مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان: ۱۱۰ حلقه چاه آب شرب در روستاهای اصفهان خشک شد.
01 نوامبر 2018
ساعت انتشار مطلب : 21:27 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

محمدحسین قرائتی با بیان اینکه مشکلات ناشی از خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها تاثیر زیادی بر آب آشامیدنی روستاها داشته است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر حدود ۴۰۰ لیتر بر ثانیه از منابع آبی کاهش‌یافته است.

وی درباره وضعیت منابع آبی روستاهای استان اصفهان، گفت: به دلیل خشکسالی طی سال‌های اخیر تعداد ۱۱۰ حلقه چاه تامین آب شرب روستاها خشک شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان افزود: حدود ۱۱۰ حلقه چاه که در سنوات گذشته در مدار بهره‌برداری بوده در شرایط فعلی خشک شده است و آب استحصالی از باقی چاه‌ها که مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز به دلیل استمرار خشکسالی‌ها به شدت کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: در شرایط حاضر ۴۳ درصد از تامین آب آشامیدنی روستاهای اصفهان از سامانه اصفهان بزرگ است و بقیه از منابع آبی دیگر استحصال می‌شود، همچنین در این مدت به‌ دلیل تغییرات ذکر شده منابع آبی زیرزمینی به شدت تحت‌الشعاع قرارگرفته است.

قرائتی با اعتقاد بر اینکه نباید از مشکل آب به عنوان یک بحران نام برد زیرا بحران مقطعی و قابل‌حل است، اظهار کرد: رویکرد درست مسئله آب، بحث سازگاری با کم‌آبی است، بنابراین طوری باید برنامه‌ریزی شود که مردم با این وضعیت وفق داده شوند.

وی با بیان این‌که بحث سازگاری با کم‌آبی نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت است، گفت: به دلیل اینکه معلوم نیست تا چه زمانی وضعیت آب در کشور بهبود یابد، نمی‌توان به بارش‌های مقطعی دل بست باید برنامه‌ریزی‌های اساسی و اصولی در این زمینه صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان با تاکید بر اینکه باید به موضوع کم‌آبی خارج از قومیت‌ها بنگریم و در این خصوص نیازمند مدیریت واحد هستیم، اظهار کرد: ارزان بودن نرخ آب را یکی از دلایل هدررفت و اسراف آن است، در حال حاضر نرخ متوسط فروش یک‌هزار لیتر آب شهری حدود ۳۵۰ تا ۳۶۰ تومان در روستاها بین ۱۵۰ تا ۱۷۵ تومان است، اما باید قیمت آب نزدیک به قیمت واقعی باشد و این فرهنگ هم در بین مردم نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه نباید مشکل کم‌آبی، تنها در بخش آب شرب دیده شود، گفت: در بررسی‌های صورت گرفته حدود ۱۰ درصد میزان آب مصرفی مربوط به بخش شرب بوده و بیشترین مصرف در حوزه کشاورزی است که باید با کشت‌های گلخانه‌ای این مشکل کنترل شود.

قرائتی، مشکل فرسودگی شبکه‌های آب شرب شهری و روستایی را نیز یکی از عوامل مهم در هدر رفت آب عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون ۳۵ تا ۴۰ درصد شبکه آب روستایی استان اصفهان فرسوده و نیازمند اصلاح است، اما در صورت تامین اعتبار از محل اعتبارات عمرانی می‌توان فرسودگی شبکه‌های روستایی استان را که تقریبا ۴۰ درصد آن به حدود سه هزار کیلومتر می‌رسد، اصلاح و ترمیم کرد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4342
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات