رقابت سنگین انتخاباتی یک جناح آغاز شده است/لیست‌های انتخاباتی پرسرو صدای اصولگرایان
05 دسامبر 2019
ساعت انتشار مطلب : 21:48 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


مارتن انتخابات مجلس در حالی آغاز شده که اصلاح طلبان در خاموشی و سکوت به سر می‌برند. اما خبر‌ها در اردوگاه اصولگرایان بسیار داغ است و هر کدام از اعضای این جناح، آمادگی خود را برای حضور در انتخاب مجلس اعلام کرده اند. البته در همین روز‌های اول، گرچه اشتیاق بالاست اما به همان اندازه اختلاف در میان اصولگرایان بالاگرفته است. اعضای ائتلاف اصولگرایان معتقدند که ارائه لیست‌های متعدد، خطری جدی برای این جناح محسوب می‌شود وباید لیست مستقل و واحد داد. اما با این وجود به تازگی فهرست‌های متفاوتی از احزاب و جبهه‌های اصولگرا و البته تندرو منتشر شده است.

یکی از جنجالی‌ترین فهرست‌هایی که در روز‌های اخیر منتشره شده “لیست مردمی پویش گام دومی دعوت جوانان انقلابی از نیروهای متخصص ولایی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم” است که عمدتاً در آن نام مدیران ارشد ومیانی ۶ سال نخست دولت احمدی نژاد دیده می‌شود. البته یک لیست عجیب هم به سرلیستی حسین الله کرم به نام “جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی” منتشر شده که در آن، نام بسیاری از اصولگرایان تندرو دیده می‌شود.

در “لیست مردمی پویش گام دوم” نام شخصیت هایی، چون سردار احمد وحیدی به عنوان سرلیست، وحید جلیلی، احمد وحیدی، علی باقری، مهدی محمدی، حسین آبنیکی، فواد ایزدی، یاسر جبرائیلی، محمد صادق کوشکی، محمد هادی زاهدی وفا دیده می‌شود. چهره‌هایی که یا در کابینه احمدی نژاد قرار داشته اند و یا از چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای اصولگرا هستند. اما حالا پس از مدتی گوشه نشینی وفاصله از احمدی نژاد، به صندلی‌های سبز پارلمان چشم دوخته اند.

اصولگرایان که در گیرودار واکنش به لیست مستقل پایداری‌ها بودند، ناگهان متوجه ارائه لیست از سوی حسین الله کرم، رئیس شورای هماهنگی حزب الله شدند. فهرستی که تعجب همه را برانگیخت. حسین الله کرم در یک گفتگو اعلام کرده که برای انتخابات ثبت نام خواهد کرد و البته لیستی هم موسوم به ” جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی” ارائه کرده است که نام برخی از چهره‌های تندرو، از جمله وحید یامین پور، مرتضی آقا تهرانی، علی رضا پناهیان، مهرداد بذرپاش، سعید حدادیان، سجاد صفار هرندی و… در آن به چشم می‌خورد.

البته برخی گمانه زنی ها، حاکی از آن است که اگر شروط قالیباف از سوی شورای ائتلاف اصولگرایان عملی نشود، او نیز لیست جداگانه‌ای ارائه می‌کند. این گمانه زنی از آنجا شکل گرفت که برخی از فعالان سیاسی اصولگرا، نام جلیلی و حداد عادل را به عنوان سر لیست تهران مطرح کردند.

اما گمانی زنی دیگری مبنی بر ارائه لیست از سوی بهاری‌ها و وفادارانِ احمدی نژاد مطرح شده است. برخی فعالان سیاسی اصولگرا معتقدند که بدون شک یاران وفادارِ احمدی نژاد در انتخابات پیش رو شرکت می‌کنند و این احتمال وجود دارد که فهرستی مستقل از لیست پایداری ها، ارائه کنند. اصولگرایان از مرتضی تمدن، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، علی نیکزاد، سیدحسن موسوی و علی ذبیحی به عنوان کاندیدا‌های اصلی احمدی نژاد در انتخابات مجلس یازدهم نام می‌برند.

از سوی دیگر این احتمال هم وجود دارد که پس از تایید صلاحیت ها، احمدی نژاد پررنگ‌تر عمل کند و برای وحدت و ارائه یک لیست مستقل میان یاران دور و نزدیک خود، پا پیش بگذارد.

البته نکته بسیار عجیب در اردوگاه اصولگرایان، اعلام حضور علی اکبر رائفی پور سخنران جنجالی سال‌های اخیر از زبان محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرای فعلی مجلس بود. او مدعی شده که در راستای تحقق جوان گرایی، بعید نیست که رائفی پور ۳۵ ساله در لیست اصولگرایان قرار بگیرد و به مجلس یازدهم راه یابد.
رویای “وحدت” در اردوگاه اصولگرایان
در حالی که سکوت کامل در اردوگاه اصلاح طلبان حاکم است. اما اصولگرایان با تمام توان خود را برای انتخاب مجلس آماده می‌کنند. البته آن‌ها برای رویای همیشگی خود یعنی “وحدت” یکپارچه، شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب را تشکیل داده اند تا شانس پیروزی خود را در انتخابات پیش رو بالا ببرند. رویایی که به نظر می‌رسد با ارائه فهرست‌های مستقل رفته رفته رنگ ببازد.

پس از اینکه پایداری‌ها فهرستی مستقل، موسوم به “لیست مردمی پویش گام دومی دعوت جوانان انقلابی از نیروهای متخصص ولایی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم” ارائه کردند، بسیاری از اصولگرایان نسبت به این تصمیم واکنش نشان دادند. برخی از اصولگرایان معتقدند که پایداری‌ها قصد ائتلاف با هیچ جناحی را ندارند و برای همین لیست مستقل ارائه کرده اند. البته برخی هم خلاف این عقیده را داشته اند و گفته اند که ارائه لیست مستقل از سوی نیرو‌های پایداری، برای فشار به ائتلاف و چانه زنی برای حضور نامزد‌های بیشتر خود در لیست اصولگرایان است.

از طرف دیگر با ارائه فهرست از سوی برخی اصولگرایان تندرو و احتمال ارائه لیست از سوی یارانِ احمدی نژاد، احتمال بالاگرفتن اختلاف در اردوگاه اصولگرایان برای وحدت دور از انتظار نیست.

گرچه به نظر می‌رسد با عملکرد ضعیف دولت روحانی، اصلاح طلبان بخش بزرگی از هواداران خود را از دست داده اند و یک فرصت عالی نصیب اصولگرایان شده است. اما اختلاف‌ها و سختی وحدت میان این جناح، احتمال چند باره شدن ائتلاف اصولگرایان را بالا می‌برد.

البته تا زمان انتخابات مجلس هنوز روز‌های بسیاری در پیش است و باید نشست و دید که کدام یک از چهره‌های صحنه گردانِ اصولگرا پا به عرصه می‌گذارد و پس از طی شدن فرایند تایید و رد صلاحیت ها، ماجرای ائتلاف اصولگرایان به کجا ختم می‌شود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4855 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5371
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات