ملت ایران در برابر همه مشکلات ایستاده و همچنان می‌ایستد/امام بزرگترین احیاگر اسلام ناب بود/مسیر و خط امام توسط مقام معظم رهبری ادامه می‌یابد/امام (ره) بین جمهوریت و اسلامیت پیوند ناگسستنی بوجود آورد/اعتدال و امید را از امام راحل آموخته‌ایم/تحریم‌ها را درهم خواهیم شکست/به کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم کمک می‌کنیم
05 ژوئن 2015
ساعت انتشار مطلب : 6:49 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس جمهوری در مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه ” ملت ایران تاکنون در برابر مشکلات ایستاده است و همچنان خواهد ایستاد”، گفت: امروز بحمدالله بعد از ۲۶ سال می بینیم مسیر ، راه و خط امام ادامه دارد و مردم همچنان عاشق این خط و راه و قدردان عزت و آزادی هستند که انقلاب عظیم اسلامی برای آنها به ارمغان آورد.
متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
میلاد با سعادت امام دوازدهم منجی عالم بشریت مولای ما حضرت ولی عصر (عج) بر همه منتظران منجی بشریت و مستقرکننده عدل و داد در جهان و بر همه ملت ایران و بر حضار گرامی مبارک باد.
من قبل از هر چیز باید از شما عزیزان، زائران حرم، آنهایی که از راه دور آمده‌اند، آنهایی که پای پیاده آمده‌اند، تشکر و قدردانی کنم.
شما به همه جهانیان با این حضورتان اعلام می‌کنید که اگر امروز، امام(ره) در میان ما نیست راه، خط و مسیر امام(ره) ادامه خواهد یافت.
ما بحمدالله فقدان رهبری را بعد از رحلت امام(ره) حس نکردیم گر چه حادثه رحلت امام(ره) بس سنگین و غمناک برای همه عاشقان امام(ره)، ملت ایران، مسلمانان و آزادیخواهان جهان بود، اما خداوند عنایتی به این نظام، انقلاب و مردم کرد که در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت خلف صالح آن امام(ره)؛ رهبر معظم انقلاب، پرچم مسئولیت این نظام را بر دوش گرفتند و امروز بحمدالله بعد از ۲۶ سال می‌بینیم مسیر، راه و خط امام(ره) ادامه دارد و مردم همچنان عاشق این راه، خط و قدردان عزت و آزادی هستند که انقلاب عظیم اسلامی برای آنها به ارمغان آورد.
امسال ۱۴ و ۱۵ خرداد، حال و هوای دیگری دارد، نیمه خرداد مقارن شده است با نیمه شعبان. همانکه امام راحل فرمود «انتظار فرج از نیمه خرداد کشم».
یکی از برکات انقلاب اسلامی و راه و خط امام(ره) تفسیر صحیح و درست از انتظار بود، موضوع مهدویت، موضوع انتظار روزی که عدالت در سراسر جهان مستقر خواهد شد و حکومت ایده‌آل اسلامی تشکیل خواهد شد و مردم از ظلم، فساد و تباهی رهایی پیدا می‌کنند. اساس این انتظار باید انتظار مسئولانه باشد. متأسفانه قبل از نهضت اسلامی برخی انتظار را به گونه دیگری تفسیر می‌کردند. انتظار به این معنا که حکومت در دوران غیبت، حکومت اسلامی یا حتی حکومت مشروع در دوران غیبت معنایی ندارد.
انتظار به این معنا که ما می‌نشینیم و برای ظهورش دعا می‌کنیم و فساد باید سراسر جهان را فرا بگیرد تا در ظهور او تسریع شود. انتظار با معنای تحریف‌شده، انتظاری که نتیجه آن رخوت و سستی در جامعه باشد، انتظاری که معنایش شیوع منکر در جامعه باشد، اما امام(ره) در نهضت و انقلاب تفسیر واقعی از انتظار را هم با بیان و هم با عملش نمود.
درست است که یک حکومت بی‌نقص و عادلانه و عدالت‌گستر و حکومتی که سایه عدل را بر سر جهانیان بگستراند، امروز در اختیار ما نیست و باید در انتظار آن منجی باشیم، اما آیا اگر صد در اختیار ما نیست باید در صفر بمانیم؟ اگر بناست یک حکومت ایده‌آل بی‌نقص را جهان در زمان ظهور آن موعود تجربه کند معنایش این است که باید امروز دست روی دست بگذاریم؟ و حتی حکومتی که ۵۰، ۶۰، ۷۰ درصد آن اهداف را استقرار بخشد، در پی آن نباشیم؟ امام(ره) تفسیر واقعی انتظار را از نیمه خرداد ۴۲ اعلام می‌کند و می‌گوید انتظار فرج از نیمه خرداد باید کشید. یعنی ما باید با حضور، انقلاب و ایستادگی‌مان در برابر فساد و منکرات قدم به قدم شرایط را برای ظهور آن منجی آماده کنیم.
اگر امروز ولی عصر امام زمان(عج) در جمع ما پرچم حکومت را در دست ندارد، ‌بخاطر چیست؟ ما، جهان و جامعه امروز ما هنوز آمادگی برای ظهور ندارد. ما باید شرایط کشور، منطقه و ان‌شاء الله شرایط جهان را برای آن ظهور عدالت‌گستر آماده کنیم.
امام(ره) با نهضتش و با انقلابش اولین گام را برای آن حکومت جهانی آماده نمود. امام(ره) دارای ویژگی‌هایی بود که برخی از آن ویژگی‌ها منحصر به آن بزرگوار و آن امام(ره) راحل است، امام(ره) بزرگترین احیاگر اسلام ناب بود، امام(ره) توانست اسلام را از کنج حجره‌ها، مدرسه‌ها، مسجدها به صحن جامعه و جهان بیاورد. امام(ره) فقه را به زمانه عرضه کرد و با همین فقه پاسخ مقتضیات زمان و سوالات زمان را داد.
امام(ره) فقهی که در مسایل اجتماعی و سیاسی کمتر حضور داشت، آن فقه را به صحنه آورد. ‌امام(ره) تلفیق بین دین و سیاست را برای ما تفسیر و بیان کرد.
در یکصد سال اخیر آیا ما احیاگری بالاتر از امام راحل سراغ داریم، این ویژگی امام(ره) است. امام(ره) بنیانگذار نظام اسلامی است، این ویژگی امام(ره) است. امام(ره) این نظام و جمهوری اسلامی را بنیان نهاد و ان شاء‌الله این نظام روز به روز کامل‌تر تا روز ظهور ولی عصر(عج) مسیرش ادامه خواهد یافت.
امام(ره) رهبری بزرگترین انقلاب مردمی را برعهده گرفت، آن هم انقلابی در مسیر اعتدال از آغازش تا پیروزی انقلابش این ویژگی‌ها، ویژگی‌های خاص امام(ره) است. امام(ره) هم با نهضت و انقلابش انتظار واقعی را برای ما تفسیر کرد.
کسی منتظر ظهور آن حکومت عادلانه ایده‌آل اسلامی است که در مسیر ایجاد آن حکومت قدم بردارد. کسی می‌خواهد به معنای واقعی کلمه که در جهان ظلم نباشد، که در برابر استبداد و استعمار بایستد و ایستادگی و مبارزه کند. امام(ره) با نهضت و انقلابش مفهوم واقعی انتظار را برای ما تبیین و تفسیر کرد.
امام(ره) در نهضت و انقلابش مسیر حکومت اسلامی را هموار کرد و مفهوم حکومت اسلامی را برای ما تبیین نمود. امام(ره) آن انقلابی نبود که بعد از آنکه پیروز شد سال‌ها و سال‌ها به رأی و نظر مردم بی‌اعتنا باشد. امام(ره) انقلابی بود که وقتی انقلاب و نهضت به پیروزی رسید در کمتر از ۵۰ روز مردم را به پای صندوق آرا دعوت کرد.
کدام انقلاب را در منطقه و جهان سراغ دارید که در کمتر از ۵۰ روز مردم را پای صندوق رأی دعوت کنند و آن راهبر به مردم اعلام کند که میزان رأی مردم است.
امام(ره) حتی نوع حکومت را به رأی مردم گذاشت. جمهوری اسلامی ایران گر چه با ندا و بیان امام(ره) با نهضت مردم ساخته شد، اما آخرین آجرش با رأی و نظر مردم بود. این مردم بودند که با آراء خود پای صندوق، نوع حکومت را اعلام کردند. امام(ره) آن انقلابی بود که در ضمن یکسال در سال اول یعنی سال ۵۸ چند انتخابات برقرار گردید از انتخابات مربوط به نظام جمهوری اسلامی ایران در فروردین سال ۵۸ گرفته تا انتخابات برای اعضاء مجلس خبرگان قانون اساسی و تا رأی مردم به رفراندوم قانون اساسی، آراء مردم در انتخابات ریاست جمهوری و آراء مردم در اسفند همان سال برای مجلس شورای اسلامی.
کدام انتخابات را شما اینچنین در یک انقلاب مشاهده می‌کنید، انقلابی که چند انتخابات در سال اول برای جامعه برگزار نماید.
امام(ره) مسیر و راه انقلاب و ادامه انقلاب را به ما نشان داد. اگر آن فتوای امام(ره) نبود که میزان رأی مردم است. دشمنان می‌توانستند انقلاب را از ما بگیرند اگر آن فتوای امام(ره) برای حضور مردم در همه مشکلات نبود، دشمنان می‌توانستند انقلاب را از ما بگیرند اگر امروز مردم ما در مسیر ایستادگی و استقامت قرار دارند، اگر ملت بزرگ ایران در برابر انواع توطئه‌ها ایستادگی می‌کند، اگر ملت بزرگ ایران در برابر همه مشکلات استوار ایستاده است، بخاطر این است که امام(ره) در همه مشکلات با باور به حق و خداوند و توکل به حق، به حضور، ایستادگی و جهاد مردم باور داشت. امام(ره) همان بود که با حضور و ایستادگی مردم توانست انقلاب را به پیروزی برساند و در یک جنگی که انواع قدرت‌های جهانی شرق و غرب در برابر این ملت به پا کرده بودند به پیروزی برسیم.
ما به حول و قوه الهی و با تمسک به راه ائمه هدی و توجهات حضرت ولی عصر(عج) ارواحنا له الفداه می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم. امروز شما می‌بینید که در منطقه توطئه‌های فراوانی علیه اسلام و مسلمانان برپا شده است، بنابراین ما می‌بینیم که در آن شرایط حساس امام(ره) توانست جامعه ما را از مشکلات و توطئه‌ها نجات دهد، اگر شما امروز می‌بینید در برابر توطئه‌های قدرت‌های بزرگ جهانی در منطقه همچنان ملت ما با ایستادگی و حضور و مقاومتش امنیت را در این کشور حراست و حفاظت کرده است، بخاطر این است که صدای امام(ره) همچنان در گوش مردم است و قلوب جامعه ما تسخیر آن نفس گرم امام(ره) است. جامعه، مردم و جوانان ما نه امام(ره)، نه خط و راه امام(ره) را رها نخواهند کرد. مسیر، راه و خط امام(ره) امروز توسط مقام معظم رهبری ادامه می‌یابد، این پرچم ولایت و اسلامیت تا زمانی که در کنار پرچم جمهوریت وجود دارد در اهتزاز می‌ماند.
امام(ره) بین جمهوریت و اسلامیت پیوند ناگسستنی بوجود آورد. به این دلیل است که امروز شما می‌بینید توطئه قدرت‌های بزرگ و ایجاد گروهک‌های تروریستی در منطقه امثال داعش نمی‌تواند در مسیر صحیح راه این مردم خللی ایجاد کند. امروز نه تنها در ایران به حول و قوه الهی امنیت برقرار است، حتی در برابر توطئه تروریست‌ها این ملت بزرگ به ملت های منطقه کمک کرده‌اند و کمک خواهند کرد. این ملت ایران است که امروز به ملت عراق، سوریه، لبنان، یمن و سایر ملت‌های منطقه در برابر تروریست‌ها، خشونت و افراطی‌گری کمک کرده است و کمک می‌کند و به حول و قوه الهی ما می‌توانیم انواع این توطئه‌ها را به شکست نهایی برسانیم، گرچه شما امروز می‌بینید برخی از حکومت‌های تازه به دوران رسیده متاسفانه از منابع سرشار زیرزمینی خدادادی سوء استفاده می‌کنند و پول نفت را تبدیل به سلاح‌های مخرب می‌کنند و این سلاح‌های مخرب را علیه ملت مظلومی چون ملت یمن بکار می‌گیرند.
ما در این شرایط باید بیش از هر زمان دیگر بیدار و هوشیار باشیم. شرایط امروز منطقه، شرایط خاصی است اگر امروز ما باید به وحدت و انسجام متکی باشیم، این همان توصیه امام(ره) است که همواره بر وحدت کلمه تأکید کردند. دشمنان می‌خواهند بین قومیت‌ها و مذاهب تفرقه ایجاد کنند. ما با وحدت کلمه در داخل کشور، اولین قدم اتحاد و وحدت را برداشته ایم . هرچند اختلاف سلیقه ، جناح‌ها و احزاب متعدد داریم، اما در منافع ملی، برای حفظ نظام، برای وحدت جهان اسلام سخن و صدای ما واحد است.
ما نخواهیم گذاشت منافع ملی و اساس اسلام، معنویت اسلام، اخلاق محمدی(ص) مورد تاخت و تاز این یا آن قرار بگیرد ما در شرایطی که دشمن توطئه کرد و قیمت نفت را از نصف هم پایین‌تر آورد. قیمت نفت ۱۱۰ و ۱۲۰ دلار را به ۴۰ و ۵۰ دلار کشاند برای اینکه ملت ایران در برابر قدرت‌های بزرگ خم شوند. این ملت در برابر همه مشکلات در طول این ۳۶ سال ایستاده است باز هم به حول و قوه الهی خواهد ایستاد.
دولت با حمایت ملت بزرگ ایران و با هدایت‌های مقام معظم رهبری از مشکلات عبور خواهد کرد. شما دیدید در طول این ۶ ماه گذشته که توطئه علیه ما با قیمت نفت اجرا کردند، ملت ما ایستادگی کردند. آرامش در جامعه ما برقرار است. توطئه‌های امنیتی در منطقه علیه ما مؤثر نبود و اگر برخی از کشورها، توطئه‌گران، رژیم منفور صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع فکر می‌کنند با فشار، برنامه‌ریزی و توطئه‌شان در سطح جهانی می‌توانند حرکت این ملت و دولت را در زمینه سیاست خارجی کند کنند، اشتباه می‌کنند. ملت ما و دولت متکی به آراء مردم به تمام وعده‌هایی که به مردم داده شده است به حول و قوه الهی و توجهات امام عصر(عج)، آن خط و آن مسیر را برای حفظ منافع ملی ادامه خواهد داد. اگر ما امروز اعتدال می‌گوییم اعتدال را از امام آموختیم. اگر ما امید می‌گوییم، امید را از امام و از انتظار فرج آموخته‌ایم. اگر ما اتحاد، وحدت و صدای واحد می‌گوییم، این اتحاد را از اسلام، قرآن، امام(ره) و رهبر معظم انقلاب آموخته‌ایم.
ما متحد خواهیم بود و دشمن نخواهد توانست در میان ملت بزرگ ایران تفرقه ایجاد کند. ما مسیر و راه را ادامه خواهیم داد و تحریم‌ها را در هم خواهیم شکست.
ما حمایت از فقرا و قشرهای مستضعف جامعه را از امام(ره) آموخته‌ایم. ما در تمام شرایط تحریم و مشکلات طرح تحول سلامت را پیاده و اجرا کردیم و امروز مردم در بیمارستان‌ها شاهد عزت هستند. ما در شرایط سخت تحریم توانستیم حمایت غذایی از قشرهای مستضعف را انجام دهیم.
ما در شرایط تحریم توانستیم ۹ میلیون نفر را در پارسال و اوایل امسال تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهیم. همه اینها پاسخ به ندا، خط و راه امام(ره) بود.
امام(ره) به ما یاد داد که چگونه بتوانیم حکومت اسلامی را در این کشور مستقر کنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم و چگونه در برابر انواع توطئه‌های ابرقدرت‌های بتوانیم ایستادگی و مقاومت کنیم.
ما به حول و قوه الهی و با کمک ملت بزرگ ایران راه را ادامه خواهیم داد و وحدت، اتحاد و انسجام ملی را ادامه خواهیم داد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
منبع:http://www.president.ir/fa/


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 571
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات