اظهار امیدواری هاشمی رفسنجانی نسبت به همکاری آمریکا و دیگر کشورها در مساله داعش
09 سپتامبر 2014
ساعت انتشار مطلب : 16:19 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد که امیدواریم آمریکا و دیگر کشورها هم کمک کنند تا شرّ این گروه تروریستی از سر مردم عراق و سوریه و مسلمانان منطقه کم شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت هاشمی رفسنجانی در حاشیه دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران شبکه رادیو و تلویزیون دانمارک و شبکه TV2 که همراه وزیر امور خارجه بودند، انجام داد که به شرح ذیل است:

خبرنگار شبکه رادیو و تلویزیون دانمارک: جناب آقای هاشمی رفسنجانی، اینکه وزیر امور خارجه دانمارک پس از 10 سال به ایران آمدند، از نظر شما چه اهمیتی دارد؟

هاشمی رفسنجانی: خوشحالیم و از این سفر استقبال می‌کنیم. با دانمارک روابط مفصل و قدیمی داشتیم. روابط دو کشور تقریباً هم سن من است که از 80 سال پیش برقرار شد و هنوز هم هست، ولی اخیراً کم شده است.

خبرنگار شبکه رادیو و تلویزیون دانمارک: وزیر خارجه دانمارک در اینجا هستند تا کشورهای منطقه را قانع کنند که برای مبارزه علیه داعش شرکت کنند. آیا فکر می‌کنید امکان دارد که ایران هم علیه داعش با آمریکا همکاری کند؟

هاشمی رفسنجانی: اگر آمریکا از خود صداقت نشان دهد، می‌توان همکاری کرد، ولی اگر بخواهد فریبکاری کند، نمی‌شود. ایران بیشتر از هر کشور دیگری قربانی تروریسم است و بیش از همه کشورها آمادگی داریم که علیه تروریسم کار کنیم. تجربه‌ای که ما در مبارزه با تروریسم داریم، هیچ کشوری ندارد. ما داعش را گوشه‌ای از کوه یخی می‌دانیم که در دریا شناور است و روز به روز بیشتر بالا می‌آید و در ناراحتی‌های مردمی از استکبار ریشه دارد که رنج کشیدند و این‌گونه دارند انتقام می‌گیرند. الان داعش بی‌رحم‌ترین گروه تروریستی است. به همین دلیل جوانانی را جذب می‌کنند که اسلام را در دنیا بدنام کردند. اسلام اصلاً این‌گونه نیست.

آقای وزیر خارجه شما تاریخ می‌دانند و من یک نمونه از کارهای اسلامی را می‌گویم.

حضرت علی(ع) امام و پیشوای شیعیان در همین منطقه‌ای که الان داعش هست، حکومت می‌کرد. چون آنجا بین معاویه که در شام حکومت داشت و حضرت علی(ع) که در کوفه عراق حکومت داشت، جنگی در گرفت. یک دختر مسیحی در مرز مورد تجاوز قرار گرفت و خلخالش را بردند که زینت زنان در پای آنان بود. حضرت علی(ع) که بر اکثر ممالک اسلامی آن روز، از هند تا مدیترانه حاکم بود، بالای منبر رفت و درباره این اتفاق گفتند: انسان باید از غصه بمیرد و اگر بمیرد، حق دارد که به دختر جوانی تجاوز کنند و خلخالش را ببرند. اسلام اصیل این است ولی الان در همانجا داعش صدها هزار مسیحی و مسلمان را یا کشته و یا آواره کرده است.

در حال حاضر چهره‌ی اسلام واقعی توسط گروه‌های تندرو در دنیا دارد مشوه می‌شود. ولی بدانید که اگر داعش سرکوب شود، جوانان عصبانی عضو آن، به گروه‌های دیگر می‌پیوندند. یعنی کارشان تمام نمی‌شود. همان‌گونه که بخشی از نیروهای جبهه النصره به داعش پیوستند.

خبرنگار شبکه TV2: در حال حاضر شما مشغول مبارزه با گروه داعش در عراق هستید و آمریکا هم با همین دشمن در حال مبارزه است. این تفکر دو پهلو چگونه بین ایران و آمریکا به اشتراک رسید؟

هاشمی رفسنجانی: ما داریم کار خود را می‌کنیم، ولی هر دو به یک نقطه می‌زنیم. قبلاً در مبارزه با گروه زرقاوی هم چنین کار مشترکی داشتیم. ولی در سوریه ما با همین گروهک داعش می‌جنگیدیم، در حالی که آمریکا از اینها حمایت می‌کرد. ما داریم کار خود را می‌کنیم و امیدواریم آمریکا و دیگر کشورها هم کمک کنند تا شرّ این گروه تروریستی از سر مردم عراق و سوریه و مسلمانان منطقه کم شود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4743 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 452
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات