ای الیوم بررسی کرد؛ دوستی دو «محمد» پس از نزدیکی امارات به ایران به هم خورد؛ بن سلمان به استقبال دوست قدیمی اش بن زاید نرفت / بن زاید در سفر ناگهانی به مکه به دنبال چه بود؟
15 آگوست 2019
ساعت انتشار مطلب : 17:12 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

در روزهایی که نزدیکی امارات به ایران و تصمیم خروج این کشور از جنگ یمن درصد زیادی از تحلیل های رسانه های عربی را به خود اختصاص داده، رای الیوم نوشت: در میان خبرهایی که از اختلافات بین عربستان و امارات شنیده می شود، عربستان سعودی دعوت به برگزاری نشستی با حضور طرفهای درگیری در عدن کرده و شهر جده را برای انجام این مذاکره انتخاب کرد، به این امید که اختلافات موجود به راه حلی ختم شود.

در ادامه این مطلب آمده است: در همین راستا، محمد بن زاید وارد مکه مکرمه شد، تا با پادشاه سعودی و ولی عهد او، بن سلمان، دیدار کند. این اولین دیدار آنها پس از اعلام تصمیم امارات مبنی بر خروج نیروهایش از یمن است.

سفر به زاید به صورت ناگهانی انجام شد و آنچه در این میان جلب توجه کرد، غیبت بن سلمان در استقبال از دوست قدیمی اش بود و این امر، نشان دهنده «سستی» در روابط سعودی اماراتی و بین دو محمد است؛ که علت آن، یا عقب نشینی امارات است و یا استیلای نیروهای امنیتی وابسته به شورای موقت انتقالی، بر کاخ ریاست جمهوری در یمن.

برای ما دشوار است که بدانیم در دیدارهایی که در اتاق های بسته بین مهمان اماراتی و میزبان سعودی انجام شد، چه گذشت. طبق اطلاعات اندکی که دو خبرگزاری رسمی سعودی و اماراتی منتشر کردند، این دیدار بیشتر جنبه تعارف و تشریفات داشته و نکته مهم در آن، دعوت بن زاید از طرفهای یمنی درگیر در عدن، به غنیمت شمردن فرصت برای مذاکره با سعودیها و تعامل مثبت با آنها بود؛ چرا که مذاکره تنها راه حل اختلافات میان آنهاست. اما آیا این دعوت به معنای آمادگی بن زاید برای فشار بر هم پیمانانش در شورای موقت انتقالی، برای ارائه امتیاز است؟

درست است که بن زاید در این دیدار سفر تاکید کرد که روابط بین امارات و عربستان همچنان استوار است، اما نمی توان این حقیقت را انکار کرد که ائتلاف عربی در جنگ یمن، متزلزل شده است.

این در حالی است که عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوبی، از دعوت عربستان برای مذاکره در جده استقبال کرد، اما مطلقا از قبول شرط عربستان، یعنی عقب نشینی نیروهای یمنی از تمام اماکنی که در حمله اخیر بر آن سیطره یافتند، صحبت نکرد و چه بسا به این طریق قصد دارد در مذاکرات از این برگ برنده استفاده کند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5099
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات