استانداردهای آموزش عالی در دانشگاه پیام نور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به تشکیک برخی از اعضا در زمینه کمیته تعیین روسای دانشگاه ها وارد کرده بودند، گفت: با توجه به اینکه در مصوبه وزاری علوم و بهداشت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس هیئت نظارت و بازرسی دبیرخانه شورا اعضای کمیته هستند و حکم رئیس هیئت نظارت و بازرسی به اتمام رسیده است جلسات با حضور ۴ نفر از اعضا تشکیل شده است.

وی افزود: در این زمینه توسط برخی از اعضا اشکال وارد شده بود که در جلسه اعضا ضمن تایید مصوبات و جلسات کمیته، مقرر کردند رسمیت جلسه با حضور دو سوم اعضا باشد و این بند آئین نامه اصلاح شد.

دکتر مخبر دزفولی گفت: همچنین مقرر شد به زودی نفر پنجم کمیته انتخاب شود که به جمع اعضا اضافه شود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4855 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 653
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات