جلسه ویژه بررسی علل سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شد؛ جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی امروز در لابراتور مهرآباد ارزیابی می‌شود
10 ژانویه 2020
ساعت انتشار مطلب : 14:54 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفت: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی امروز در لابراتوری در فرودگاه مهرآباد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر ایران نتواند اطلاعات آن را استخراج کند با هدف جلوگیری از صدمه به اطلاعات از روسیه، فرانسه، کانادا یا اوکراین برای تحلیل جعبه سیاه استفاده می‌کند.

مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفت: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی امروز در لابراتوری در فرودگاه مهرآباد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر ایران نتواند اطلاعات آن را استخراج کند با هدف جلوگیری از صدمه به اطلاعات از روسیه، فرانسه، کانادا یا اوکراین برای تحلیل جعبه سیاه استفاده می‌کند.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری ها، حسن رضایی‌فر روز جمعه در پایان جلسه ویژه بررسی علل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی پس از سخنان رییس سازمان هواپیمایی کشوری در جمع خبرنگاران اظهارداشت: به دستور مقامات سعی بر این است که جعبه سیاه هواپیما امروز در لابراتوری مناسب در فرودگاه مهرآباد تهران مورد ارزیابی قرار بگیرد تا بررسی شود آیا امکان بازسازی و تحلیل اطلاعات آن در داخل کشور وجود دارد یا خیر؟

وی با اعلام این که هیات اوکراینی نیز موافق کرد که امروز در مهرآباد جعبه سیاه مورد ارزیابی قرار بگیرد، افزود: ایران توافق نامه هایی با کشورهای روسیه و فرانسه برای دانلود و تحلیل اطلاعات جعبه سیاه دارد و در صورتی که نتوانیم اطلاعات آن را دانلود کنیم از چهار کشور روسیه، اوکراین فرانسه یا کانادا کمک می گیریم.

وی همچنین خبر داد که کانادا، فرانسه، روسیه و اوکراین برای دانلود اطلاعات جعبه سیاه اعلام آمادگی کرده اند اما تمام تلاش ایران این است که جعبه سیاه در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی استخراج و تحلیل شود.

مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی کشوری همچنین گفت: نرم افزارها و متخصصین برای بازسازی و دانلود اطلاعات وجود دارد اما اگر احساس کنیم که ممکن است اطلاعات صدمه ببینید در یکی از این چهار کشور جعبه سیاه هواپیما باز می شود.

رضایی فر یادآور شد: هیات ویژه اوکراینی نیز اعتقاد دارد که جعبه سیاه آسیب دیده است اما نوار حافظه و نوارمکالمات در هر دوجعبه سیاه به احتمال زیاد سالم است.

وی همچنین اعلام کرد: امروز دو جلسه امنیتی و تخصصی در محل سازمان هواپیمایی کشور برگزار شد که این جلسات در خصوص تصمیم گیری برای نحوه دانلود و تحلیل اطلاعت جعبه سیاه هواپیما بوده است.

مدیرکل دفتر سوانح سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: متخصصین شرکت های هواپیمایی قشم ایر، ماهان و آسمان با مجهزترین نرم افزارها و سخت افزارهای جعبه سیاه آماده همکاری هستند و این توانایی در داخل کشور وجود دارد.

موشکی به هواپیمای مسافربری اوکراینی اصابت نکرده‌است
رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: موشکی به هواپیمای مسافربری اوکراینی اصابت نکرده‌است و هرگونه اظهارنظر درخصوص اصابت موشک اقدامی غیرکارشناسی است و دلیل سقوط بعداز بازگشایی جعبه سیاه مشخص می‌شود.

علی عابدزاده روز جمعه در پایان جلسه ویژه بررسی علل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در دو روز گذشته اخباری توسط سیاستمداران آمریکایی و کانادایی به استحضار جهان رسیده که توقع داریم چنانچه این اخبار جنبه تخصصی دارد به گوش جهانیان برسد.

وی افزود: تاکید می کنیم اگر اظهارات سیاستمداران آمریکایی و کانادایی از طرف سازمان های رسیدگی به سوانح دو کشور است باید از طریق ایکائو به دنیا اعلام شود.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: مثل ایران که گزارش اولیه سانحه سقوط را در سایت سازمان هواپیمایی خود منتشر کرد آمریکا نیز جرات و جسارت داشته باشد که یافته های خود را چه پشتوانه علمی داشته و مطابق ساختار انکس ۱۳ ایکائو جنبه فنی دارد به دنیا نشان دهد.

عابدزاده یادآور شد: اطلاعاتی که در جعبه سیاه هواپیما درخصوص پارامترهای پروازی و صحبت های خلبان وجود دارد برای اعلام نظر سازمان هواپیمایی حیاتی است به همین دلیل جعبه سیاه طراحی شده تا صدها اطلاعات پروازی که قابلیت آنالیز دارد از آن استخراج شود؛ هرگونه اطلاعاتی قبل از تحلیل جعبه سیاه کارشناسی نیست.

وی تصریح کرد: با اطمینان می گوییم که به این هواپیما موشکی اصابت نکرده است، هواپیما بیش از ۱.۵ دقیقه در آتش در حال پرواز بوده و محل سقوط هواپیما نشان می دهد که خلبان تصمیم به بازگشت داشته است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری درخصوص علت عدم تماس خلبان برای تغییر مسیر با برج مراقبت گفت: خلبان باید هواپیما را نجات می داده و فرصت تماس نداشته است و بعد از اوج گرفتن (TAKE OFF)با برج مراقبت مهرآباد تماس گرفته و اجازه صعود به ارتفاع ۲۶ هزار پا را درخواست کرد.

عابدزاده تاکید کرد: هرگونه اظهارنظر درخصوص اصابت موشک کاری غیرکارشناسی است و دلیل سقوط بعداز بازگشایی جعبه سیاه مشخص می شود.

وی گفت: ایران توانایی خواندن جعبه سیاه در شرایط عادی را دارد اما به دلیل صدمه خوردن این جعبه امکان استخراج مستقیم اطلاعات کار دشواری است. ما به نرم افزاز و سخت افزارهای ویژه ای نیاز داریم که در کشور وجود دارد اما چنانچه به دلیل صدمه به جعبه سیاه نتوانیم اطلاعات را استخراج کنیم از کشورهای دیگر کمک می گیریم.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: این که گفته می شود موشک به هواپیما برخورد کرده است، نمی تواند از نظر علمی درست باشد این که شی به هواپیمایی برخورد کند و هواپیما نیز در مدت بین ۶۰ تا ۷۰ ثانیه در هوا پرواز کند، قابل قبول نیست.

عابدزاده درباره احتمال شیلک به بال هواپیما هم گفت: این گونه نیست، قطعات جمع آوری شده هواپیما در منطقه خیلی محدود است اگر انفجاری در بالا رخ داده باشد، می بایست پراکندگی قطعات بیشتر می شد.

وی ادامه داد: تجربه های گذشته در مورد اصابت موشک به هواپیما در کشورهای مختلف نشان می دهد که گستره پخش قطعات آن هواپیما بسیار زیاد بوده است.

عابدزاده در باره دعوت ازسایر کشورها نیز گفت: ازکشور سوئد به خاطر وجود اتباعی از این کشور در هواپیما و از کانادا هم دعوت به عمل آمده تا به ایران سفر کرده و بر امور سانحه نظارت کنند و این اطلاع رسانی به سایر کشورها بیانگر صداقت ما در عملکرد است.

وی تاکید کرد: اجازه می دهیم آمریکایی ها، فرانسوی ها، کانادایی ها، سوئدی ها و اوکراینی ها در ایران نحوه رسیدگی به سانحه را مشاهده کنند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5472
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات