جزئیات تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران به روایت ظریف / سوابق همه پهپادهای متجاوز.
21 ژوئن 2019
ساعت انتشار مطلب : 16:22 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، عصر پنچشنبه در صفحه خود در توییتر به تعرض یک فروند پهپاد متجاوز آمریکایی به فضای سرزمینی ایران واکنش نشان داد و ضمن اعلام شکایت ایران از آمریکا به سازمان ملل، مختصات هدف قرار دادن و سقوط پهپاد گلوبال هاوک را منتشر کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزیر امورخارجه کشورمان در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت: «ایالات متحده علیه ایران تروریسم اقتصادی به راه انداخته، علیه ما اقدامات پنهانی انجام داده و اکنون به قلمرو ما دست‌درازی کرده است. ما به دنبال جنگ نیستیم، ولی غیورانه از آسمان، زمین و آب‌های خود دفاع خواهیم کرد. ما این تجاوزگری جدید را به ملل متحد خواهیم برد و نشان خواهیم داد که ایالات متحده درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.»

او همچنین در توییت دیگری درباره جزئیات این اقدام که در حریم هوایی ایران رخ داده، نوشت: «در ساعت ۰۰:۱۴ پهپاد ایالات متحده از امارات متحده‌ی عربی به حالت مخفی بلند شد و حریم هوایی ایران را نقض کرد. در ساعت ۰۴:۴۵ در مختصات ۲۵°۵۹’۴۳”شمالی ۵۷°۰۲’۲۵”شرقی و در نزدیکی کوه مبارک آماج قرارداده‌ شد. ما قطعات پهپاد نظامی ایالات متحده را در آب‌های سرزمینی خودمان (جایی که به آن شلیک کردیم) جمع‌آوری کردیم.»

پهپاد گلوبال هاوک، بزرگ‌ترین پهپاد جهان و یکی از مدرن‌ترین پهپادهای فعال در ارتش آمریکا محسوب می‌شود و ریسک آمریکا برای استفاده از آن جهت جاسوسی از حریم هوایی ایران جای تأمل دارد. این پهپاد قدرت تجسس هوایی و ثبت تصاویری باکیفیت و همچنین شنود در شعاعی بیش از ۵۰۰ کیلومتر را دارد و ایران برای جلوگیری از شناسایی خطوط دفاعی‌اش در این مقطع حساس، گزینه‌ای جز هدف قرار دادن این پهپاد و دیگر هواپیمای جاسوسی و شناسایی ندارد.

آمریکا نخست ادعا کرد، اساساً امروز پهپاد نورثروپ گرومن آر کیو-۴ گلوبال هاوک پروازی نداشته و پهپاد ساقط شده، نورثروپ گرومن ام‌کیو-۴سی تریتون است؛ اما ساعاتی پیش، منابع دولتی تأیید کردند، پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران ـ که هدف موشک‌های پدافند هوایی ایران قرار گرفتند ـ همان پهپاد گلوبال هاوک است. ترامپ پاسخ مبهمی به این اقدام دفاعی ایران داده و در عین حال، دیگر طرف‌های بین‌المللی از جمله روسیه نسبت به تبعات گسترده جنگ افزاری آمریکا هشدار داده‌اند.

این نخستین تجاوز هوایی آمریکا نیست که با پاسخ ایران همراه شد اما نخستین تنش در این سطح در دوره ترامپ است. پیش از این در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و در یکشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۰، پهپاد مدل آر ـ کیو ۱۷۰ آمریکا پس از تجاوز ۲۲۵ کیلومتری به حریم هوایی ایران، در شرق ایران با کمترین خسارت ممکن سرنگون و حتی پهپادهایی بر اساس مدل سرنگون شده ساخته شد.

یک سال بعد و در چهاردهم آذر ماه سال ۱۳۹۱ یک فروند پهپاد آمریکا به ‌نام «اسکن ایگل / ScanEagle» تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. این پهپاد که با هدف شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات در حال گشت‌زنی در منطقه عمومی خلیج فارس بود، به ‌محض ورود به حریم فضای جمهوری اسلامی ایران در تور یگان‌های پدافندی و سامانه‌های کنترلی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفتار و به‌ غنیمت گرفته شد.

همچنین ایران، موفق به ساقط کردن یک فروند پهپاد ام کیو-۱ پرداتور و یک فروند پهپاد آرکیو ۷ یا همان شادو ۲۰۰ شد که قصد جاسوسی از حریم هوایی ایران را داشتند؛ شکارهایی که تاریخ دقیق آن اعلام نشدند. از این منظر، هدف قرار دادن پهپاد گلوبال هاوک، تنها از این منظر اتفاق تازه‌ای است که اکنون ایران مهم‌ترین پهپاد دارای بلندترین برد را در حریم هوایی خود ساقط کرده و توان پهپادی آمریکا را جدی به چالش کشیده است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4846 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4725
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات