الخلیج الجدید: چرا ایران بزرگترین پیروز موفقیت بایدن در انتخابات ریاست جمهوری است؟
21 ژوئن 2020
ساعت انتشار مطلب : 11:26 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


«ارزش های اساسی این ملت و جایگاه ما در جهان و تمام آنچه که آمریکا را به سرزمین ازادی و دموکراسی تبدیل کرده، در معرض خطر بزرگی قرار دارد». این دیدگاه جو بایدن در مورد سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده است. این اظهارات نشان می دهد در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، آمریکا تغییرات اساسی در سیاست خارجی خود اعمال خواهد کرد.
روزنامه الخلیج الجدید چاپ قطر نوشت: «ارزش های اساسی این ملت و جایگاه ما در جهان و تمام آنچه که آمریکا را به سرزمین ازادی و دموکراسی تبدیل کرده، در معرض خطر بزرگی قرار دارد». این دیدگاه جو بایدن در مورد سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده است. این اظهارات نشان می دهد در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، آمریکا تغییرات اساسی در سیاست خارجی خود اعمال خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، مشاوران بایدن نوید سیاست خارجی جدیدی برای ایالات متحده در دوره پس از ریاست جمهوری ترامپ را می دهند. در صورت تحقق این مهم، این سیاست خارجی، برندگان و بازندگان مهمی در سطح منطقه خواهد داشت.

ایران

ایران، یکی از مهمترین برندگان موفقیت بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، بویژه پس از انکه بایدن اخیرا به سیاست ترامپ در مورد مهار ایران حمله کرده و آن را فاجعه بار توصیف کرده است.

این نامزد دموکرات در ضمن صحبتهایش از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران که هدف از آن کشاندن این کشور پای میز مذاکره است، انتقاد کرده و تصریح کرد که رئیس جمهور آمریکا وعده داد که با خروج از توافق هسته ای، ایران را کنترل می کند، اما در واقعیت، خلاف آن اتفاق افتاد.

پیش از این بایدن تاکید کرده بود که ترامپ در حفاظت از دو منفعت حیاتی آمریکا در خاورمیانه شکست خورد که مهمترین آنها، جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای و دیگری، تضمین جریان عبور انرژی از طریق تنگه هرمز است.

بایدن همچنین خواستار کاهش تحریمها علیه تهران در بحبوحه مقابله با ویروس کرونا شده و گفته است:« منطقی نیست که در جریان بحران جهانی کرونا، با قساوت مانع از دست یابی ایران به کمک های انسانی شویم. هر اندازه هم اختلافات ما با حکومت ایران عمیق باشد، باید در این شرایط از ملت آن حمایت کنیم».

در این راستا، بایدن در مسیر از سر گیری سیاست اوباما در قبال ایران قرار دارد، امری که به تهران کمک می کند بتواند از فشارهای اقتصادی شدید رهایی یابد.

سوریه اسد

به نظر می رسد نظام بشار اسد، از ریاست جمهوری بایدن، به صورت همزمان هم سود می برد و هم زیان.

با توجه به اینکه پیروزی یک نامزد دموکرات به معنای بازگشت آمریکا به دیپلماسی با ایران و کاستن از فشارهای اقتصادی به ان است، این مساله می تواند به تهران اجازه دهد بار دیگر کمک به هم پیمانان خود از جمله سوریه را از سر گیرد. در حالی که پیروزی ترامپ به معنای ادامه فشارهای حداکثری علیه تهران و مجبور شدن ان به تمرکز درآمدهایش بر اقتصاد داخلی اش است.

اما احتمال دیگر در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این است یک دموکرات ممکن است از قدرت نظامی آمریکا علیه این کشور استفاده کند.

محمد بن سلمان

در رأس لیست افرادی که از ریاست جمهوری بایدن زیان می بینند، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است که به نظر نمی رسد در بین حزب دموکرات آمریکا از محبوبیتی برخوردار باشد.

پیش از این، بایدن شخصا از تعامل رئیس جمهور آمریکا با سران حکومت سعودی در پی ترور جمال خاشقچی انتقاد کرده و تصریح کرده بود که بن سلمان جنایت ترور خاشقچی را رهبری کرده است، از این رو متعهد به توقف فروش سلاح به سعودیها شد.

علاوه بر این، گرایش بایدن به سمت و سوی کاهش فشارها علیه تهران و حتی احیای توافق هسته ای، باعث می شود ضرر سعودی در صورت پیروزی این نامزد دموکرات، بسیار سنگین باشد.

نتانیاهو و اسرائیل

نخست وزیر اسرائیل نیز در لیست زیان دیدگان از پیروزی بایدن خواهد بود، بویژه آنکه ترامپ با انتقال سفارت آمریکا به قدس و پذیرش الحاق جولان سوریه به سرزمینهای اشغالی، کمک شایانی به اسرائیل کرد که تا کنون هیچ یک از روسای جمهوری آمریکا جرات آن را نداشت.

با این حال، ضرری که از پیروزی بایدن دموکرات به اسرائیل می رسد، به اندازه عربستان نخواهد بود، به این دلیل که وی قبلا از محاصره غزه دفاع کرده و پایبندی ایدئولوژیک خود به رابطه بین ایالات متحده و اسرائیل را اعلام نموده است.

در همین رابطه، تحلیلگران معتقدند که دولتهای خلیج [فارس] و در رأس آنها عربستان سعودی شاهد تغییر و تحول مهمی از سوی بایدن در صورت پیروزی، نسبت به آنها خواهد بود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4955 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 6454
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات