ظریف در مصاحبه با «فاکس نیوز»: ظریف: سپاه ایران هرگز آمریکایی ها را نکشته است/ ترامپ به «اول آمریکا» اعتقاد دارد، اما در یک محیط ناامن جهانی، آمریکا نمی‌تواند «در وهله نخست» باشد / شما تنها زمانی می‌توانید در یک محیط امن جهانی زندگی کنید که با احترام به امضای خود، به خود احترام بگذارید.
28 آوریل 2019
ساعت انتشار مطلب : 20:34 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت دولت ترامپ با اقدامات خود این پیام را به جهان فرستاده که آمریکا قابل اتکا نیست.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» تأکید کرد که دولت آمریکا با اقدامات خود این پیام را به جهان فرستاده که قابل اتکا نیست.

وی در بخشی از این مصاحبه، گفت که پیام اقدامات دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا این است که «آمریکا قابل اتکا نیست، شاید او به “آمریکا در وهله نخست” اعتقاد داشته باشد، اما در یک محیط جهانی ناامن، آمریکا نمی‌تواند در وهله نخست باشد. همه ما باید در یک محیط جهانی که امن است، با هم کار کنیم. و شما تنها زمانی می‌توانید در یک محیط امن جهانی زندگی کنید که با احترام به امضای خود، به خود احترام بگذارید.»

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره آنچه او «تیم ب» توصیف می‌کند، یعنی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی، گفت که این افراد تلاش می‌کنند تا آمریکا را به درگیری با ایران بکشند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این گروه به دنبال تغییر نظام سیاسی ایران است، گفت: «دستکم. دستکم. همه آن‌ها نشان داده‌اند که علاقمندند که ایالات متحده را به یک درگیری بکشند. من معتقد نیستم که رئیس‌جمهور ترامپ هم این را بخواهد. من معتقدم که رئیس‌جمهور ترامپ با شعار خودداری از وارد کردن ایالات متحده به جنگی دیگر در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کرد. اما معتقدم که قصد رئیس‌جمهور ترامپ برای اعمال فشار و سیاست فشار حداکثری به ایران با هدف به زانو درآوردن ایران و اینکه ما مجبور به تسلیم شویم، محکوم به شکست است و فکر می‌کنم که این چهار نفر این را می‌دانند.»

وزیر امور خارجه در ادامه در واکنش به اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «تروریست» خواندن این نهاد رسمی نظامی، گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هرگز آمریکایی‌ها را نکشته است، سپاه برای مبارزه با تروریسم آنجاست. دیروز در عراق مراسم گرامیداشت ۳۰۰ نیروی سپاه بود که دوشادوش عراقی‌هایی جان خود را از دست دادند که با داعش می‌جنگیدند. شخص رئیس‌جمهور ترامپ هم در جریان یک مناظره انتخاباتی، که فکر می‌کنم مجری آن هم خود شما بودید، در پاسخ به “هیلاری کلینتون” گفت که ایران دارد داعشی‌ها را می‌کشد.»

او در پاسخ به ادعای نقش‌آفرینی ایران در مرگ ۶۰۰ نظامی آمریکایی از طریق حمایت از گروه‌های عراقی، گفت: «این اتهام تازه‌ای که ایالات متحده مطرح کرده، که البته اتهام بسیار خطرناکی هم هست، چراکه من معتقدم که تیم ب می‌خواهد رئیس‌جمهور ترامپ را فریفته و ایالات متحده را به تقابلی بکشاند که او نمی‌خواهد. بگذارید به موضوع دیگر بپردازیم. شما درباره پول صحبت می‌کنید. رئیس‌جمهور ترامپ شخصا گفته که شما ۷ تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کرده‌اید. ما در منطقه خودمان هستیم. ایالات متحده به منطقه ما آمد، ۷ تریلیون دلار خرج کرد و تنها نتیجه آن این بود که ما ترور بیشتر، ناامنی بیشتر و بی‌ثباتی بیشتر را شاهد هستیم.»

در ادامه این مصاحبه از ظریف درباره اثرات خروج آمریکا از برجام بر صحنه سیاست داخلی ایران و اینکه آیا این اقدام به قدرت گرفتن «تندروها» منجر می‌شود، سؤال شد. ظریف گفت: «فکر می‌کنم زمانی که رئیس‌جمهور ترامپ به قدرت رسید، پاکسازی‌ای در ساختار امنیت ملی ایالات متحده صورت گرفت که بزرگتر از هر پاکسازی‌ای بود که تابحال در این صورت گرفته است. در ایران، افراد دیدگاه‌های مختلفی دارند، و این دیدگاه‌ها به مردم عرضه می‌شود و آن‌ها به آن رأی می‌دهند. آن‌ها به میانه‌روها رأی می‌دهند، [یا] به افرادی با دیدگاه‌های متفاوت رأی می‌دهند. این روندی سیاسی است که شما هم انجام می‌دهید.»

مجری در واکنش دوگانه «میانه‌رو-تندرو» را با تفاوت دموکرات و جمهوری‌خواه مقایسه کرد و بار دیگر پرسید که آیا میانه‌روها در حال تضعیف شدن هستند؟ وزیر امور خارجه گفت: «مسئله این است که تعامل، در ایران نتیجه به همراه نداشته است. رئیس‌جمهور ترامپ اطمینان حاصل کرد که مردم ایران دیگر به تعامل باور نداشته باشند. ما با حسن نیت با جامعه بین‌الملل روبرو شدیم، و با جامعه بین‌الملل [از جمله] با ایالات متحده و ۶ قدرت دیگر، به توافقی رسیدیم. رئیس‌جمهور ترامپ بدون خواندن آن توافق، صرفا به این خاطر که رئیس‌جمهور [باراک] اوباما را دوست نداشت، از آن خارج شد.»

وی سپس در مورد موضع کشورهای جهان در قبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت: «هیچ‌کس از این واقعیت که ایالات متحده تلاش می‌کند خواسته‌اش را به بقیه جامعه بین‌الملل تحمیل کند، این را می‌دانید. این تحمیل است، همین قدر ساده و روشن. کسی خرسند نیست، چین خرسند نیست، ترکیه خرسند نیست، روسیه خرسند نیست، فرانسه و متحدان ایالات متحده هم از این اتفاق خرسند نیستند و می‌گویند که راه‌هایی را برای مقاومت می‌یابند. اینکه چطور این کار را می‌کنند، به خودشان بستگی دارد و آینده آن‌ها، اینکه آیا می‌خواهند ایالات متحده بر زندگی آن‌ها حاکم باشد.»

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ایران با پرتاب ماهواره‌بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده، گفت: «ایالات متحده کشوری است که توافق هسته‌ای را ترک کرد. ۲۲۳۱ قطعنامه‌ای است که دو ضمیمه دارد، که اولین آن‌ها کل برجام است، که رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم به ترک آن گرفت. فکر نمی‌کنم این، ایران را در قسمت بد و ایالات متحده را در دسته‌بندی خوب قرار نمی‌دهد. ثانیا، ادبیات ۲۲۳۱ درباره موشک‌ها کاملا روشن است و می‌گوید ایران موشک‌هایی نخواهد ساخت که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک‌های اتمی طراحی شده باشند. ما هیچ‌یک از موشک‌هایمان را [به این شکل] طراحی نمی‌کنیم.»

او در پاسخ به مجری که به پرتاب ماهواره‌بر ایران، اشاره کرد، گفت: «این برای پرتاب ماهواره به فضا طراحی شده است… این یک موشک بالستیک است، اما برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده است.»

پس از پخش مصاحبه ظریف، بولتون که ظریف از او به عنوان یکی از اعضای تیم ب یاد کرده، اظهارات وزیر امور خارجه ایران را «مضحک» و «پروپاگاندایی» توصیف کرد که برای اثرگذاری بر فضای سیاسی ایالات متحده طراحی شده است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4951 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4671
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات