روحانی: اگر رژیم گذشته به انتخابات سالم، آزاد و ملی تن می‌داد، انقلاب نمی‌شد / بالاترین ثمره انقلاب، انتخاب است / سردار سلیمانی در راه گفت‌وگو با نخست وزیر عراق شهید شد؛ یعنی در راه دیپلماسی بود نه در راه میدان جنگ
12 فوریه 2020
ساعت انتشار مطلب : 10:27 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


رییس جمهوری با بیان این که انقلاب ما یک انتخاب بود،اظهار داشت: بهمن ۵۷ در ۴۱ سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت بزرگ تجلی می‌یابد.

رییس جمهوری با بیان این که انقلاب ما یک انتخاب بود،اظهار داشت: بهمن ۵۷ در ۴۱ سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت بزرگ تجلی می‌یابد.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: روز تاریخی ۲۲ بهمن را خدمت همه ملت بزرگوار ایران اسلامی و به محضر رهبر معظم انقلاب تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و یاد همه شهیدان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و همچنین امام شهیدان را گرامی می‌داریم.

وی افزود: بهمن ۵۷ در چهل و یک سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت بزرگ تجلی می‌یابد، علیرغم این که تبلیغ می‌کردند دوران دین و معنویت سپری شده است و علیرغم این که جهان امروز را به دو قطب شرق و غرب تقسیم کرده بودند ملت بزرگ ایران با انگیزه دینی و مذهبی و بدون اتکا به هیچ قدرت و ابرقدرتی با دست خالی و با دلی مطمئن در برابر رژیم تا دندان مسلح و اربابانش ایستادند و انقلاب شکوهمند اسلامی را به پیروزی رساندند.

رییس جمهوری ادامه داد: بی‌تردید ما در حادثه تاریخی ۲۲ بهمن ۵۷ دست خداوند، قدرت خداوند و اراده حق را به خوبی مشاهده کردیم بدون عنایت خداوند چگونه امکان پذیر بود که در برابر تمام قدرت های جهانی و حکومت نظامی در کشور ملت ما بتواند بزرگترین پیروزی تاریخی را رقم بزند.

انقلاب ما مبتنی بر یک انتخاب بود

روحانی افزود: تمام انقلاب ما در واقع یک انتخاب بود. من می‌خواهم به این سوالی که در ذهن برخی از نسل سوم و چهارم انقلاب ممکن است به وجود آمده باشد، پاسخ دهم که چرا ملت ایران در چهل و یک سال پیش انقلاب را انتخاب کرد و چرا رژیم گذشته را سرنگون کرد.
وی ادامه داد: در واقع انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر یک انتخاب بود. مردم بین یک رژیم فاسد وابسته به آمریکا و یک نظام مردم سالار دینی، بین یک فاسدی مثل شاه ملعون و مثل انسانی با ایمان و با دانش و سیاست همچون امام (ره) ، امام (ره) را ملت ما انتخاب کردند. مردمسالاری را انتخاب کردند. بین وابستگی به ابرقدرت‌ها و استقلال، مردم ما استقلال را انتخاب کردند.
رییس جمهوری گفت: به اعتقاد من این انتخابات و این انتخاب امروز هم در پیش روی مردم باشد، پاسخ مردم امروز ما هم پاسخ ۴۱ سال پیش خواهد بود. بسیار مهم است که به این نکته توجه کنید که انقلاب اسلامی مبتنی بر انتخاب بود و بالاترین ثمره انقلاب نیز انتخاب است. انقلاب از انتخاب است و انتخاب از انقلاب است. یعنی مردم ما بین اسلام و کفر، بین حق و باطل، بین نظام مردمی و دیکتاتوری مسیر حق و عدل را انتخاب کردند.

اگر رژیم گذشته به مردم اجازه انتخاب می‌داد نیازی به انقلاب نبود

روحانی یادآور شد: اگر رژیم فاسد گذشته به مردم اجازه انتخاب می‌داد نیازی به انقلاب نبود. اگر رژیم گذشته مردم را آزاد می‌گذاشت تا در نوع حکومت، حکومت را برگزینند و انتخاب کنند. در نوع قانون اساسی، قانون اساسی مورد نظر خود را انتخاب کنند. بین استقلال و وابستگی مردم استقلال را انتخاب کنند. اگر رژیم گذشته به یک انتخابات سالم و آزاد ملی تن می داد انقلابی نمی‌شد.
وی تاکید کرد: انقلاب بر مبنای آن بود که درب انتخابات بسته شده بود. انسداد درب انتخابات و دروازه انتخابات مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره کنند و راه را برای انتخابات باز کنند.
رییس جمهوی تاکید کرد: برخی فکر می‌کنند انقلاب اسلامی حادثه‌ای بود که ۴۱ سال پیش تحقق پیدا کرد. پدران، مادران، برادران و خواهران ما در آن عصر بود که راه انقلاب را برگزیدند و از ما می‌پرسند که آیا امروز هم ناچاریم همان راه ۴۱ سال پیش را دنباله روی و پیروی کنیم.

وی افزود: پاسخ این است که حضور مردم و انتخاب مردم منحصر به ۴۱ سال پیش نبوده است در نظام جمهوری اسلامی هر روز مردم در انتخابات های رسمی یا غیر رسمی شرکت کرده اند. جامعه ای که در آن آزادی وجود دارد، انتخابات مستمر در آن تحقق پیدا میکند، جامعه ای که در آن مردم سالاری وجود دارد و مردم هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند، همواره انتخابات وجود دارد.
رییس جمهوری تاکید کرد: مگر مردم ما فقط در روز ۱۲ بهمن و ۲۲ بهمن سال ۵۷ این راه را برگزیدند؟ مگر مردم ما تنها در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۵۸ به صورت رسمی در آن رفراندوم و همه پرسی عمومی، نظام اسلامی را پذیرفتند؟ رفراندومی که پایه و اساس نظام ما هستند. مردم ما در همان سال یک بار دیگر در انتخابات خبرگان قانونی اساسی به این نظام رای دادند و باز هم در همه پرسی قانون اساسی در سال ۵۸ این انتخابات خود را تایید کردند و این اتفاق هر سال با مردم به انتخابات تکرار می‌شود.
روحانی خاطرنشان کرد: در هر موضوع مهمی از مردم خواسته می شود تا رای خود را اعلام کنند. کدام سالروز ۲۲ بهمن است که مردم در انتخابات شرکت نکردند؟ در این روز مردم آزادند تا به خیابان‌ها بیایند و انقلابشان را تایید کنند و بار دیگر با امام و رهبری بیعت کنند یا آنکه در خانه هایشان بمانند. اما هر سال شاهد هستیم که مردم انقلاب و راهپیمایی را انتخاب کردند و حضور در صحنه را انتخاب کرده اند.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: مسیر ما، مسیر انتخابات و انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت در ۴۱ سال پیش و در انتخاب‌های بعدی به وجود آمد و تکامل پیدا کرد. البته روشن است که ما در تمام مقاطع از روز اول با دشمنان قسم خورده و سرسختی مواجه بودیم.

آمریکایی‌ها ۴۱ سال است خواب بازگشت به ایران را می‌بینند

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران تاثیرش تنها بر داخل ایران نبود. تاثیرش بر منطقه، جهان، عموم مسلمانان و آزادی خواهان بود. برای قدرتی چون آمریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ و بیرون راندن ابرقدرت آمریکا از این سرزمین غیر قابل تحمل باشد و طبیعی است که از ۴۱ سال پیش هر شب خواب بازگشت به این سرزمین را ببینند.
روحانی افزود: آن ها به خوبی می دانند ایران چه مقدار اهمیت دارد و می دانند نقش و قدرت ایران در منطقه یکی از بالاترین قدرت ها و یا به یک معنا بالاترین قدرت حساس خاورمیانه است.
رییس جمهوری گفت: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که ایران چه مقدار اهمیت دارد و به خوبی می‌دانند نقش ایران در منطقه چیست و قدرت ایران در منطقه یکی از بالاترین قدرت ها است یا به یک معنا بالاترین قدرت منطقه حساس خاورمیانه است و به همین دلیل از روز اول دشمن سرسخت این ملت و انقلاب آمریکا و صهیونیسم بود
وی افزود: ایراد آمریکا به انتخاب ما است و می گوید چرا مردم انتخاب کردند سخن آمریکا این است که مردم حق انتخاب نداشته اند نظام شاهنشاهی را ما تایید کرده بودیم مای آمریکا می‌خواستیم بماند و چرا مردم آمدند راه نو برای زندگی خود انتخاب کردند.
روحانی با تاکید بر اینکه دعوای ما با آمریکا دعوای انتخاب است، ادامه داد: ملت ایران همیشه و در همه موضوعات و مسائل مهم حق انتخاب دارد و دشمنان ما می‌گویند شما حق انتخاب ندارید؛ آمریکا به ما می‌گوید شما باید به گذشته و به ۴۱ سال قبل بازگردید. سخن مردم ما این است که ما به عقب باز نمی‌گردیم و اره و مسیر ما برای تعالی و پیشرفت این کشور است.

امام تا پایان عمر پربرکت خود پای کلام خود ایستاد

رییس جمهوری با بیان اینکه دشمنی و کینه توزی آمریکا در طول ۴۱ سال گذشته به شکل‌های مختلف ظهور و بروز پیدا کرد، اما راه انقلاب ما همان راه روز اول است خطاب به جوانان عزیز، دانشگاهیان، محققان گفت: یکبار دیگر سخن امام را در روز ۱۲ بهمن ۵۷ در بهشت زهرا بخوانید و دقت کنید آنچه امام روز اول به مردم گفت تا روز آخر و تا پایان عمر پربرکت خود پای آن کلام ایستاد امام با مردم صادقانه رفتار و به وعده اش عمل کرد.
روحانی در ادامه با اشاره به سخنان اما در ۱۲ بهمن ۵۷ افزود: امام در بهشت زهرا به مردم گفت سرنوشت مردم در دست خود مردم است و مردم بر سرنوشت خود مسلط هستند، مجلس باید قانونی باشد و دولت باید قانونی باشد و بنای نطام باید مبتنی بر قانون باشد و گفت ما دنبال استقلال فرهنگی و سیاسی در این کشور هستیم و ما با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستم ما با فحشا مخالف هستیم و گفت من به دلیل خواست مردم و به این دلیل که مردم من را قبول دارند دولت تعیین می کنم.
وی یادآور شد: امام آنچه را در ۱۲ بهمن ۵۷ گفت تا روز آخر زندگی خود همان را گفت و راه امام پیوسته و بدون انحراف بود و مردم این صداقت را از کلام امام و عمل امام مشاهده کردند، آنچه انقلاب ما را استحکام بخشیده است، حضور و رای مردم است؛ هرچه مردم از ما می خواهند به آن عمل کنیم.
رییس جمهوری گفت: مردم ما برای بدرقه شهید بزرگوار به خیابان آمدند و از نیروهای مسلح و دولت انتقام خواستند، نیروهای مسلح ما به آنچه مردم خواستند عمل کردند اینکه عین الاسد آمریکا در عراق موشک باران می شود یعنی اجرای خواست مردم. مردم انتقام را خواستند نیروهای مسلح ما سخن مردم را به کرسی نشاندند.

نیروی مسلح، در کنار مردم است

روحانی اظهار داشت:‌ آن روز که هواپیمایی در کنار فرودگاه ما، آسمان را نیلی کرد و قلب ما را سوزاند و قلب رهبری را، مردم از مسوولین عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کردند، صریحا از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند دقت خواهند کرد دیگر چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود، نیروی مسلحی که با مردم است و به خواست مردم عمل می کند نیروی مسلحی که در کنار مردم است این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.
رییس جمهوری با بیان اینکه به نکته بسیار مهمی اشاره کنم، افزود: جوانان و مردم عزیز ایران، گاهی سخنانی در رسانه‌ها مطرح می شود که با راه امام (ره) و انقلاب ما در تضاد است، یادتان نرود امام همواره تاکید کرد گفت همه با هم. این همه با هم یک استراتژی مهم انقلاب اسلامی بود.

نگذاریم کسی بگوید این جناح یا آن جناح

وی یادآور شد:‌ هرگاه همه با هم بودیم، ۲۲ بهمن آفریده می شود، آمریکا شکست خورده است، شکوفایی در این کشور اتفاق افتاده است، نگذاریم عده‌ای بگویند این جناح یا آن جناح، نه استراتژی ما همه با هم است، همه در کنار هم باید از این کشور دفاع کنیم، با هم باید در برابر آمریکا بایستیم و از حقوق ملت ایران دفاع کنیم. این انقلاب متعلق همه است برای گروه و فرد خاص نیست.
رییس دولت تدبیر و امید گفت: در ۲۲ بهمن ۵۷ همه ملت ما احساس پیروزی کردند نه این جناح یا آن جناح؛ تمام اقوام و مذاهب در ایران احساس پیروزی کردند، شرق و غرب و شمال و جنوب ایران، ۳۶ میلیون آن روز جمعیت ایران احساس پیروزی کردند. اگر کاری کنیم که همه ما احساس پیروزی کنیم کار انقلابی است، انقلاب یعنی همین اقدامی کنیم به نفع همه ملت. هرگاه اقدامی کردیم ۸۳ میلیون را خوشحال کردیم کار ما انقلابی است هرگاه ۱۰ میلیون را خوشحال و ۱۰ میلیون را نگران کردیم، عده ای را مردد کردیم، باید ببینیم کجای کار ما ایراد دارد.
روحانی تصریح کرد: در بسیاری از موارد این یا آن نادرست است، مقاومت یا دیپلماسی، این یا آن نادرست است، هر دو، هم مقاومت، هم دیپلماسی، شهید سلیمانی ما هم سردار میدان جنگ بود و هم یک دیپلمات ارشد در مذاکره بود. او در مسیر رفتن به جلسه سخن و گفت و گو با نخست وزیر عراق شهید شد. او به سمت میدان جنگ نمی رفت، به سمت میدان دیپلماسی می رفت که شهید شد. او در میدان جنگ سردار قوی جنگ بود، در میدان مذاکره دیپلمات قدرتمند عزتمند بود.
وی گفت: همه ابعاد شهید سلیمانی را مد نظر قرار دهیم، او دنبال جنگ در منطقه نبود آمریکایی ها دروغ می گویند، شهید سلیمانی دنبال بی ثباتی در منطقه نبود، آمریکا و اسراییل دروغ می گویند، او به دنبال ثبات بود، شهید سلیمانی به کمک مردم عراق و ارتش عراق به عراق ثبات داد، به سوریه و لبنان ثبات داد و به منطقه امنیت داد، شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود، جنگی که به صلح منتهی شود، و صلحی که آنچنان قوی باشیم جنگی ایجاد نشود، قدرت و قوت ما است که صلح را حفاظت می کند.

رییس جمهوری گفت: نیروی مسلح قوی است که کشور ما را در مسیر صلح نگه می‌دارد. من سپاسگزار صنعت دفاعی کشور هستم که در این مدت چندسال قدرت نیروهای مسلح ما را دو چندان کرده است. در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی فرماندهان نظامی می‌گفتند قدرت نظامی ما امروز از یک سال گذشته به مراتب بالاتر است. اینکه ما قدرت نظامی ما روز به روز برتر هست، اینکه ما می‌توانیم امروز همه نیازمندی‌های خودمان را با دست خودمان بسازیم چه موشک، چه هواپیما، چه ناوچه، چه زیردریایی، چه موشک ضدزره و همین‌طور موشک پدافند هوایی، همه جا صنعت ایران است. همه جا دست پرتوان مهندسین ایرانی است.

تضعیف جمهوریت تقویت اسلامیت نیست

وی بیان کرد: قبل از انقلاب ۹۵ درصد سلاح و تجهیزات ما وارد می‌شد و ۵ درصد در داخل درست می‌شد، امروز همه نیازهای ما در داخل کشور تولید می‌شود این به معنای توانمندی علمی و قدرت نظامی و دفاعی ملت بزرگ ایران است.
روحانی خاطرنشان کرد:‌ ممکن است افرادی فکر کنند یا جمهوری یا اسلامی، این سخن غلط است. ممکن است افرادی فکر کنند ما جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلامیت را تقویت کنیم. با کمال ادب و احترام به این دوستان عزیز می‌گویم اشتباه می‌فرمایید. تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست. جمهوریت و اسلامیت در کنار همه هستند این یا آن در اینجا درست است.
روحانی گفت: در بعضی جاها ما باید بین این یا آن انتخاب کنیم درست است اما در بسیاری از موارد هم نباید بین این یا آن انتخاب کنیم. یا مقاومت یا دیپلماسی نه، هر دو یا تعامل با جهان یا ایستادگی نه هر دو. یا خودکفایی در داخل یا تجارت با خارج نه هر دو. اینجا جاهایی است که این یا آن ناصحیح است.

امام به ما آموخت که اسلامیت در کنار جمهوریت است

رییس جمهوری اضافه کرد: در تاریخ انقلاب ما امام (ره) به ما آموخت که اسلامیت در کنار جمهوریت است امام به ما آموخت دینداری در کنار مردم سالاری است. امام به ما آموخت پیشرفت در کنار عدالت است در بسیاری از موارد ابعاد مختلف انقلاب اسلامی را باید مدنظر قرار بدهیم.
روحانی یادآور شد: دراینجا می‌خواهم به یک مسئله مهم اشاره کنم. آمریکا دنبال چیست؟ آمریکا در این دو سال گذشته که این همه فشار بر مردم عزیز ما وارد کرده است تمام تجارت ما را، تمام صادرات ما را تمام و تمام واردات ما و تمام نیازمندی‌های کشور را هدف قرار داده تا مردم ما صبرشان لبریز شود.
رییس جمهوری تصریح کرد: آنچه اختلاف محاسبه است این است که آمریکایی‌ها و جایگاه و عظمت ملت ایران را درک نکرده‌اند. آمریکا یا فکر می‌کنند با ۴۱ سال تمدن مواجه‌اند. خیر آمریکایی‌ها با هزاران سال تمدن ایران مواجه‌اند.
روحانی افزود: تمدن ایرانیت و تمدن اسلامیت در طول قرن‌ها. البته انقلاب اسلامی هم در طول ۴۱ سال گذشته اقدامات بسیار مهمی را برای تکمیل تمدن اسلامی و ایرانی انجام داده است. آمریکا با نظام مواجه نیست آمریکا با دولتمردان مواجه نیست. خطای آمریکا این است که با ۸۳ میلیون جمعیت ایران مواجه است مردم ما یکپارچه و یکصدا هستند آنجا که بحث ملت باشد یکصدا است. آنجا که بحث انقلاب باشد یکصداست. آنجا که منافع ملی باشد یکصداست.

آمریکا ملت تسلیم شده و کشور غارت شده می‌خواهد

وی گفت: در روزهای تشییع جنازه شهید بزرگ ما شهید سلیمانی دیدید که همه مردم یکصدا و فریاد بودند و چشم‌ها همه گریان بود و نگاه‌ها به سمت آسمان بود و همه با مشت گره کرده در برابر ابرقدرت‌ها و آمریکا ایستادند و نظر خود را در راهپیمایی‌های بزرگ و تشییع جنازه عظیم اعلام کردند.
رییس جمهوری تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد ملت ایران را از پا درآورد. چه می‌خواهد آمریکا؟ آمریکا ملت تسلیم شده می‌خواهد. آمریکا کشور غارت شده و دولتی که پشیمان شده و نمی‌خواهد بار مسوولیت را بر دوش داشته باشد، می خواهد.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که دولت، ملت، نیروهای مسلح، قوای سه گانه، همه و همه زیر پرچم جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب یکپارچه ایستادگی خواهند کرد گفت: تلاش این بود که مردم ما برای نیازمندی‌های روزمره خود درمانده شوند.
روحانی گفت: امروز آمریکایی ها تصور می کردند که مردم در نیازهای اساسی خود ‌در برق، آب، نان، مواد غذایی ضروری، مدرسه، بهداشت با مشکل عظیم و بزرگی مواجه هستند. آمریکایی‌ها گفتند ۳ ماه تحریم را ادامه دهیم مواد غذایی، دارو، در ایران پیدا نمی‌شود و مردم در آب، برق و گاز و زندگی اشان دچار مشکل می شوند. آیا این چنین شد؟ در دو سال گذشته که در شدیدترین تحریم‌ها بودیم البته روزهای بسیار سختی را گذراندیم. مردم ما روزهای سختی را گذراندند. اما در طول ماهای اخیر دولت و ملت بر مشکلات روز به روز دارد فائق‌تر می شود و مشکلات را پشت سر می‌گذارد.
وی اظهارداشت: از متخصصین و کشاورزان و صنعتگران بپرسید امسال در بخش صنعت و کشاورزی رشد داریم یا نه؟ دو سال تحریم کامل. اما امروز مردم ما می‌بینند در بسیاری از مواد غذایی خودکفا هستند و در بعضی موادغذایی هم در مسیر خودکفایی هستند.
رییس جمهوری اضافه کرد: مردم ما بدانند روزی که انقلاب پیروز شد تولید کشاورزی ایران ۲۶ میلیون تن در سال بود و روزی که دولت یازدهم در سال ۹۲ کار خود را آغاز کرد تولید مواد غذایی ۹۷ میلیون تن بود و امروز تولید موادغذایی ما ۱۲۶ میلیون تن است یعنی این دولت در این ۶ سال به اندازه تمام رژیم گذشته کار کرده است. ده‌ها سال تلاش در ایران و آن هم آمریکایی‌ها در آن زمان در کشاورزی کمک می‌کردند و اسراییلی‌ها هم در ایران بودند.
روحانی تاکید کرد: امروز ببینید ملت ایران با چه پیشرفتی مواجه است. آمریکا اشتباه کرده و نفهمیده که کشاورزان و مهندسان ما در سراسر کشور با همه توان برای نیازمندیهای خود ایستادند. آمریکا زمانی فکر می‌کرد اگر بنزین را تحریم کند کشور ما به هم می‌ریزد. در پمپ بنزین ها صف درست می‌شود. ما امروز بنزین را صادر می کنیم.
رییس جمهوری گفت: تولید بنزین ما از آغاز دولت یازدهم ۵۲ میلیون لیتر در روز بوده است و امروز ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز است. در واقع تولید بنزین ما در این ۶ سال دو برابر شده است. آنهایی که در رسانه‌ها سوال می کنند این دولت چه کار کرده است بگویند در زمینه صنعتی و کشاورزی و نظامی و سایر امور بوده که مردم نتوانستند مشکلات را پشت سر بگذارند.
وی تاکید کرد: آنهایی که می گویند ما در برابر آمریکا نمی توانیم بایستیم و پیشرفت کنیم در خطا و اشتباه هستند. آنها به دست کشاورزان و صنعتگران و کارگران و مهندسین نفت ما نگاه کنند.

تا پایان امسال تولید گاز روزانه به یک‌هزار میلیون متر مکعب می‌رسد

رییس جمهور در ادامه به بیان خبر افتخار آمیز دیگری پرداخت و گفت: من یک خبر افتخارآمیزی که البته به صورت رسمی در پایان امسال اعلام می شود را همین جا به ملت ایران اعلام می کنم. در زمان پیروزی انقلاب، مقدار تولید گاز کشور ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز بوده است. همچنین در روز شروع به کار دولت یازدهم، تولید گاز ما ۶۲۵ میلیون متر مکعب در روز بوده است.
وی با بیان اینکه پایان امسال تولید گاز کشور به هزار میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید،گفت: این بزرگترین افتخار برای مهندسین و کارگران نفت و گاز کشور است. ببینید کشور در چه رشدی قرار گرفته است ما فقط در کشف میدان بزرگ نفتی که امسال اعلام شد، ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا را در ایلام و خوزستان، مهندسین ما کشف کردند. آمریکا خطا کرده و اشتباه کرده و فکر کرده اگر ما را در تحریم قرار بدهد، ما عقب نشینی خواهیم کرد.
روحانی با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه بهداشت و درمان افزود: ملت ما بداند امروز ۹۷ درصد از داروی کشور را مردم ما، کارخانه های ما، مهندسن ما، پزشکان ما و متخصصین دارویی ما تولید می کنند. ما سه درصد به خارج نیاز داریم و آن هم اگر تلاش کنیم در سال های آینده میتوانیم به طور کامل خودکفا شویم.

مسیر ما مسیر درستی است

وی خاطر نشان کرد: در آغاز انقلاب ما وارد کننده بخش سلامت و بهداشت بودیم. پزشک، دارو و تجهیزات ما از خارج می آمد. امروز ما خودکفا شده‌ایم و در این بخش صادرات داریم. ما امروز گردشگر سلامت داریم و مردمی از کشورهای همسایه برای عمل جراحی به کشور ما می‌آیند. پس آمریکا اشتباه کرده است مسیر ما مسیر درست است.
رییس جمهور گفت: مردم عزیز به این آمار توجه کنید. تمام تخت های بیمارستانی ما تا ابتدای دولت یازدهم، حدود ۸۰ هزار تخت بوده است و ما در طول این ۶ سال ۲۶ هزار تخت جدید اضافه کرده ایم و ۴۵ هزار تخت را به طور کامل بازسازی کرده ایم. یعنی به اندازه کل تخت های بیمارستانی تاریخ ایران، در این سال ها ما تخت جدید اضافه یا بازسازی کرده ایم. کار عظیمی که این ملت بزرگ، پزشکین ما و مهندسین ما انجام میدهند.
​​​​​رییس قوه مجریه در ادامه با اشاره به تحریم های بی سابقه علیه کشور تصریح کرد: مردم به خدا قسم این فشاری که در این دو سال اخیر بر ملت ما وارد شده است، یک دهم آن در هر کشور دیگری در این منطقه وارد می شد، در برابر آمریکا تسلیم می‌شدند، خضوع می‌کردند. شما بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما اگر یک ماه نفتشان تحریم بشود، نمی توانند حقوق کارمندان خود را پرداخت کنند.
رییس جمهور به دستاوردهای اقتصادی کشور در سال اخیر پرداخت و گفت: به حول قوه الهی علی رغم همه فشارهای آمریکا و تهدیدها روی پای خودمان ایستادهایم و در این ده ماه سال جاری بانک مرکزی ۱۴ میلیارد دلار برای کالای اساسی و ۲۰ میلیارد دلار برای غیر کالاهای اساسی پرداخت کرده است. در طول این ۱۰ ماه ۷۲ میلیارد دلار صادرات و واردات داشتیم. ۳۶ میلیارد وارد کرده ایم و ۳۵.۵ میلیارد صادر کرده ایم. بنابراین مردم ما روی پای خود ایستاده اند، مردم ما بازوهایشان را قوی‌تر کرده اند، افکارشان را مجهز کرده اند.

سه میلیون ۶۰۰ هزار نفر به آمار اشتغال خالص اضافه شد

وی افزود: مردم عزیز و بزرگ ایران ۵۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان امروز در کشور ما کار می‌کند و ۳۰۰ هزار نفر طی سه چهار سال اخیر در شرکتهای دانش بنیان، مشغول به کار شده اند. آمریکا می‌خواست اشتغال به کار را در کشور ما از بین ببرد. ما در آغاز دولت یازدهم ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر شاغل در کشور داشتیم. اما امروز ۲۴ میلیون ۴۰۰ هزار شاغل داریم، یعنی سه میلیون و۶۰۰ هزار بر شاغل خالص ما اضافه شده است. علی رغم تمام فشارها و تهدیدها، هر سال به طور متوسط ۵۰۰ هزار نفر مشغول به کار شده اند. این نشان می‌دهد مسیر ما مسیر درستی بوده است و ملت ما مقاومت و ایستادگی کرده است که در تمام زمینه‌های موفقیت های بزرگ را به دست آورده ایم.
رییس جمهور تاکید کرد: مردم عزیز ما اول انقلاب که انقلاب پیروز شد، ۴۵۰۰ کیلومتر راه آهن در کل کشور داشتیم. اما فقط در این دولت در این ۶ سال، ۱۲۰۰ کیلومتر راه آهن اضافه شده و حدود ۱۰۰ کیلومتر دیگر تا پایان دولت اضافه خواهد شد.

دست روی دست نگذاشته‌ایم

روحانی اظهارداشت: من همینجا دستور می دهم به وزارت راه که جاده عظیم تهران-شمال را که تکمیل شده است، از فردا رفت و آمد آزمایشی را باز کند تا ان شاء الله از اوایل اسفند این جاده مهم که یکی از افتخارات مهندسی ایران است، افتتاح خواهد شد. فقط در این پروژه ارزش آن پروژه ۱۰ هزار میلیارد تومان است. امسال در شش ماه دوم سال ۳۳ هزار میلیارد تومان طرح های آب و برق تا پایان سال افتتاح کرده و خواهیم کرد.
روحانی ادامه داد: ما دست روی دست نگذاشته ایم، دولت ما ورشکسته نیست، ملت ما تسلیم شده نیست. آمریکا بفهمد اشتباه کرده و خطا کرده است و بزرگترین خطاها را مرتکب شده است.

اقدامات کاخ سفید، حتی به ضرر مردم آمریکاست

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود گفت: در کشور همسایه ما، مهمان عراق و فرمانده ما را علی رغم همه قوانین بین المللی، بزرگترین جنایات را انجام داده و ترور کرده است. خاک مردم فلسطین و سوریه را علی رغم همه قطع نامه‌های بین المللی به اسراییل هدیه کرده است.
وی با تاکید بر اینکه مردم روز به روز آگاه تر میشوند، تصریح کرد: راه آمریکا، به ضرر ملت ایران، ملت های منطقه، جهان اسلام و همه جهان است و حتی اقدام کاخ سفید به ضرر مردم خود آمریکا هم هست.
رییس جمهوری گفت: در این شرایط خدا به ما چه می‌گوید، پیامبران در برابر فشار و ستم همه آنهایی که در برابر حق ایستاده بودند، میگفتند چرا به خداوند توکل نکنیم، خدایی که راه نجات و مسیر هدایت را پیش روی ما گذاشته است، البته بله، در سایه تحریم و فشار مردم ما آزار و اذیت می بینند و فشار بر مردم ما وارد می‌شود.
اما در عین حال مردم ما آگاهند که می توانیم از این فشار عبور کنیم، همانطور که در ماه های اخیر دیدند، در تمام شاخص‌های اقتصادی روند ما صحیح و مثبت بوده است این یعنی قدرت داریم در برابر فشار آمریکا به پیروزی برسیم. در برابر تمام آزار و اذیت ها ما می‌ایستیم.
رییس جمهور به عنوان سخن آخر خطاب به ملت بزرگ ایران گفت: انتخابات دوم اسفند یک انتخابات در میان همه انتخابات است که گفتم انقلاب مادر سایه درست انتخاب ملت ما به پیروزی رسید و انقلاب ما برای این بود که راه انتخاب به روی ما باز باشد.

انتقاد باشد انفعال نباشد

وی ادامه داد: مردم عزیز ما؛ یکی از بالاترین ارزش های ملی و دینی ما انتخاب و قدرت انتخاب است، بتوانیم بین دو راه یا چند راه، راه بهتر را برگزینیم، انتخاب یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ما است.
رییس جمهوری افزود: ممکن است در یک انتخاب گله و انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد انتقاد آزاد است، اما مردم عزیز ایران، انتقاد باشد، منتقد باشیم اما خواهش می‌کنم انفعال نباشد و منفعل نشویم.
نظام جمهوری ما باید نو شود.

صندوق رای منجی ما است

وی تاکید کرد: به خاطر این اقدام یا آن اقدام با صندوق رای قهر نکنیم، انتخابات و صندوق رای منجی ما است، ما در دهه پنجم انقلاب که یکسال آن گذشت و وارد سال دوم میشویم اصلاحات بسیاری در این کشور باید انجام شود. نظام جمهوری ما باید نو شود. نوسازی شود، سالمتر و شکوفاتر شود در سایه رای، حضور و انتخابات شما.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه با صندوق و انتخابات نباید قهر کنیم، اضافه کرد: به هر صورت باید پای صندوق انتخابات برویم، امام (ره) ما را به انتخابات دعوت کرد که ما صندوق رای را رها نکنیم. در هر انتخاباتی، رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که در انتخابات حضور یابیم. انتخابات غیر از عظمت ملی، امنیت ملی و ایستادگی در برابر دشمن، آن هدف مهم و ارزشمند یعنی انتخاب که دستاورد انقلاب است، نهاد انتخاب و انتخابات را تقویت خواهد کرد.
روحانی اظهار داشت: ما یکبار دیگر همچون امروز که شما در سراسر کشور به صحنه آمدید و افتخار آفریدید دوم اسفند پای صندوق رای برویم یکبار دیگر افتخار بیافرینیم، به همه دشمنان اعلام کنیم راه و مسیر مردم ما؛ آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود. ما در برابر شما دشمنان تسلیم نمیشویم، شما را وادار می‌کنیم که روزی در برابر ملت ایران تسلیم شوید و سر فرود آورید و بیتردید پیروزی از آن ما است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5924
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات