جزئیات جدید از «معامله قرن» ترامپ .
17 ژانویه 2019
ساعت انتشار مطلب : 10:57 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب جزئیات جدیدی از طرح پیشنهادی دولت آمریکا برای پایان دادن به منازعه این رژیم با فلسطینیان که به «معامله قرن» معروف شده، ارائه کرده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب جزئیات جدیدی از طرح پیشنهادی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین، معروف به «معامله قرن» منتشر کرده است.

رسانه صهیونیستی به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شده طرحی که در کاخ سفید تدوین شده و ترامپ مایل است آن را در ماه‌های آینده ارائه کند شامل تشکیل دولت فلسطین در حدود ۹۰ درصد کرانه باختری به پایتختی بخش‌هایی از قدس شرقی است.

این جزئیات را یک مقام آمریکایی در جلسه‌ای چند روز پیش مطرح کرده. یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست، یادداشتی که از سخنان این مقام‌ آمریکایی برداشته را در اختیار کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی قرار داده است.

این یادداشت‌ها نشان می‌دهند طرح آمریکا شامل ایجاد دولت فلسطین در منطقه‌ای به اندازه دو برابر مساحت مناطق A و B کرانه باختری است. با این طرح، اندازه اراضی تحت کنترل دولت فلسطین به ۸۵ تا ۹۰ درصد کرانه باختری خواهد رسید.

طرح آمریکا، شهرک‌ها را به سه گروه تقسیم می‌کند: ۱- مجموعه ساختمان‌های شهرک‌ها که اکثر شهرک‌نشینان اسرائیلی در آنها زندگی می‌کنند؛ این بخش، جزو فلسطین اشغالی خواهد بود.۲- شهرک‌های پراکنده که تخلیه نخواهند شد، اما اجازه توسعه آنها هم داده نمی‌شود. ۳- مناطق خارج از محدوده که طبق قانون رژیم صهیونیستی غیرقانونی هستند و از بین برده خواهند شد.

در این طرح بیت‌المقدس به عنوان پایتخت مشترک رژیم صهیونیستی و فلسطین در نظر گرفته شده است. پایتخت رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس غربی و بخش‌هایی از بیت‌المقدس شرقی خواهد بود و پایتخت فلسطین را بخش‌هایی از بیت‌المقدس شرقی تشکیل می‌دهد.

منطقه موسوم به «Holy Basin» که «شهرک قدیم قدس»، «حرم الشریف» و نواحی مجاور آن را شامل می‌شود تحت حاکمیت صهیونیست‌ها خواهد بود. وضعیت موجود این مناطق حفظ خواهد شد و برای فلسطینی‌ها، اردنی‌ها و احتمالاً طرف‌های دیگر در اداره این اماکن مقدس نقش در نظر گرفته خواهد شد.

طبق این یادداشت‌ها، مقام آمریکایی تأکید کرده که کاخ سفید تصور می‌کند که فلسطینی‌ها این طرح را رد خواهند کرد، اما از اسرائیل می‌خواهد که آن را رد نکند و خودش را مایل به تعامل بر سر طرح مورد نظر نشان دهد.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

جزئیات قبلاً افشا شده از طرح حاکی است در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4951 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4505
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات