هاشمی رفسنجانی: ایران با توافق در جهان زلزله سیاسی ایجاد‌کرد
29 جولای 2015
ساعت انتشار مطلب : 21:16 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این‌که «وارد مرحله جدیدی در برنامه‌ریزی‌های دانشگاه آزاد اسلامی شدیم»، به تشریح اوضاع دانشگاه‌ها در سال‌های اول پیروزی انقلاب پرداخت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار رئیس، مدیران و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، گفت: یکی از مشکلات‌ ما صف طولانی پشت کنکوری‌ها بود که جوانان، خانواده‌ها و جامعه را افسرده می‌کرد.

وی با یادآوری مباحث مسؤولین آن سال‌ها برای حل این مسأله، گفت: به این نتیجه رسیدیم که باید به اقیانوس مردم تکیه کنیم، اما فضای جامعه، تقویت بخش خصوصی، مخصوصاً در مسایل آموزشی را نمی‌پسندید.

وی با بیان خاطره جلسه خویش با امام(ره) برای تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: وقتی کمی توضیح دادم، پسندیدند و گفتند بروید شروع کنید و من هم حمایت می‌کنم که علاوه بر حمایت‌های معنوی، یک میلیون کمک کردند که بسیار با برکت بود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، پس از توضیح سیر تدریجی تأسیس و توسعه واحدهای این دانشگاه در سراسر کشور، به شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: نیاز آن روزهای جامعه در مقاطع کاردانی و کارشناسی، امروز به مقاطع عالی رسیده که ذات تحصیل در این مقاطع تحقیق و پژوهش است.

وی با ابراز خرسندی از وجود شخصیت‌های علمی ارزشمند ایرانی در داخل و خارج، به بیان مصادیقی از دانشمندان ایرانی پرداخت و گفت: ایرانی‌های خوش استعداد، با تمدنی دو سه هزار ساله، به شکل طبیعی رشد علمی دارند و تازه‌ترین نمونه آن تیم دیپلماسی ما هستند که در مقابل بزرگان دیپلماسی شش قدرت جهانی، از حق ایران دفاع کردند.

وی استعدادهای درخشان را محدود به مردان ایرانی ندانست و گفت: زنان ایرانی هم پس از انقلاب ثابت کرده‌اند که اگر به آنان میدان بدهند و با بهانه‌های افراطی، مانع تراشی نکنند، می‌توانند پا به پای مردان در علم و دانش کار کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر مدیریت کشور عاقلانه باشد، ایران ظرفیت این را دارد که در زمانی کوتاه، تمام فارغ‌التحصیلان را مشغول به کار کند.

وی به 11 هزار آزمایشگاه و کارگاه در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: مجموعه اینها با عنوان “ساها” در فضای مجازی در خدمت محققان و پژوهشگران است.

وی بومی گزینی را ویژگی ممتاز دانشگاه آزاد اسلامی برای مردم همه نقاط کشور خواند و ادامه داد: خانواده‌ها با خیال راحت و خاطری جمع، فرزندان و به خصوص دختران خود را به تحصیل می‌فرستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای تأسیس پژوهشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: تحقیقات برای جامعه مهم است تا مباحث تئوریک را به مرحله کاربردی برسانند که علاوه بر کمک به کشور، سطح دانشگاه را بالا می‌برد.

وی به امتیازات ایران در مقایسه با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: در دنیا دو سه کشور مثل ایران هستند که دارای کلکسیونی از همه منابع طبیعی هستند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با برشمردن ویژگی‌های جغرافیایی ایران در منطقه راهبردی دنیا و خاورمیانه، گفت: می‌توانیم با سیاست خارجی عاقلانه و پرهیز از شعارهای افراطی، از آسمان و دریا و خاک کشور برای عبور و مرور هواپیماها، خطوط انتقال انرژی و خطوط ارتباطی درآمدزایی کنیم.

وی به برنامه‌های دولت خویش در دوران سازندگی و اشتیاق همسایگان شمال و جنوب در جهت همکاری با ایران اشاره کرد و تصریح کرد: ذره ذره خاک ایران و دریاهای کشور در شمال و جنوب، بسیار ارزشمند هستند.

وی با بر شمردن امتیازات بنادر جنوبی ایران، گفت: سواحل جنوبی کشور ظرفیت خلق و تقویت یک تمدن را با همه نیازهای امروز بشری دارند و نیاز به برنامه‌ریزی است.

هاشمی رفسنجانی کم آبی را مشکل امروز و آینده کشور دانست و با اشاره به طرح‌های تجربه شده دنیا، گفت: قشر دانشگاهی و دانشجویان باید با تحقیق و پژوهش، نکات مثبت و منفی دستگاه‌های آب شیرین کن را بررسی و از بهترین‌ها در کشور استفاده کنند.

وی مهندسی کردن و تجاری سازی طرح‌های به پایلوت رسیده دانشگاه‌ها را برای کشور مهم خواند و گفت: دانشگاه آزاد، سیستم مالی تولید انبوه طرح‌های مفید را آماده و با امکاناتی که فراهم کرده، موقعیتی مناسب برای گسترش طرح‌ها و ایجاد تحول است.

وی با ابراز امیدواری برای استفاده درست کشور از فضای جدید و زلزله‌ای سیاسی که ایران با توافق هسته‌ای در جهان ایجاد کرده، گفت: موافقان و مخالفان توافق در مناظره‌های سیاسی دنیا بر توانایی‌های ایران تأکید می‌کنند که این حقیقت کشور است.

هاشمی رفسنجانی به تلاش امپراطوری رسانه‌ای و لابی صهیونیست‌ها برای شکست توافق اخیر اشاره کرد و ادامه داد: همه باید هوشیار باشیم تا مزاحمان در مسیر عقلانیت سیاسی ایران مانع‌تراشی نکنند.

وی با تأکید بر این نکته که یکی از برنامه‌هایم برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری، حل مسأله هسته‌ای بود، گفت: خدا را شکر که آن آرزوی من و اکثریت مردم ایران محقق شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رفتار و گفتار مانع تراشان،تصریح کرد: یک اقلیت محدود با تریبون و زبان حرف‌ می‌زنند که اگر انتقاد باشد، خوب است، اما می‌بینید که رویکرد آنها تخریبی است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 606
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات