یک گام در تل آویو و یک گام در تهران؛ امارات با کدام یک وارد ائتلاف می شود؟
23 آگوست 2019
ساعت انتشار مطلب : 8:29 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

الجزیره نوشت: سیاست خارجی امارات، به دلیل رابطه جامع آن با دو دولت دشمن، جدالی را برانگیخته است و شبکه الجزیره در یکی از برنامه های خود به نقش امارات در منطقه و نزدیکی همزمان آن به تل آویو و تهران، پرداخت.

در ادامه این مطلب آمده است: در همین رابطه، نویسنده و تحلیلگر سیاسی، غسان جواد، رفتار امارات، دولت دوست اسرائیل، که به دنبال عادی سازی با آن و در عین حال، در صدد تفاهم هایی با ایران است را متناقض می داند.

وی می افزاید: رابطه اسرائیل و امارات، مورد حمایت ولی عهد ابوظبی، محمد بن زاید است؛ چرا که امارات نیاز مبرمی به تکنولوژی نظامی اسرائیل دارد که گهگاه از تکنولوژی نظامی آمریکا نیز پیشرفته تر است و ابوظبی برای اهداف تجسسی خود از آن استفاده می کند.

غسان جواد تاکید می کند که ایران بخشی از استقرار و امنیت منطقه ای است و دست خود را به سمت دولتهای خلیج فارس دراز می کند، تا به کمک یکدیگر، امنیت منطقه را بدون کمک گرفتن از آمریکا یا اسرائیل، تامین کنند. ضمن آنکه تل آویو نتوانسته است همانند ایران یک عنصر طبیعی و قدرت اثرگذار در منطقه باشد.

اما در خصوص نزدیکی امارات به ایران، جواد معتقد است که پس از قانع شدن امارات در مورد عدم جدیت امریکا برای جنگ با تهران، ابوظبی مجبور به نزدیکی به تهران شد.

این در حالی است که ماهر، دیگر تحلیلگر سیاسی بر این عقیده است که عربستان و امارات، فرصتهای زیادی برای نشستن سر میز مذاکره و بررسی تمام بحرانها میان دو طرف، به ایران داده اند.

وی با قاطعیت با سیاستهای امارات در منطقه، بویژه در یمن و لیبی، دفاع کرده و می گوید: ابوظبی به دنبال آبادسازی این دولتها و توسعه آنهاست.

ماهر، وجود روابط مستحکم و گرم میان امارات و اسرائیل را رد کرده و شایعاتی که در این مورد مطرح می شود را تنها اخباری جعلی می داند. وی تاکید می کند که سیاست امارات در قبال اسرائیل، واضح بوده و منحصر به سفر مسئولان اسرائیلی به امارات، در جریان برگزاری کنفرانس های بین المللی است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4955 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5153
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات