سخنگوی وزارت خارجه: اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه را فعال نکرده؛ ظریف در این مورد یک نامه ۱۴ صفحه‌ای به بورل نوشته / هنوز کسی در نظام برای خروج از NPT به جمع‌بندی نرسیده اما این گزینه هم مطرح است / ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند / شرایط ایران و آمریکا در وضعیت میانجیگری قرار ندارد
03 فوریه 2020
ساعت انتشار مطلب : 16:43 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: وضعیت ایران و آمریکا در موقعیت میانجی‌گری قرار ندارد.

اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه را فعال نکرده؛ ظریف در این مورد یک نامه ۱۴ صفحه‌ای به بورل نوشته / ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: وضعیت ایران و آمریکا در موقعیت میانجی‌گری قرار ندارد.

به گزارش «انتخاب»، سید عباس موسوی صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد تلاش برخی از کشورها برای میانجیگری میان ایران و آمریکا از جمله تلاش‌های هند در این زمینه گفت: وضعیت ایران و آمریکا در وضعیت میانجیگری قرار ندارد. آمریکا دارای رویکرد خصمانه نسبت به ایران است و ابایی از آن ندارد آنها با موجودیت ایران و ملت ایران مشکل دارند و به نظر نمی‌رسد که این مشکل و موضوع با اینگونه سخنان و میانجیگری حل شود.

به نوشته ایسنا، موسوی ادامه داد: البته ما به تلاش کشورها در این زمینه احترام می‌گذاریم حسن نیت آنها را می‌ستاییم ولی آنها را ارجاع می‌دهیم به مقامات آمریکایی. ارجاع می‌دهیم که بررسی کنند که ریشه این مشکلات و تنش‌ها چیست و اگر صحبتی دارند با مقامات آمریکایی مطرح کنند. ما مواضع خود را در مورد آمریکا به صورت صریح اعلام کرده‌ایم و تاکید بر آن داریم که آنها باید دست از خصومت خود با ایران بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران از ان پی تی خارج خواهد شد در برابر این موضوع که اروپایی‌ها پرونده ایران در مورد برجام را به شورای امنیت ارسال کند؟ اظهار کرد: این تصمیمی است که نظام باید بگیرد و اگر به این جمع‌بندی برسد آن را اعلام می‌کند.

موسوی با بیان این‌که ما اعلام کردیم که اگر اروپا بخواهد به ناحق و غیرقانونی پرونده ایران در برجام را در شورای امنیت مطرح کند ما اقداماتی که موثر باشد را در برابر این موضوع در دستور کار قرار می‌دهیم و از این جمله اقدامات می‌تواند خروج ایران از ان پی تی باشد ولی هنوز در نظام به این جمع‌بندی نرسیده‌ایم ولی به عنوان یک گزینه مطرح است.

وی همچنین در مورد اظهارات نخست وزیر پیشین عراق مبنی بر این‌که سردار قاسم سلیمانی در جریان سفر به این کشور حامل پیامی از سوی ایران بوده است و آیا ایران چنین موضوعی را تایید می‌کند، گفت: سردار قاسم سلیمانی دارای شخصیتی چند وجهی بودند. ایشان یک فرمانده مقتدر نظامی بودند به مسائل منطقه نیز آگاه بودند. در مورد مسائل منطقه و بازیگران آن و تاثیرگذاری هر یک از آنها صاحبنظر بودند و آقای ظریف و آقای سلیمانی به صورت مرتب با یکدیگر مشورت می‌کردند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: از محتوای پیام خبری ندارم ولی تایید می‌کنم که حامل پیامی بوده‌اند. ایشان یک ماموریت دیپلماتیک داشتند.

موسوی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آقای ظریف و وزارت امور خارجه در جریان این پیام بوده‌اند، اظهار کرد: هماهنگی در سطوح مختلف نظام وجود دارد. یک ماموریت دیپلماتیک با هماهنگی دیپلماتیک و همکاری بخش‌های نظامی و سیاسی انجام می‌شود و هر پیامی که ایشان حاملش بودند از سوی نظام جمهوری اسلامی بوده است.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت طرح صلح هرمز نیز گفت: این طرح هنوز در مرحله‌ بررسی توسط کشورهای شامل طرح است اکثریت آنها با کلیات طرح موافق و چارچوب‌های طرح را پذیرفته‌اند. به صورت شفاف و نهایی نظرات خود را در این زمینه گفته‌اند و ما منتظر این هستیم که اگر آنها واکنش و یا پیشنهاد دیگری دارند آن را دریافت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ابتکارات منطقه‌ای ایران همواره وجود داشته که آخرین آن طرح صلح هرمز بوده است.

موسوی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ایران به دنبال ضربه زدن به نیروهای آمریکایی در افغانستان است و آیا اقدامات ایران در راستای گرفتن انتقام خون سردار قاسم سلیمانی همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: اقدامی که ایران در حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق انجام داد با اطلاع دولت عراق بوده است. جمهوری اسلامی ایران اگر بخواهد اقدامی را انجام دهد با صراحت و شجاعت آن را اعلام می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: آنها (آمریکایی‌) حق دارند که نگران امنیت خودشان باشند چرا که می‌دانند چه اشتباه بزرگ و خطای نابخشودنی را مرتکب شدند ولی همان‌طور که گفتم اگر قرار باشد ما اقدامی را انجام دهیم اقدام ما رسمی و علنی خواهد بود و به صراحت مسئولیت آن را می‌پذیریم.

وی تصریح کرد: برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد برخی اتفاقات که به ایران نسبت داده می‌شود را قویا رد می‌کنیم و همان‌طور که گفتم اگر قرار شد اقدامی انجام دهیم آن اقدام رسمی و علنی خواهد بود.

موسوی همچنین در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق، تصریح کرد: دولت و ملت عراق بر خروج اشغالگران آمریکایی از کشور خود مصر هستند و جمهوری اسلامی ایران نیز از این مطالبه مردم عراق و دیگر ملت‌های منطقه که خواسته به جایی است حمایت می‌کند، چرا که ما معتقدیم حضور نیروهای بیگانه در منطقه باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و اگر لازم باشد کمک می‌کنیم که این فرآیند (حضور نیروهای بیگانه از منطقه) سرعت بیشتری بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد پیگیری‌های ایران در ارتباط با ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی آمریکا، گفت: همان‌طور که پیش از این اشاره کردم اقداماتی برای پیگیری این ترور در سطح سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده ما سندهایی را در این زمینه ثبت کردیم و این پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: با همکاری قوه قضاییه در داخل کشور نیز پیگیر ابعاد دیگری از این موضوع هستیم و قطعا عاملان ترور ایشان باید بدانند که خون سردار قاسم سلیمانی آنها را رها نمی‌کند.

موسوی در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام طرح معامله قرن از سوی آمریکایی‌ها از کشورهای اسلامی خواست که اختلافات خود را کنار بگذارند و با یکدیگر برای دفاع از موضوع فلسطین اقدام کنند ولی علی‌رغم این موضوع سعودی‌ها از دادن روادید به هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده امتناع کرد ، شما در مجموع چشم‌انداز روابط ایران و عربستان سعودی را چگونه می‌بینید، اظهار کرد: ما خارج از کم‌خردی و نفهمی برخی از مقامات که شما اسم آنها را بردید بر مواضع خود پافشاری می‌کنیم. ما راه‌حل خروج منطقه از بحران را همکاری کشورهای منطقه می‌دانیم و کماکان بر این همکاری‌ها اصرار داریم. ما معتقدیم که مساله‌ قدس و فلسطین مساله‌ اول جهان اسلام است و به خاطر اهمیت این موضوع ضروری است اگر کشورهای اسلامی با هم اختلافاتی دارند این اختلافات را در هر سطحی که هست به صورت موقت یا دائم کنار بگذارند و بر مساله اول دنیا که مساله فلسطین است متمرکز شوند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: ما امیدواریم این اقدامات وحدت‌شکن که شما نیز به آن اشاره کردید یعنی عدم صدور ویزا برای هیات ایرانی برای شرکت در اجلاس جده ادامه پیدا نکند، چرا که معتقدیم دنیای اسلام و جهان عرب دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت. ما امیدواریم معدود کشورهایی که دراین منطقه در مورد این موضوع جور دیگری فکر می‌کنند در این زمینه تجدیدنظر کنند و براساس واقعیات عمل کنند.

موسوی در پاسخ به این سوال که شما چند وقت پیش گفتید که ایران از دل برجام ابتکاراتی را به اروپایی‌ها پیشنهاد کرده است و آیا نامه ۱۴ صفحه‌ای آقای ظریف به مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در این چارچوب بوده و در جریان سفر امروز ایشان به تهران در این زمینه رایزنی و گفت‌وگو خواهد شد، تصریح کرد: ما ابتکارات خود را به آنها ارائه کرده‌ایم و صحبت‌هایی در این زمینه شده است. اقای ظریف گفت‌وگوی صریحی در این چارچوب با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دو هفته پیش در هند داشتند.

وی با اشاره به سفر امروز مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به ایران، اظهار کرد: کلیات موضوع برای ایشان روشن است و احتمالا امروز در مورد یکسری جزییات در مورد تعهدات اروپایی‌ها در برابر برجام با ایشان گفت‌وگو شود، چرا که اتحادیه اروپا علاوه بر نقش هماهنگ‌کننده خود یک طرف برجام است. امیدواریم که در جریان رایزنی‌های امروز که پیش‌بینی می‌کنیم صریح خواهد بود به جمع‌بندی‌های خوبی برسیم.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات وزیر خارجه فرانسه در ارتباط با وضعیت دو شهروند فرانسوی که در ایران در زندان به سر می‌برد و درخواست او مبنی بر آزادی هرچه زودتر این دو نفر که بنا به ادعای وزیر خارجه فرانسه در شرایط بدی به سر می‌برند، گفت: در مورد این موضوع نهادهای قضایی می‌توانند توضیح بیشتری بدهند آنچه که وزیر خارجه فرانسه گفته مربوط به یک شهروند ایرانی و یک شهروند فرانسوی است و جرم آنها امنیتی است و برخلاف اظهارنظرهایی مبنی بر تبرئه آنها منتشر شده بود با بررسی‌هایی که کردیم متوجه شدیم که تا به امروز چنین موضوعی صحت ندارد وآنها هنوز متهم و مجرم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که برخی از نگرانی‌های دوستان فرانسوی را درک می‌کنیم ادامه داد: این دو نفر از حقوق قانونی خود برخوردار هستند چنانکه شهروند فرانسوی دسترسی کنسولی دارد و شهروند ایرانی (فریبا عادل‌خواه) که ما تابعیت دوگانه آن را قبول نداریم و شهروند ایرانی محسوب می‌کنیم چند بار با خانواده و دوستانشان دیدار کردند و تمامی امکانات برای آنها فراهم است.

وی خطاب به مقامات فرانسوی ادامه داد: آنها باید اجازه بدهند که این پرونده روند حقوقی خود را طی کند و ما فکر نمی‌کنیم که آنها با اینگونه فشارها و اظهارنظرها بتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند باید اجازه داد که روند این پرونده طی شود و مطمئن هستیم که حقی ضایع نمی‌شود.

موسوی در مورد اظهارات اخیر رییس جمهور اوکراین مبنی بر کم‌بودن رقم میزان غرامتی که ایران قرار است به خانواده کشته‌شدگان اوکراینی که چندی پیش در تهران دچار سانحه شد بپردازد، اظهار کرد: در مورد این هواپیما و بحث غرامت کمیته‌ای تشکیل شده است دو طرف ایرانی و اوکراینی تاکنون مذاکرات خوبی در مورد بحث هواپیمای اوکراینی داشته‌اند. این مذاکرات به صورت حضوری و غیرحضوری انجام شده است و همان‌طور که گفتم مسائل مرتبط با آن در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: نمی‌دانم حرف‌هایی که به صورت علنی زده می‌شود چقدر می‌تواند سازنده باشد و آیا سازنده است یا نه، ولی همان‌طور که گفتم ما دنبال حل و فصل این موضوع هستیم و موضوع غرامت نیز در کمیته تشکیل شده در حال بررسی است و به نظرم در حال حاضر زود است که در این مورد اظهارنظر کنیم.

وی همچنین در مورد حضور ناوشکن ژاپنی در منطقه و انتشار این خبر مبنی بر این‌که ژاپنی‌ها در قالب طرح آمریکایی‌ها برای ایجاد امنیت در منطقه در خلیج فارس حضور پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: آنها ادعا نکردند که در قالب ائتلاف آمریکا وارد منطقه شده‌اند بلکه گفته‌اند به صورت مستقل برای امنیت تجاری خود وارد شده‌اند که البته ما به آنها اعلام کردیم این اقدام سازنده نیست و امنیت منطقه را کشورهای منطقه می‌توانند تعیین کنند. ما به آنها گفته‌ایم هرگونه حضور نظامی خارجی می‌تواند بر پیچیدگی‌های امنیتی منطقه بیفزاید و ما اقدام ژاپنی‌ها در این زمینه را قابل قبول نمی‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ارتباط با آخرین اقدامات وزارت خارجه برای بازگشت شهروندان ایرانی از چین به ایران به خصوص دانشجویان و شهروندان ایرانی که در شهر ووهان چین زندگی می‌کنند، گفت: در اینجا، جا دارد که عملکرد مسئولانه دولت چین در برابر این بیماری خطرناک (کرونای جدید) را تحسین کنیم و مجددا اعلام کنیم دولت و ملت چین با پشتکار و مدیریت قوی که در آنها وجود دارد از این بحران عبور خواهند کرد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: جا دارد که برخورد غیراخلاقی مقامات آمریکایی با این بحران را تقبیح کنیم آنها به دنبال فرصت‌طلبی سخیف و زشتی از این موضوع بودند که این امر جای تقبیح دارد.

موسوی ادامه داد: از حدود ۲۰ روز پیش سفارت ما در پکن و سرکنسولگری‌های ایران در نقاط مختلف چین از جمله در گوآنگجو، هنگ‌کنگ و شانگهای به حالت آماده‌باش درآمدند و ارتباط اولیه با ایرانیان مقیم ووهان برقرار شد. سعی شد که اقلام مورد نیاز آنها برای این افراد فرستاده شود. همان‌طور که می‌دانیم ووهان تحت شدیدترین قرنطینه بهداشتی قرار دارد و همه اقدامات باید در این زمینه با اطلاع دولت چین باشد. در این شرایط محدودیت آنها (چینی‌ها) را درک می‌کنیم نگرانی‌های افکار عمومی خود را درک می‌کنیم خوشبختانه وضعیت سلامتی شهروندان ایرانی در این منطقه خوب است و تا حالا به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: کمیته‌ ویژه‌ای در ارتباط با این بیماری تشکل شده است. وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعضای آن هستند. وزارت راه و شهرسازی قبول کرده که با همکاری وزارت بهداشت تمهیدات لازم را برای اعزام هواپیما به شهر ووهان انجام دهد و چون شهر آلوده است باید برای این موضوع مکانیزم‌ها و استانداردهای بهداشتی دقیقی انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار افغانستانی مبنی بر این‌که برخی از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این راستا که ترور سردار قاسم سلیمانی بر روند گفت‌وگوهای ایران و افغانستان تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث متوقف شدن آن شود و نظر شما در این ارتباط چیست از دیگر سو آقایان طاهریان‌فر نماینده آقای ظریف در امور افغانستان به کابل سفری داشتند و دیدارهایی انجام دادند این سفر در چه چارچوبی بوده، گفت: خلأ وجود سردار شهید قاسم سلیمانی در منطقه پرشدنی نیست. ایشان یک فرمانده نظامی بودند که خیرخواه منطقه و کشورهای اسلامی بودند . همکاری‌های نزدیکی بین وزارت امور خارجه و سردار قاسم سلیمانی وجود داشت. با این وجود احساس نمی‌کنیم که بعد از شهادت ایشان، روندی که ایشان در منطقه دنبال می‌کردند دچار مشکل شود، این روند دنبال می‌شود و جانشین ایشان نیز این موضوع را دنبال می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: سیاست خارجی ایران در برابر همسایگانش اصولی و براساس منطق است و این سیاست دچار تغییر نخواهد شد و ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که سفر جناب آقای طاهریان به افغانستان امر تازه‌ای نیست و ایشان بارها به افغانستان سفر کرده‌اند، اظهار کرد: لازم بود در شرایط جدید منطقه سفری به کشور همسایه افغانستان انجام شود و با مقامات این کشور در ارتباط با آخرین تحولات منطقه بین‌المللی و روابط دوجانبه رایزنی و گفت‌وگو شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به تصمیم اروپایی‌ها برای استفاده از مکانیسم حل اختلاف خبری منتشر شد که قرار است جلسه مشترکی بین ایران و دیگر طرف‌های عضو برجام برگزار شود، گفت: چندی پیش کارشناسان دو طرف با یکدیگر صحبت کردند و همچنین یکی از محورهای گفت‌وگوی امروز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایران موضوع برجام، آینده آن و ادعایی است که اروپایی‌ها در این زمینه دارند، است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: توافق شده که در آینده نزدیک کمیسیون مشترک برجام برگزار شود ولی تاریخ و مکان آن هنوز قطعی نشده است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات رییس سنتکام مبنی بر این‌که تهدیدات ایران علیه آمریکا در منطقه ادامه خواهد داشت، گفت: اینجا منطقه ماست و ما بارها براهمیت خروج نیروهای نظامی بیگانه از منطقه تاکید کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما در جریان حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد در پاسخ به ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی آمریکایی‌ها نشان دادیم اهل تعارف و مماشات نیستیم و جمهوری اسلامی ایران هرگاه احساس کند که منافعش از سوی بیگانگان به خطر افتاده و یا اقدام بزدلانه از سوی دشمنان علیه ایران صورت بگیرد در پاسخ به اینگونه اقدامات رذیلانه درنگ نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: ما اگر بخواهیم کاری را بکنیم یا کاری را انجام بدهیم این شجاعت را داریم که اعلام کنیم که این کار را انجام داده‌ایم و به صراحت آن را می‌گوییم.

موسوی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند سلاح‌های استفاده شده از سوی انصارالله یمن شبیه سلاح‌های ایرانی است و قدامات اخیری که از سوی انصارالله یمن انجام شده در ادامه انتقام سخت ایران از آمریکایی‌ها برای ترور سردار قاسم سلیمانی اظهار کرد: یک ضرب‌المثل داریم که هر گردی گردو نیست بنابراین هر سلاحی شبیه سلاح ایرانی باشد، الزاما سلاح ایرانی محسوب نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان این‌که در طی این سال‌ها ملت یمن به پیشرفت‌های نظامی خوبی برای دفاع از خود در برابر متجاوزگران رسیده است، تصریح کرد: برای بعضی‌ها سخت است که بپذیرند یک کشور درگیر جنگ بتواند به این پیشرفت‌ها برسد. این نگرانی‌ها و احساس حقارت آنها قابل درک است ولی ما آنچه که در این زمینه مطرح می‌شود را قویا رد می‌کنیم. مردم یمن تحت محاصره شدیدی هستند غذا و دارو به سختی وارد این منطقه می‌شود حال چگونه می‌شود با توجه به این محدودیت‌ها اقلام نظامی به آنجا صادر شود یا یمنی‌ها اقدام به وارد کردن آن کنند.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سیاست منطقه‌ای ایران، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه سیاست ثبات‌ساز و سازنده‌ای است و هرجا که احساس می‌کنیم حرف ما شنونده و نفوذ دارد سعی می‌کنیم از این نفوذ برای ایجاد ثبات در منطقه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما جایی حضور مستشاری داریم این موضوع بنا به دعوت دولت‌های منطقه و درخواست رسمی آنها بوده است و همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ایم سیاست منطقه ایران سیاستی اصولی، سازنده و ثبات‌ساز است و این سیاست‌ها با توجه به فشارها و تحولات رخ داده عوض نشده و نخواهد شد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4955 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5877
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات