استیضاح ترامپ چقدر در تصمیم او برای ترور سردار سلیمانی نقش داشته است؟
16 ژانویه 2020
ساعت انتشار مطلب : 22:43 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

وال استریت ژورنال پنجشنبه شب روایتی جالب از چرایی صدور دستور ترور سلیمانی به دست ترامپ منتشر کرد و در این گزارش نوشت: آقای ترامپ پس از صدور فرمان ترور، به همکاران خود گفته که وی تحت فشار شدید برای استیضاح است و باید کاری کند.

الکس وارد در «وکس» نوشت: این طور که به نظر می‌رسد چشم انداز استیضاح پیش روی ترامپ در تصمیم او برای صدور فرمان ترور ژنرال قاسم سلیمانی بی تاثیر نبوده است. اگر اینگونه بوده باشد، باید گفت که حمله انجام شده به دستور ترامپ صرفاً به خاطر حفظ جان آمریکایی‌ها از یک تهدید قریب الوقوع نبوده، بلکه اقدامی بوده برای آنکه او قدرت را همچنان حفظ کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: دولت برای اینکه اقدام عجولانه خود در ترور سلیمانی را توجیه کند، استدلال اصلی‌اش این بوده که وی قصد داشت طی چند روز آینده حمله‌ای را علیه آمریکا ترتیب دهد، همچنین دولت اشاره کرده که خط قرمز‌اش همیشه جان آمریکایی‌ها بوده و هست به همین خاطر هم تصمیم به انجام چنین کاری گرفته است. در ماه دسامبر، شبه نظامیان تحت حمایت ایران با حمله به پایگاه کی ۱ کرکوک یک پیمانکار آمریکایی را در عراق کشتند.

اما وال استریت ژورنال پنجشنبه شب روایتی جالب از چرایی صدور دستور ترور سلیمانی به دست ترامپ منتشر کرد و در این گزارش نوشت: آقای ترامپ پس از صدور فرمان ترور، به همکاران خود گفته که وی تحت فشار شدید برای استیضاح است و باید کاری کند.

به عبارت دیگر، رئیس جمهور قصد داشته تا قبل از محاکمه استیضاح قریب الوقوع خود در مجلس سنا، دست به اقدامی بزند بلکه حمایت بیشتر برخی از سناتورهای تندرو ضد ایرانی را جلب کند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که متن فوق فقط یک بند کوتاه از یک گزارش بسیار طولانی درباره نقش عوامل داخلی دولت ترامپ در ترور سلیمانی است. البته تاکنون هیچ مدرک دیگری دال بر اینکه اثبات کند ترامپ برای مقابله با خطر احتمالی ایران برای آمریکایی‌ها این دستور را صادر نکرده، وجود ندارد، ولی مشخصا هنوز خود دولت هم نگفته که این تهدید واقعاً قریب الوقوع که مدام می‌گوید، چه بوده است.

اما اگر ترامپ واقعا در زمان صدور فرمان ترور سلیمانی حتی یک لحظه‌ام بحث استیضاح‌اش را مدنظر داشته این به راستی که یک رسوایی بزرگ است. چنین کاری بدان معنا است که آقای رئیس جمهور وقتی آمریکا و ایران را در آستانه جنگ برده فقط منافع شخصی‌اش را در نظر داشته است.

اگرچه گزارش اخیر وال استریت ژورنال قانونی و درست بودن تصمیم دولت در ترور سلیمانی را زیر سوال می‌برد، اما هنوز شواهد بیشتری لازم است تا ببینیم که واقعا بحث استیضاح چقدر در تصمیم ترامپ تاثیر داشته است. در نهایت خود ترور یک فرمانده خارجی به خاطر منافع شخصی به قدری فاجعه بار است که می‌تواند به تنهایی دلیلی برای استیضاح باشد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4955 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5584
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات