مطهری: اصرار بر فتنه‌گر بودن افراد کار درستی نیست
22 نوامبر 2014
ساعت انتشار مطلب : 6:26 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

علی مطهری که در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم سخن می‌گفت از نمایندگان مجلس خواست کاری نکنند که از مجلس نهم خاطره بدی در ذهن مردم باقی بماند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد: طوری سخن نگوییم که گویا اساسا در ایران کسی حق اظهارنظر ندارد.

مطهری با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، گفت: ما نمایندگان مجلس باید بنیان کارمان را بر یک پایه و اساسی محکم یعنی تقوای الهی بگذاریم و تا زمانی که حجت بر ما تمام نشده رای مثبت یا منفی ندهیم.

وی ادامه داد: من در طول دوران نمایندگی‌ام در سه جا به طور قاطع وارد شدم و طراح بودم. یکی استیضاح وزیر کشور سابق، دوم استیضاح وزیر کار سابق و سوم سوال از رییس‌جمهور سابق. در اولی مساله دروغ مطرح بود که نمی‌شد از آن گذشت. در دومی قانون‌گریزی و بلکه قانون‌ستیزی مطرح بود و در سومی هم که سوال از رییس‌جمهور مطرح بود باز هم مساله قانون‌ستیزی مطرح بود که رییس‌جمهور وقت به صراحت اعلام می‌کرد که من قانونی را که خودم تشخیص دهم با قانون اساسی منطبق نیست اجرا نمی‌کنم و این یعنی اینکه مجلس حتی یک ساعت نباید به چنین کسی اجازه باقی ماندن در این مسند را بدهد، چه آقای احمدی‌نژاد باشد، چه آقای روحانی و چه هر کس دیگر.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز هم برای دادن یا ندادن رای اعتماد به آقای دکتر دانش آشتیانی باید حجت داشته باشیم، من شخصا روشی را که برخی از نمایندگان درباره وزارت علوم پیش گرفته‌اند نمی‌پسندم و یا حداقل ضروری نمی‌دانم، ضمن اینکه نفس حساسیت داشتن و رصد کردن امور وزارت علوم و دانشگاه‌ها را قابل تقدیر می‌دانم.

مطهری گفت: غیر از نگرانی‌های فرهنگی که معمولا در مورد اصلاح‌طلبان وجود دارد که با تسامح و تساهل به امور فرهنگی می‌نگرند بقیه نگرانی‌ها را چندان موجه نمی‌دانم، نگرانی‌های فرهنگی هم در مورد آقای دانش آشتیانی در حداقل است و بلکه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: معتقدم مجلس در چند ماه اخیر و در جریان استیضاح و رای اعتماد اخیر ناخودآگاه در جهت تقویت جریان فتنه سال 88 گام برداشته است، وقتی افرادی با سابقه درخشان در انقلاب را حامی فتنه معرفی می‌کنیم، این سوال برای مردم پیش می‌آید که این چه فتنه‌ای است که بخشی از انقلابیون و بزرگان کشور طرفدار آن هستند، نکند این جریان بهره‌ای از حق داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی ما فردی مانند آقای فرجی‌دانا را که از جنس شهید چمران است و از فرماندهان دفاع مقدس بوده و سردار علی فضلی می‌گوید افتخار من این بوده که دوره‌ای از جنگ فرمانده من فرجی‌دانا بوده است، وقتی چنین کسی را که بزرگان روحانی و دانشگاهی ما آن را تایید می‌کنند حامی فتنه می‌نامیم جریان فتنه را تقویت کرده‌ایم.

وی گفت: همین‌طور در مورد آقای نیلی احمدآبادی که مدتی معاون فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران بوده و امروز درباره دکتر دانش آشتیانی که حضور فعال در جبهه و جنگ و همکاری فراوان با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته است همان‌ حرف‌ها را تکرار می‌کنیم.

مطهری گفت: در واقع داریم انقلابیون اصیل را به دو بخش تقسیم می‌کنیم و القای تفرقه می‌کنیم. بسیاری از حرف‌هایی که در این جلسات گفته می‌شود به نفع آقایان موسوی و کروبی است. سعی کنیم دوست دانای انقلاب باشیم، کاری کنیم که اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان معتدل با هم کار کنند، همان انتظاری که از شعار اعتدال داشتیم و البته دولت چندان در آن موفق نبوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس نباید تحت تاثیر مخالفان خارج از مجلس واقع شود بلکه باید استقلال خود را حفظ کند، نقد خود و به اصطلاح خودانتقادی یک امر پسندیده است. چه اشکالی دارد که ما مجلسیان همان‌طور که کل کشور را نقد می‌کنیم خودمان را هم نقد کنیم. اکنون زبان حال برخی از ما نمایندگان این است که وزیر را ما معرفی کنیم و دولت تایید کند، درست عکس آنچه که در قانون دیده شده است.

مطهری به فتنه هم اشاره کرد و افزود: ما مساله فتنه را مطرح می‌کنیم بدون آنکه به شرایط آن روز توجه داشته باشیم. اصرار بر فتنه‌گر بودن افراد در حالیکه خودشان تبری می‌جویند کار درستی نیست. فتنه برای ما هم خط قرمز است اما فتنه به معنی واقعی آن به معنی اینکه همه عوامل فتنه چه آنهایی که زمینه فتنه را آفریدند و چه آنهایی که آن را شعله‌ور کردند بر اساس عدالت مورد بررسی قرار بگیرند.

وی در ادامه به ذکر خاطره‌ای از سال 88 پرداخت و گفت: سه روز بعد از انتخابات سال 88 تلویزیون از بنده دعوت کرد تا درباره انتخابات مصاحبه‌ای داشته باشم. آنجا به صراحت عرض کردم که تقلب از نظر شمارش آراء اتفاق نیفتاده اما مقادیر و مقدمات آرای آقای احمدی‌نژاد دچار خلاء است که باید بررسی شود. در آنجا مسئولان تلویزیون به من می‌گفتند ما از هر کس دعوت می‌کنیم که درباره این موضوع صحبت کند چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب، حاضر نمی‌شوند. همه می‌گویند ما در موضوع شک داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید شرایط آن روز را در نظر بگیریم و بعد اظهارنظر کنیم و افراد را فتنه‌گر بنامیم، مثلا سخنرانی آقای توفیقی در دانشگاه تهران در چه شرایطی بود؟ درست روز حمله به کوی دانشگاه بود که خود رهبر انقلاب فرمودند حادثه‌ای بود که دل انسان را خون می‌کند. با دعوت وزیر علوم وقت، حضور نماینده ولی فقیه و رییس دانشگاه بوده. دانشجویانی که می‌خواستند منفجر شوند و به داخل خیابان‌ها بریزند، ایشان آنها را کنترل کرد. حالا جمله‌ای از دهانش در رفته که آن جمله را نباید می‌گفت. ما بیاییم این را رها نکنیم و بگوییم شما فتنه‌گرید؟

مطهری ادامه داد: طوری سخن نگوییم که گویا اساسا در ایران کسی حق اظهارنظر ندارد و اندیشه جبر را ترویج کنیم که آنچه هست همان است که باید باشد و آنچه نیست همان هست که نباید باشد. در واقع همان منطق حکومت اموی در مقابل حضرت زینب (س) که آنچه پیش آمد اراده خدا بود.

وی افزود: مساله نگرانی از وضع دانشگاه‌ها چندان موجه نیست. در این یک سال و نیمی که از عمر این دولت گذشته چه مشکلی در دانشگاه‌ها داشتیم؟ نشاط علمی و سیاسی در دانشگاه‌ها ایجاد شده، دانشگاه‌ها فضای بسیار آرامی دارند. اینکه چند تا شعار بدهند طبیعت دوره جوانی است. ما نباید فضا را آنقدر ببندیم که احساس خفقان شود و کاری نکنیم که خاطره بدی از مجلس نهم در ذهن مردم و دانشگاهیان باقی بماند و این مجلس یادآور مجلس ششم اما از نوع اصولگرای آن شود.

وی درباره ضرورت مشورت دولت با مجلس نیز گفت: مشورت دولت با مجلس قبل از معرفی وزیر کار خوبی است اما اگر هم این اتفاق نیفتد ما نباید موضع‌گیری کنیم که چون دولت قبلا با ما مشورت نکرده پس ما هم رای منفی می‌دهیم. آقای دانش آشتیانی در زمان تحصن مجلس ششم اساسا معاون وزیر نبودند که چیزی را امضا کرده باشند. ایشان هیچ نامه‌ای را علیه نظام امضا نکرده و منابع امنیتی این امر را تایید می‌کند. پاسخ همه استعلام‌ها هم مثبت بوده. نگاه ایشان به فتنه 88 هم نگاه درست و معتدلی است که فتنه را محکوم می‌کند اما نه همه عوامل فتنه را. کاری نکنیم که برای ما طنز درست کنند و به صورت پیامک در بیاید که برای حل مشکل دولت و مجلس، وزیر پیشنهادی باید بعد از فتنه 88 به دنیا آمده باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شخصیت علمی و فرهنگی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی نیز گفت: پدر ایشان روحانی و نماینده دوره اول مجلس شوای اسلامی بوده، ایشان در دبیرستان علوی تحصیل کردند که خود یک مکتب است و اشخاص بزرگ و موثری از آن مدرسه فارغ‌التحصیل شدند. خود من در آن مدرسه بودم و آقای آشتیانی سه کلاس بالاتر از من بودند و من ایشان را از آن دوره می‌شناسم، چه افراد بابصیرت و چه فرد فتنه‌گری مثل بنده، همه در دبیرستان علوی بودیم. ایشان دانش‌آموز شهید رجایی بوده و در اداره دبیرستان مفید که 70 شهید دانش‌آموز دارد نقش موثری داشته است.

مطهری ادامه داد: ایشان به طور کلی یک شخصیت علمی و فرهنگی است نه سیاسی. شانزده سال خدمت در وزارت علوم داشته و همزمان با ورود دکتر فرهادی در سال 64 به وزارت علوم آمده، ایشان بیش از آنکه به آقای معین منسوب شود به آقای دکتر فرهادی منتسب می‌شود، ایشان فرزند جنگ و دانشگاه هستند. نقطه پیوند آموزش عالی با دفاع مقدس را در عمل نشان دادند و طراح و مجری دانشگاه در جبهه بوده و تدوین‌کننده مقررات به نفع دانشجویان شاهد و ایثارگر است.

به گفته وی، وزیر پیشنهادی علوم نکات مهمی در برنامه پیشنهادی‌اش دارد که شامل توسعه کیفی دانشگاه‌ها، ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، تجاری کردن علم، توجه ویژه به اسلامی کردن دانشگاه‌ها و توجه ویژه به ارزش‌ها و احکام و شعائر اسلامی است که در نتیجه نگرانی از تسامح فرهنگی بی‌مورد است و ایشان با برگزاری اردوهای مختلط مخالف است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنانش در پاسخ به این مساله مطرح شده توسط مخالفان که می‌گویند همه کسانی که معرفی شده‌اند در یک حلقه هستند، گفت: این حرف درستی نیست، اینکه این افراد با هم دوست هستند به این معنی نیست که آنها در یک حلقه هستند، تیپ شخصیتی آقای دانش آشتیانی با تیپ شخصیتی آقای توفیقی و میلی منفرد متفاوت است.

وی گفت: می‌گوید ایشان عضو حزب منحله مشارکت بوده، این حزب زمانی قانونی بوده و ایشان عضو موثر آن نبوده مثل این است که بگوییم همه کسانی که عضو حزب جمهوری اسلامی بودند چون بعدا امام فرمودند این حزب منحل شود پس همه آنها فتنه‌گرند.

مطهری ابراز امیدواری کرد که نمایندگان با رای مثبت به دانش آشتیانی خود را در مقابل مردم و دانشگاهیان قرار ندهند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 492
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات