سناتوری که با چراغ سبز ترامپ مامور مذاکره با ظریف شده است .
18 جولای 2019
ساعت انتشار مطلب : 22:52 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

نشریه پولیتیکو دیروز – چهارشنبه- با انتشار خبری، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال شکل‌گیری گفتکوهایی غیررسمی بین ایران و آمریکا را تقویت کرد.سناتوری که با چراغ سبز ترامپ مامور مذاکره با ظریف شده است

به گزارش عصرایران، بر اساس گزارش پولیتیکو سناتوری خوش‌نام از حزب جمهوریخواه که سابقه دوستی و نزدیکی با ترامپ دارد، در آخر هفته گذشته میهمان ترامپ در بازی “گلف” بوده و در آنجا از ترامپ خواسته تا برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران با “محمد جواد ظریف” تماس بگیرد و ترامپ با این پشنهاد او موافقت کرده است.

طبق گفته چند مقام ارشد آمریکایی به پولیتیکو ، ترامپ در واکنش به پیشنهاد “رند پال” سناتور جمهوریخواه، به او گفته با وجودی که چندان امیدی برای موثر بودن گفتگوی او با ظریف ندارد، اما مخالف تلاش او در این جهت هم نیست.

” رند پال” ۵۶ ساله ، پزشک وسناتور جمهوریخواه آمریکایی از ایالت “کنتاکی” آمریکاست و از سال ۲۰۱۱ به سنای آمریکا راه یافته است.

این سناتور در سابقه مواضع و رویکردهای خود در سنای آمریکا در ۸ سال گذشته ، مواضع روشنی بر ضد جنگ و انتقادهای صریحی درباره سیاست‌های یکجانبه و چشم‌بسته دولت واشنگتن در حمایت از برخی متحدان سنتی منطقه‌ای عرب به ویژه دولت‌هایی چون عربستان سعودی، داشته است.

این سناتور چند ماه پیش نیز با سوال‌پیچ کردن “مایک پمپئو” در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره سیاست خاورمیانه‌ای دولت جدید آمریکا، نشانه‌هایی از نارضایتی خود را از سیاست ” فشار حداکثری علیه ایران” و ” اتحاد حداکثری با عربستان سعودی” به نمایش گذاشت و تناقض‌های جدی سیاست خاورمیانه‌ای تندروهای کابینه ترامپ را با ادعاهای آنها، به چالش کشید.

سناتور “رند پال” عربستان سعودی را یکی از مهم‌ترین حامیان و سرمایه‌گذاران تروریسم و افراط‌گرایی در جهان می‌داند و معتقد است مادامی که دولت ایالات متحده آمریکا با عربستان سعودی روابط نزدیک و صمیمی دارد و به خاطر دلارهای نفتی سعودی چشم خود را به اقدامات و سیاست‌های تحریک‌آمیز سعودی‌ها در منطقه و جهان (از جمله در حمله به یمن) می‌بندد، هیچ امیدی به بازگشت صلح و ثبات به منطقه خاورمیانه و جهان نیست.

از این منظر دیدگاه این سناتور آمریکایی تا حدود زیادی به برخی دیدگاه‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران درباره راهکارهای ایجاد و تقویت صلح و ثبات خاورمیانه‌ای بر مبنای ایجاد توازنی پایدار بین ایران و کشورهای عربی کرانه جنوبی خلیج فارس، نزدیک‌تر است.

پس از اعلام خبر پولیتیکو درباره موافقت ترامپ با پیشنهاد “رند پال” برای تماس با ظریف، رسانه‌های آمریکایی گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال تماس او با محمد جواد ظریف در نیویورک انجام داده‌اند و حتی وب سایت شبکه خبری بلومبرگ آمریکا در گزارشی به او لقب “جان کری” جدید برای مذاکره با ظریف را داده و همزمان به او هشدار داده، ظریف دیپلمات قهاری است که پیشتر هم وعده و وعیدهایی به جان کری برای پس از حصول توافق هسته‌ای داده اما هیچ‌گاه به آنها عمل نکرده، از جمله اینکه بنا به ادعای بلومبرگ، ظریف به کری قول داده بود پس از امضای توافق هسته‌ای، ایران درباره دیگر مسایل منطقه‌ای از جمله سوریه هم با ایالات متحده آمریکا وارد گفتگو شود، اما چنین اتفاقی هیچ گاه نیفتاد.

پایگاه خبری “هیل” ( وابسته به کنگره آمریکا) نیز در گزارشی در این باره نوشته است:” سناتور پال از منتقدان جدی سیاست تحریم و فشار حداکثری علیه ایران بوده و تحریم‌ها را یک عمل جنگی تفسیر کرده است و با برخی از بلندپایه ترین مقامات تندرو کابینه ترامپ از جمله “جان بولتون” و “مایک پمپئو” در مخالفت با رویکرد آنها علیه ایران، سرشاخ شده است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4676 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4844
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات