روحانی: از آنجا که حدس زدم سقوط هواپیما عادی نبوده، دستور دادم تا تحقیقات در زمانی کوتاه تر انجام شود / بلافاصله بعد از آنکه خطای صورت گرفته برای من محرز شد، دستور دادم که سریعا به مردم اطلاع داده شود / قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه تشکیل دهد؛ این یک پرونده عادی و معمولی نیست
14 ژانویه 2020
ساعت انتشار مطلب : 17:39 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


رییس جمهوری گفت: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس برای بررسی سانحه سقوط هواپیما تشکیل دهد.
روحانی: از آنجا که حدس زدم سقوط هواپیما عادی نبوده، دستور دادم تا تحقیقات در زمانی کوتاه تر انجام شود / بلافاصله بعد از آنکه خطای صورت گرفته برای من محرز شد، دستور دادم که سریعا به مردم اطلاع داده شود

رییس جمهوری گفت: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس برای بررسی سانحه سقوط هواپیما تشکیل دهد.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در همایش تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی اظهار داشت: غم این ایام را یکبار دیگر به ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، غم از دست دادن عزیزانی در کرمان در تشییع پیکر این سردار و در این ایام غم بسیار بزرگ و سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که ۱۷۶ نفر در این حادثه بسیار فاجعه آمیز جان خود را از دست دادند.

به نوشته ایرنا، وی افزود: من از لحظه ای که احتمال دادم سقوط این هواپیما به صورت طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود و ما به دقت بدانیم که این هواپیما چگونه سقوط کرده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: همکاری‌های خوبی از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، انجام گرفت و بلافاصله بعد از آن که برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته در همان لحظه من به مسوولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

روحانی گفت: حالا این حادثه حادثه بسیار تلخی بود و تحملش برای مردم بسیار سنگین است. حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود باز هم بسیار غم‌بار بود اما بعد از این که مشخص شد خطای انسانی منجر به این فاجعه شده است غم مردم را چندین برابر کرد.

وی ادامه داد: در این جا به همه خانواده‌های عزیز جانباختگان در ایران و سایر کشورها همان طور که با رهبران و مسوولان این کشورها تلفنی صحبت کردم اولا قول می دهم دولت با همه توان و امکاناتش پیگیر این مساله باشد این مساله بسیار مهم است.

قوه قضاییه دادگاه ویژه تشکیل دهد؛ دنیا به این دادگاه نگاه می‌کند

رییس جمهوری یادآورشد: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی رتبه و ده ها کارشناس تشکیل دهد. این پرونده عادی و معمولی نیست تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.

وی افزود: ثانیا به همه عزیزان دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز باشند مشکل و مسائل آن‌ها را پیگیری کنند. از مردم عزیز ایران می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی انجام دهند.

روحانی گفت: ۱۰۰ نفر از عزیزانی که جان باختند، از تهران بودند و بقیه از شهرستان‌ها بودند . وزیر راه ،‌ مسئولین دولتی، استاندارها همه در کنار این خانواده‌ها قرار بگیرند. من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیل‌کرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و ملت ما بوده تا چه حد سخت و مشکل است.

وی اظهار داشت: اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.

رییس جمهوری بیان کرد: من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مساله پدافند هوایی دارم، این را می‌گویم که در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده است. دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم که این مساله با صداقت برای مردم بیان بشود.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: مردم ما می دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهل صورت گرفته و این معلوم است. اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایط پیش آمد که این سهو انجام گرفت. درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی‌گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد. آمریکا بود که تهدید کرد و عزیزان ما را از ما گرفت همه اینها درست است. اما این دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به همه ریشه‌های مساله نپردازیم.

مسوولین دلیل طولانی شدن پروسه علت سقوط هواپیما را توضیح دهند

روحانی گفت: سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام زمان طولانی بوده یعنی یک یا دو روز طول کشیده یا فقط چند ساعت بوده است. من از مسئولین می‌خواهم که این مساله را هم برای مردم توضیح بدهند. از صبح چهارشنبه‌ای که این حادثه پیش آمده تا این پروسه‌ای که جمعه شب به جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی رسیده. همه این پروسه را برای مردم توضیح بدهند.

وی عنوان کرد:‌ همه مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنها، طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کرده‌اند یا خیر. من به عنوان نماینده ملت ایران و رییس جمهوری این مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسم به مردم اطلاع خواهیم داد.

دولت خود را مسوول می‌داند و به همه وظایف خود عمل خواهد کرد

رییس جمهوری گفت: حادثه سقوط هواپیما، حادثه کوچکی نیست مساله امنیت فضای ایران است. فقط بحث ۱۷۶ نفر نیست. آنها خیلی عزیز بودند که از دست ما رفتند. اما امنیت فضای ایران برای ملت ایران و برای دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در حدی در این حادثه مقصر یا قاصر بوده معرفی شود و هر کس باید به مجازات برسد، به مجازات برسد.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت خودش را در قبال مردم عزیز و در قبال اتباع کشورهای دیگر که در این حادثه جان باختند مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد.

وی افزود: اما از همه اینها مهمتر به اعتقاد من این است که مردم ما مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهمترین مساله برای مردم ما و برای افکار عمومی جهان، برای هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین نامه‌ها، شیوه نامه ها، دستورالعمل ها مقررات نیاز دارد.

رییس جمهوری یادآور شد: همه ما مسئولیت داریم که یک‌بار دیگر همه این مقررات را بازنگری کنیم. چرا و به چه دلیل، کدام ضعف در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم‌انگیز در کشور ما اتفاق افتاده، حادثه‌ای که به اعتقاد من در کشور ما، بی‌نظیر بوده است. هیچ‌وقت نبوده که یک مسوول و یا افسر پدافندی ما در کشور نسبت به هواپیمای مسافری آن هم در پایتخت و در مرکز کشور و در کنار فرودگاه بین‌المللی چنین خطایی را مرتکب شده باشد.

روحانی افزود: بنابر این من ضمن همدردی با همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت بزرگ به آنها رسیده اعلام می کنم این مسیر را تا کشف همه جوانب امر تا مجازات آنهایی که دخیل بودند و در نهایت اطمینان بخشی به مردم که چنین حادثه‌ای تکرار نخواهد شد، ادامه خواهیم داد.

دوران کشاورزی سنتی به سر آمده است

روحانی با اشاره به ضرورت ورود علم و دانش به صنعت کشاورزی گفت: دوران کشاورزی سنتی به سر آمده است؛ با شیوه های قدیمی می شود محصول محدود بدست آورد اما با جمعیت ٨٣ میلیون نفری که هر سال هم یک میلیون نفر افزایش می یابد و مساحت زمین هم افزایش نمی یابد باید به فکر شیوه های نوین کشاورزی بود.

رییس جمهوری گفت: ممکن است از کشت‌های فرازمینی و اجاره کردن زمین‌های کشورهای دیگر استفاده کنیم، اما آنچه مهم است خاک کشور خودمان است که البته محدود است. علاوه بر این می‌توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم کارهای بسیار خوبی هم انجام شده است.

رییس دولت دوازدهم یادآورشد: علم و دانش و تکنولوژی در صنعت کشاورزی ضروری است و باید از ضایعات محصولات کشاورزی جلوگیری کنیم و باید برآورد کنیم محصولات و تولیدات تا مصرف نهایی چند درصد ضایعات دارد.

وی اظهارداشت: در حال حاضر ضایعات محصولات کشاورزی درصد بالایی است که اگر از آن جلوگیری شود مانند به دست آوردن میلیاردها متر مکعب آب است.

رییس جمهوری گفت: با علم و دانش و شرکت‌های دانش بنیان می‌توان از یک قطعه زمین می‌توان ۵ تا ١٠ تن و حتی ١۴ تا ٢٠ تن گندم برداشت کرد. حتی برخی محققان معتقدند از یک هکتار زمین می‌توان ۴٠ هکتار گندم برداشت کرد که نمونه محصول را هم نشان دادند.

روحانی افزود: با علم و دانش و کوشش می‌توان محصولات کشاورزی و دامداری را افزایش دهیم و محصولات باغی را در برابر سرما و گرما مقاوم و محافظت کنیم.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کشاورزی و بیش از ۴٠٠ هزار دانشجو و پژوهشگر این بخش و مردم باید برای توسعه این صنعت و افزایش تولیدات کشاورزی و دامداری وارد میدان شوند.

کشاورزی دنیای زیبایی است

رییس جمهوری گفت: در کشاورزی اینگونه است که دورانی، دوران سختی و زمستان سرد است اما پشت سرش بهار خواهد آمد و محصول بدست می آید. از وقتی که کشاورز زمین و بذر راآماده میکند و زمین را شخم می زند و بذر را می‌افشاند تا زمانی که از سم وکود آن مراقبت می کند،

روحانی گفت کشاورزی و دامداری عالم قشنگی دارد؛ دنیای کشاورزی دنیای زیبایی است، حالا نه در بخش زراعت بلکه در دامداری و آبزیان و باغداری هم اینگونه است و دنیای زیبایی دارد.

رئیس جمهوری گفت: میان محصول کشاورزی و گل وگیاه با کشاورز یک رابطه عاطفی وجود دارد، مهم پول نیست آنهایی که کشاورز هستند این سخن من را تصدیق می کنند؛ کشاورز فقط دنبال این نیست که محصولش را درو کند و بفروشد و پول بگیرد.

روحانی گفت: کشاورز روز به روز وقتی به این محصول نگاه می کند با آن زندگی می کند و دنیای لذتبخشی دارد، من این دوران را چند سالی در نوجوانی تجربه کردم، می دانم چقدر همه بخش های کشاورزی لذتبخش است.

کشاورزان ما سهم بزرگی در رفاه مردم دارند

وی افزود: اما در اینجا در شرایط بسیار سخت کشورمان که بدخواهان ما می خواهند به ملت فشار بیاورند از نظر معیشت و می خواهند مردم را به تنگ بیاورند کشاورزان ما سهم بزرگی در رفاه مردم دارند.

رییس دولت دوازدهم یادآورشد: اینکه در این شرایط به راحتی نان خود را خرید می کنیم و بدون مشکل سبزی و میوه و محصولات مورد نیاز و برنج روغن گوشت و لبنیات و در مغازه ها به وفور وجود دارند هرچند قیمت ها قدری گران است و مردم در فشار هستند، این بخاطر دسترنج کشاورزان است، این کشاورزان هستند که رفاه را برای مردم ایران بوجود آوردید.

رئیس جمهوری بیان داشت: ما زمانی ناچار بودیم میلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما سالهاست که به خودکفایی رسیدیم و تا سال آینده هم در خودکفایی خواهیم بود و یا در برنج محصولات سطح بالای ما به اندازه در سطح مصرف تولید میکنیم و یا در تولید شکر و روغن اقدامات خوبی صورت گرفته است.

از مهندس حجتی سپاسگزارم

روحانی خاطرنشان کرد: این خودکفایی در سایه تلاش و ایثار کشاورزان است و البته مدیریت حوزه کشاورزی هم در این بخش ملاحظات و برنامه‌هایی داشته است من می‌خواهم از آقای مهندس حجتی و نیز مهندس کشاورزی که امروز مسئولیت این بخش را به عهده می گیرند از مدیران سایر بخش‌ها در این حوزه سپاسگزاری کنم.

وی افزود: ما در دولت های یازدهم و دوازدهم تلاش مان فقط این نبود که نیاز روز مردم را تامین کنیم ما یک کار بزرگتری شروع کردیم و زمین را آباد و تجهیز کردیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه امروز در استان خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوک و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از تصمیم دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین در این استان‌ها آباد شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت در استان خوزستان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و فقط امسال در این استان ۵ هزار میلیارد تومان ارزش محصول برنج بوده است، لذا بیش از آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فقط با محصول برنج به دست آمده است.

افتتاح ۳۷ سد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

روحانی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز حدود ۳۷ سد افتتاح شده و در کنار آن اقدامات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است و محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۸ میلیون تن اضافه شده است. علاوه بر این از ۹۷ میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امروز به ۱۲۵ میلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط ۵ هزار تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

رئیس جمهوری گفت: آثار آنچه این دولت در بخش زمین و آب انجام داده است، برای ده‌ها سال دیگر نیز در کشور باقی خواهد ماند و نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند بود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4598 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5522
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات