رای الیوم: عربستان به آرامی به دنبال مذاکره با ایران است / به نفع سعودی است که پیش از توافق احتمالی بین تهران و واشنگتن، با ایران به تفاهم برسد
12 آگوست 2019
ساعت انتشار مطلب : 7:31 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

جواد الهنداوی در رای الیوم نوشت: آنچه بین ایران، امارات و عربستان جریان دارد، در راستای یافتن ضمانت‌هایی برای تامین امنیت خلیج فارس و همچنین، امنیت ملی دو کشور امارات و عربستان است. عنوان سفر امارات به ایران، مشاوره‌های فنی در خصوص بنادر و مرز‌های مشترک بود؛ اما این سفر دو هدف اصلی سیاسی دیگر داشت، که عبارتند از: ضمانت‌ها و اطمینان دهی‌هایی برای امنیت و سلامت امارات و دریانوردی در خلیج فارس و نیز، بخت ازمایی و زمینه سازی برای شروع دیدار‌هایی بین مسئولان ایران و سعودی.

در ادامه این مطلب آمده است: نتایج سفر هیئت اماراتی به ایران به این شرح است: تسهیلات ویزا و اقامت و خدمات بانکی برای سرمایه گذاران ایرانی در امارات. علاوه بر این، در سطح رابطه سیاسی بین دو کشور ایران و امارات، بویژه در پرونده جنگ یمن نیز سفر مذکور نتایج مهمی داشت؛ همانطور که عربستان سعودی اخیرا با استقبال ویژه از حجاج ایرانی و دیدار‌هایی که بین هیئت‌های رسمی ایرانی و سعودی برای بررسی امور حجاج انجام شد، اشاره‌های مثبتی برای ایران داشته است. این گام‌های مفید عربستان سعودی، با هدف حرکت آن به سمت صلح بین دو کشور برداشته شده است.

عربستان و امارات انتظار ضمانت‌هایی دارند، تا به اقدامات خود برای گشایش در روابط با ایران ادامه دهند؛ برای مثال، این دو کشور عربی برای امنیت ملی استراتژیک و تضمین نقش خود در تامین امنیت دریایی در خلیج فارس، از ایران انتظاراتی دارند.

آنچه باعث تلاش امارات و عربستان برای توافق با ایران می‌شود، دو عامل است: اول آنکه رئیس جمهور آمریکا و همچنین وزیر خارجه این کشور، با قدرت به دنبال مذاکره با ایران هستند. بنابراین، عربستانی که به آرامی به دنبال مذاکره با ایران است، نگران سرزنش هیچ طرفی نیست. عامل دوم آنکه خود ایران هم در صدد مذاکره با امارات و عربستان سعودی است.

به این ترتیب، فرصت مناسبی برای امارات و عربستان فراهم شده است، تا با ایران وارد گفتگو شوند؛ همچنین، این فرصتی برای ایران و تمام دولت‌های منطقه است. به نفع عربستان است که پیش از توافق بین تهران و واشنگتن، با ایران به تفاهم برسد


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 5061
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات