علی مطهری: اینکه می‌گویند تمام مشهد حرم امام رضا(ع) است و کنسرت نباید برگزار شود، مبنای فقهی ندارد / حدیثی که علم‌الهدی به آن استناد کرده موثق نیست / از دین جلوتر حرکت نکنیم
28 آگوست 2015
ساعت انتشار مطلب : 10:37 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه نباید از دین و شریعت جلوتر یا عقب‌تر رفت، تصریح کرد: اینکه می‌گویند تمام شهر مشهد حرم امام رضا(ع) است و برگزاری کنسرت در مشهد درست نیست، مبنای فقهی ندارد.

به گزارش «انتخاب»، به گفته وی، برگزاری کنسرت در مشهد مانند سایر اماکن در صورتی‌که موسیقی غنایی نباشد و در حین اجرای آن رفتارهای خلاف شرع صورت نگیرد، منعی ندارد.

علی مطهری درباره ممنوعیت اجرای کنسرت در شهر مشهد و محدودیت‌های تعریف نشده در حوزه هنر، گفت: نباید از دین و شریعت جلوتر یا عقب‌تر حرکت کنیم و تمایلات فردی را دخالت دهیم؛ اگر دین کاری را مجاز شمرده، نباید مقدسی کرده و آن را ممنوع اعلام کنیم.

به نوشته خبرگزاری ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: این حرف که می‌گویند «محدوده حرم امام رضا(ع) بین دو کوه است و بنابراین تمام شهر مشهد حرم امام رضا(ع) است و برگزاری کنسرت در حرم درست نیست» مبنای فقهی ندارد و حدیثی هم که آقای علم‌الهدی به آن استناد کرده موثق نیست و هیچ محدث و فقیه معتبری به آن استناد نکرده است.

وی با بیان اینکه فرقی نمی‌کند کنسرت موسیقی در مشهد برگزار شود یا تهران، تاکید کرد: مکان جغرافیایی در برگزاری کنسرت موضوعیت ندارد.

مطهری تصریح کرد: حتی زمان نیز از نظر حرمت یا مباح بودن یک کنسرت موضوعیت ندارد. مثلاً اگر در شب شهادت یکی از ائمه کنسرت برگزار شود کار حرام صورت نگرفته اما معمولا به احترام آن امام در این گونه زمانها کنسرت شاد برگزار نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید براینکه اصل این است که کاری خلاف شرع انجام نشود، افزود: موسیقی کنسرت‌ها نباید غنایی باشد و نباید در حین اجرای آنها رفتارهای خلاف شرع رخ بدهد. با رعایت این شروط، برگزاری کنسرت در هر مکانی، مشهد و غیر مشهد، منع قانونی و شرعی ندارد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4743 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 641
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات