روحانی: دلایل حادثه شناور کنارک برای مردم بیان شود / پومپئو الفبای سیاست را هم نمی‌داند
13 مه 2020
ساعت انتشار مطلب : 18:56 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس جمهوری گفت: مردم شب نوزدهم رمضان؛ تمدن فرهنگ اسلامی و ایرانی را نشان دادند اگر چه حضور نداشتند اما جان و دل مردم در اماکن مقدس بود

حسن روحانی پیش از ظهر روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهارداشت: ایام شهادت مولای متقیان علی علیه السلام توام با ایام دعا، مراسم مهم احیا، شب های نزول قرآن و لیالی قدر است. انصافا وقتی به تاریخ برمی‌گردیم و نگاه می کنیم حادثه سحرگاه امروز یکی از دردناکترین حوادث تاریخ بشر بود، یعنی همان هنگام طلوع فجر که آن دست ناپاک حرکت کرد و شمشیر به فرق مبارک امیرالمومنین رفت مردم دو ندا شنیدند؛ یک ندا این بود که به مردم گفته شد که پایه‌های هدایت ریخت و ویران شد و چه جور یک انسان می‌تواند به مقام و جایگاهی برسد که زندگی او معادل با هدایت جامعه و بشریت و شهادتش معادل با فروریختن بنای هدایت جامعه باشد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر از آن حرکت شمشیر بدتر کلمه‌ای بود که این قاتل به کار برد “الحکم لله لا لک یا علی ” حکومت از آن خداست و از آن تو نیست ای علی، و این جمله بسیار تکان دهنده است آدمی که این جمله را بیان می‌کند علی الظاهر به خدا معتقد است و مبنا را حکومت الهی بر بشر می‌داند. اما در عین حال جهل دینی و افراط این آدم او را به بدترین عمل در تاریخ کشاند و این درس بزرگی برای همه ماست که دین‌دار بودن، شریعت‌مدار بودن بدون تعقل، تفکر و بدون عدالت و تعادل و بدون میانه‌روی و تهجد نمی‌تواند برای ما مسیر هدایت را مشخص کند والا اگر آدم اعتقادی داشته باشد که درست نباشد همان اعتقاد باعث انحراف او و بزرگترین لطمه به جامعه بشری می‌تواند باشد

روحانی افزود: از این جملات مهمتر رفتار مولا علی در طول ۴۸ ساعت پایانی عمرشان بود. از سحرگاه روز ۱۹ تا آخر شب ۲۱ ماه رمضان این ۴۸ ساعت رفتار ایشان بسیار عجیب بود در آن حالت وقتی به خانه آوردنش این بود که ابن ملجم که امروز دست شماست اسیر است با او مدارا کنید کجا در تاریخ می‌توانیم پیدا کنیم مولایی با این عظمت که از پیشانی اش خون می‌چکد، توجه‌اش این است که با اسیر مدارا شود. شب ۲۱ ایشان وصیت خودشان را بیان کردند و خطاب به یاران و فرزندانشان فرمودند.

رییس جمهوری افزود: آخرین جملات این وصیت نامه نسبت به قاتل خودش است به خاطر کشته شدن من خونریزی به پا نکنید دو دستگی درست نکنید، به خاطر من یک نفر اگر بناست کشته شود باید کشته شود، بیش از یک ضربت حق ندارید به او بزنید ما به همچون امام و متقدایی در تاریخ افتخار می‌کنیم که همه زندگی اش از روز اول عرفان، انسانیت و حقوق انسان‌ها و دستگیری از ایتام و جهاد در میدان نبرد بود.

وی ادامه داد: این که مردم بعد از قرن‌ها عاشق امیرالمومنین ماندند و روز به روز عشق آنها به او بیشتر می‌شود و در این شب‌ها درست است که به خاطر شب قدر شب‌ها را زنده نگه می دارند و احیا دارند اما در این شب‌ها نام و عشق به امیرالمومنین هم جایگاه خود را دارد و ما باید در پیشگاه خداوند شکر گذار باشیم.

رییس جمهوری گفت: علت این که در این حادثه ویروس کرونا جایگاه ملت ما با دیگر ملت های جهان متفاوت است، این همه انفاق، دستگیری، بسته‌های معیشتی و کمک‌های مردمی در سراسر کشور به خاطر همین عشق به ائمه و امیرالمومنین است.
روحانی افزود: کار بیمارستان، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی ممتاز است. هیچ جا این فداکاری که در ایران است یافت نمی‌شود. ریشه این فداکاری و ایثار پزشک و پرستار و انفاق مردم و کمک آنها در فرهنگ دینی، اسلامی و ایرانی ما است که منشا آن قرآن مجید، زندگی پیامبر و امیرالمومنین و ائمه است.

وی یادآورشد: ما در روزهای سخت تاریخی قرار داریم اما مردم با شهامت و متانت و با آرامش زندگی می‌کنند که این آرامش مردم بسیار مهم است. این که برای خرید اجناس نیاز به صف ندارند. این که مردم همدیگر را یاری می کنند و به فکر هم هستند، ریشه آن به فرهنگ ما و پیروی ما از خاندان رسالت و مولای ما امیرالمومنین است که او این چنین در تمام عمر خود بود.

رییس جمهوری گفت: من در این روزی که به نام امیرالمومنین است می خواهم از ملت ایران یکبار دیگر تشکر و سپاسگذاری کنم. دیشب برای ساعاتی مساجد ما برای مراسم احیا باز شد. نگرانی‌هایی بودکه اگر مساجد باز شود تا چقدر مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی عمل می‌کنند.

وی یادآور شد: اما دیشب یک مراسم ویژه بود و دل‌ها سوخته تر از همیشه بود. مردم این شب نوزدهم از شب نوزدهم‌های دیگر متاثرتر بودند از این که نمی‌توانستند به امکان مقدس بروند. اما آنجاهایی که رفتند همه اصول را مراعات کردند و تمدن اسلامی و ایرانی و سرمایه اجتماعی را نشان دادند.

رییس جمهوری اضافه کرد: کجای دنیا است که بدون قوه قهریه مردم تنها با سفارش و توصیه و تشریح متخصصین و وزارت بهداشت این گونه دقیق عمل کنند. هم عبادت خدا را به جای آوردند و هم اصولی بهداشتی را رعایت کردند.

وی گفت: چقدر خوب دیشب صدا و سیمای ما این کمبود و مشکل را با دوربین‌ها و تصویر و پخش در سراسر کشور جبران کرد و آن حال معنوی را به خوبی منتقل کردند. یعنی حرم حضرت معصومه، مولای ما علی ابن موسی رضا و عبدالعظیم و شاهچراغ و اماکن مقدس بود که در آنجا دعا و ذکر و قرآن سرگرفتن با عدد معدود بود. مردم در آنجا نبودند اما دل همه مردم در آنجا بود. مردم در خانه ها بودند اما به حق جسم مردم در خانه بود و جان مردم در کنار حرم‌های مقدس بود که این بسیار مهم است که جای سپاس و تشکر دارد.

رییس جمهور ادامه داد: مراعات اصول و اخلاق و رفتار مردم در تاریخ ماندگار است. همان که رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند آنچه واقع می‌شود در این روزها باید ثبت و درست نقل شود شبیه همان روایت فتح که چگونه جنگ بیان و توضیح داده شد. باید این روزهای زیبا و این زیبایی‌ها و متانت‌ها و ایثارها و فداکاری‌ها و غم همدیگر خوردن و کنار هم بودن در تاریخ ما بماند و ماندگار باشد.

دلایل حادثه شناور کنارک برای مردم بیان می‌شود

روحانی با اشاره به یاد و خاطره شهدای نیروی دریایی ارتش در دریای عمان اظهار داشت: برای ما بسیار جای تاسف و تاثر بود که جوانان نیروی دریایی خود را در یک حادثه دلخراش از دست دادیم. شنیدن این خبر برای ما سخت بود ولی مردم در سراسر کشور و همه مسئولان ابراز همدردی کردند. من با صراحت و با تواضع به خانواده شهدا می‌گویم هیات دولت و همه دولت را سهیم در غم خود و شریک در این مصیبت بدانید.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دلایل این موضوع در آینده روشن و پس از مشخص شدن، برای مردم بیان می‌شود، تصریح کرد: این افراد برای امنیت به دریا رفتند و نه برای تفریح. عملیات برای خوشگذرانی نداشتند بلکه برای توانمندتر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران داشتند. خالصانه به صحنه رفته و مظلومانه به شهادت رسیدند. این بسیار مهم است که در ماه مبارک رمضان و با زبان روزه و در آب‌های مواج برای امنیت مردم فداکارانه حضور داشته باشند.

روحانی با اشاره به روایات در مورد رزم در آب خاطرنشان کرد: رزم در آب جایگاه دیگری در روایات ما دارد. همه جا ایستادگی، ایثار و شهادت مقدس است اما رزم و شهادت در دریا، اجرش ۱۰ برابر رزم در زمین است. آنها به لقا حق شتافتند و ما در کنار این خانواده‌های عزیز باید باشیم.

وی افزود: آنها بدانند همه مردم در غم‌شان سهیم هستند و امیدواریم این گونه حوادث در جمع رزمایش‌ها و تمرینات نظامی ما به حداقل کاهش یافته و بتوانیم نظم دقیقی را شاهد باشیم.

رییس‌جمهور درباره شرایط امروز کشور و تحولات بازار ابراز داشت: از اواخر بهمن که این ویروس آغاز شد تا پایان اردیبهشت که نزدیک آن هستیم، کار بزرگی انجام شده است. مردم، نیروهای مسلح، بخش اقتصاد، نهادهای عمومی غیردولتی، بسیج، سپاه، نیروی انتظامی، ارتش، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و… همه حضور داشتند. رسانه‌ها فداکاری کردند اما یک بار سنگینی هم بر دوش دولت به عنوان وظیفه بود.

روحانی با تاکید بر اینکه خداوند ما را لایق این آزمایش سخت و سنگین قرار داده است، بیان کرد: هر کسی، هر دولتی، هر ملتی و هر جمعی مورد آزمایش‌های بسیار سنگین قرار نمی‌گیرد. دولت و ملت ایران امروز در یک آزمایش سخت بی‌نظیر قرار گرفتند. درست است که ملت‌های دیگر نیز سهیم هستند ولی هیچ ملتی نیست که دو سال مداوم زیر ضربات سنگین و حصر باشد و این بیماری و ویروس وارد کشور شود. اگر هست، بگویند.

وزیر خارجه ‌آمریکا الفبای سیاست را نخوانده است

وی اضافه کرد: دو سال است که در برابر بدترین حکومت قرار گرفتیم. من یاد ندارم کاخ سفیدی به این صورت در آمریکا ظاهر شده باشد؛ تا این حد ضد بشر. تا این حد با قساوت قلب و بی‌رحم. تا این حد ناتوان. یک جمع ناآشنا. وقتی وزیر امور خارجه این کشور را می‌بینید، انگار یک الفبای سیاست نخوانده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه بدترین و شرورترین حکومت در آمریکا بر سرکار است، یادآور شد: کدام حکومت را می‌شناسید که فرمانده نظامی ما را در هنگام ماموریت ترور کند. آمریکا همیشه تروریست بوده ولی تا این حد بی سابقه است. آمریکا همیشه علیه ملت‌های مستقل و مظلوم حرکت کرده اما در شرایط این بیماری عالم‌گیر برای ورود دارو اذیت می‌کند.

مدیریت وزارت صمت سخت و سنگین است

روحانی گفت: از وزارت بهداشت و درمان با تمام کادر درمانی در تا وزارت کشور که با همه توان در سراسر کشور در مقابله با کرونا در خط مقدم بودند تا وزارت صنعت، معدن و تجارت که بار سنگین پشتیبانی را در این مدت بر عهده داشت قدردانی میکنم.

رییس جمهوری افزود: از تمام افرادی که تا دو روز گذشته در وزارت صمت فعالیت می‌کردند و از افرادی که از دو روز گذشته تا آینده این مسئولیت را به عهده گرفته‌اند همه آن هایی که در دوره خود کوشش کردند تشکر می‌کنم.

وی وزارت صمت را وزارتخانه‌ای بزرگ و مدیریت آن را سخت عنوان کرد و افزود: چهار وزارتخانه «صنعت»، «صنایع سنگین، «معادن» و «بازرگانی»، در یک ساختار جمع شده و به یک وزارتخانه بزرگ تبدیل شده است و گفت: مدیریت وزارت صمت بسیار سخت و سنگین است از همه آنهایی که در گذشته در این وزارتخانه تلاش کردند تشکر می کنم و امروز که بار مسئولیت به دوش آقای «حسین مدرس خیابانی» قرار گرفته است، همه باید کمک کنند تا بار سنگین این مسئولیت ادامه داشته باشد تا شرایط بهتری داشته باشیم.

روحانی بیان کرد: وزارت صمت باید در این شرایط علاوه بر پشتیبانی بهداشت و درمان، بازار و صادرات و واردات کشور را پشتیبانی کند که مسئولیت و فعالیت بزرگی را بر دوش دارد.

تسهیلات کسب و کارها تا پایان خرداد پرداخت شود

رییس جمهوری با بیان اینکه در عبور از این دوران سخت وزارتخانه‌های ارشاد، خارجه و راه و شهرسازی پر تلاش، شریک و همکار بودند، تمام وزیران اقتصادی دولت در عبور از بحران کرونا و تحریم فعال بودند، افزود: اداره کشور در این شرایط کار سختی است این که سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و سایر بانک ها به صحنه آمدند و تسهیلات برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شده آغاز شده و تداوم دارد و امیدوارم و تاکید می‌کنم کاری کنید به همه کسب و کارها تسهیلات در همین روزهای اردیبهشت تا پایان خرداد ۹۹ هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

سهام عدالت به آسان ترین صورت به مردم پرداخت شود

روحانی تاکید کرد: کاری کنید سهام عدالت به آسان‌ترین صورت به مردم پرداخت شود خوشحال شدم که روز گذشته شواری عالی بورس تصویب کرد که در این زمینه بانک های کشور به کمک بیایند.

رییس جمهوری اضافه کرد: هر کسی که می‌خواهد سهام خود را بفروشد به بانک مورد علاقه خود مراجعه کند و وکالت می‌دهد و آن بانک در روزی که مشخص می شود سهام آن فرد را می‌فروشد و هرچه را فروخت پول را به صاحب سهام بر می‌گرداند که راه بسیار آسانی است و هر فردی هم که می‌خواهد سهام خود را مستقیم نگه دارد یا از طریق شرکت‌های استانی حفظ کند این کار می‌کند به هر حال آسان‌سازی شود که کار بزرگی است که به خوبی اجرا می‌شود و تسهیلات هم به مردم پرداخت شود.

وی گفت: همه باید تلاش کنیم دیگر یک فشار مضاعف به مردم وارد نشود، این فشار قیمت اجناس در بازار است که باید همه مراقبت کنیم عده ای دارند سوء استفاده می کنند اگر همه چیز به صورت طبیعی بود می‌گفتیم پیش آمده ولی عده‌ای سوء استفاده کردند عده‌ای در ماسک و دستکش هم سوء استفاده کردند تا چه برسد به ارز و سکه.

روحانی ادامه داد: من خواهش می‌کنم همه توان را به کار بگیریم همه نظارت‌ها و دقت‌هایی که باید بشود، کارهایی که اتحادیه ها باید انجام دهند وزارت صمت، تعزیرات و دادگستری همه باید تلاش کنیم با سختی کمتری از این روزهای سخت عبورکنیم. کارآفرینان شرایط ما را می‌دانند و تا آخرین ریال را به بانک مرکزی بر می گردانند در این شرایط باید با اتحاد و وحدت و همدلی با امیرالمومنین مسیر جهش تولید در کشور را بیافرینیم.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 6262
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات