ترامپ در پی هسته‌ای کردن هر چه سریع‌تر عربستان سعودی.
20 فوریه 2019
ساعت انتشار مطلب : 21:23 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

یک کمیسیون مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده دونالد ترامپ در صدد است عربستان سعودی را به پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز هسته‌ای مجهز کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رسانه‌های آمریکا، کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده، درباره کمک دولت ترامپ به هسته‌ای شدن عربستان سعودی تحقیق می‌کند.

بر اساس اعلام این کمیسیون کنگره، گروهی از مقامات به این کمیسیون اعلام کرده‌اند که دونالد ترامپ بدون در نظر گرفتن ملاحظات قانونی و امنیتی، تلاش دارد هر چه سریع‌تر فناوری پیشرفته هسته‌ای در اختیار عربستان سعودی قرار دهد.

در گزارش ۲۵ صفحه ای کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان آمریکا از تعاملات مخفی احتمالی دولت ترامپ با عربستان سعودی در این زمینه، اظهار نگرانی شده و تاکید شده این اقدام ممکن است به اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و تشدید بی ثباتی در منطقه خاورمیانه بینجامد.

همچنین این گزارش به نقل از کارشناسان تاکید می‌کند که فناوری در حال انتقال به عربستان سعودی به قدری پیشرفته است که این کشور را قادر می‌سازد با استفاده از این فناوری به تولید سلاح هسته‌ای اقدام کند.

ترامپ در حالی متهم به تجهیز عربستان سعودی به فناوری هسته‌ای شده، که دولت او ۹ ماه پیش به بهانه عدم کفایت “برجام” برای بازداشتن ایران از تولید سلاح هسته‌ای، از این توافق بین‌المللی خارج شد. ایران اتهام تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را قویا رد کرده است و بر اساس اعلام نهادهای مسئول بین‌المللی، ایران هم اکنون در چارچوب برجام، سخت‌ترین نظام بازرسی‌ و کنترل بر برنامه هسته‌ای خود را پذیراست.

بر اساس این گزارش، ترامپ هفته گذشته در کاخ سفید میزبان جلسه‌ای با نمایندگان شرکت‌های خصوصی سازنده نیروگاه هسته‌ای بوده و موضوع این جلسه کمک به توسعه فناوری هسته‌ای برخی کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی بوده است.

پس از این جلسه قرار بر این شده که “جارد کوشنر”، داماد و مشاور ترامپ به چند کشور عربی از جمله عربستان سعودی سفر کند تا امکان تامین هزینه مالی و راه‌اندازی این فناوری در این کشورها را بررسی کند.

کوشنر دوست شخصی “محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی است و بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، او در حال حاضر لابی گر اصلی دولت سعودی در داخل دولت ترامپ محسوب می‌شود.

همچنین کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان آمریکا از “مایکل فلین” مشاور مستعفی امنیت ملی کابینه ترامپ به عنوان یکی از افرادی نام برده که در لابی‌گری برای انتقال این فناوری به عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه، فعال است.

گفتنی است “محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی سال گذشته میلادی از راه‌اندازی برنامه توسعه فناوری هسته‌ای سعودی خبر داده است. در قالب برنامه بلندپروازانه محمد بن سلمان، عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ در نظر دارد برای کاهش وابستگی به انرژی‌های فسیلی، ۱۶ نیروگاه هسته‌ای راه اندازی کند. ولیعهد سعودی همچنین تهدید کرده است در صورت دست یابی ایران به سلاح هسته ای، این کشور نیز به سرعت اقدام به تولید سلاح هسته ای خواهد کرد.

ولیعهد سعودی در نوامبر سال گذشته میلادی کلنگ راه‌اندازی نخستین راکتور تحقیقات هسته‌ای سعودی را در شهرک علم و فناوری “ملک عبدالعزیز”ریاض، به زمین زد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4563
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات