مطهري: غلط است كه بدون حكم قضايي عده‌اي را در حصر بگذاريد و بعد بگوييد به شما لطف كرديم .
28 ژوئن 2014
ساعت انتشار مطلب : 6:34 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

به گزارش سایت انتخاب نماينده تهران در مجلس گفت: رويه حذف مخالفين چه در زمان حضرت امام (ره) و چه پس از آن اشتباه بوده و كار غلطي است.

دكتر علي مطهري در مراسم گراميداشت سالگرد شهادت مظلومانه شهيد بهشتي و ياران انقلاب بويژه شهيد محمد منتظري در حسينيه اعظم نجف آباد با اشاره به جايگاه و مقام شهيد اظهار كرد: شهدا نيامدند كه صرفا شهيد شوند و تاثيري در جامعه نداشته باشند، بلكه همواره به دنبال تاثيرگذاري بودند تا پيامشان را به جامعه برسانند و از آرمان‌هايشان دفاع كنند.

وي عدالت، آزادي تفكر، آزادي بيان، استقلال سياسي – فرهنگي، اخلاق، معنويت و در يك جمله تحقق اسلام در جامعه را از آرمان‌هاي شهدا برشمرد و افزود: همه نهضت‌ها و انقلاب‌ها بعد از مدتي ممكن است به انحراف كشيده شود و از مسير اصلي خود فاصله بگيرد.

دكتر مطهري تصريح كرد: گاهي عده‌اي فرصت طلب مي‌آيند و انقلاب را از صحنه خارج مي‌كنند همانگونه كه انقلاب مشروطه به همين سرنوشت مبتلا شد و پس از مدتي عين الدوله‌ها انقلابيون اوليه را به حاشيه راندند و كم كم انقلابي كه براي حكومت مشروطه برپا شده بود به يك حكومت مستبد خشن تبديل شد.

وي با مقايسه انقلاب ايران با ساير انقلاب‌هاي دنيا ادامه داد: به نظر من شبيه‌ترين انقلاب به انقلاب ايران، انقلاب صدر اسلامي است چرا كه در انقلاب فرانسه شعار اصلي حقوق مردم بود و در انقلاب اكتبر روسيه هم شعار اصلي عدالت و ايجاد جامعه سوسياليستي بود در حالي كه در انقلاب ما همه اين شعارها بود اما در قالب اسلامي و با محتواي ديني.

فرزند شهيد مطهري با انتقاد شديد از نظري كه مي‌گويد “خداوند يك نگاه ويژه‌اي به انقلاب اسلامي ايران دارد” افزود: اينگونه نيست، چرا كه از انقلاب صدر اسلام كه بالاتر نداريم، اما آن هم در نهايت 50 سال پس از رحلت پيغمبر فرزندش را به شهادت مي‌رساند و حكومت به دست كسي مي‌افتد كه حتي ظواهر اسلام را هم رعايت نمي‌كند و حكومت موروثي مي‌شود.

وي تصريح كرد: اگر بنا بود خداوند نگاه ويژه‌اي به جرياني داشته باشد به انقلاب صدر اسلامي نگاه ويژه‌اي مي‌داشت در حالي كه صريح آيه قرآن مي‌گويد “لا يغيروا ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم” و طبق اين آيه انقلاب ما نيز مصون از انحراف نيست و نخواهد بود و همه بايد به وظيفه خود عمل كنيم.

مطهري با مخالفت با رويه‌اي كه منتقدين را از سيستم حكومت حذف مي‌كند، گفت: اين رويه چه در زمان حضرت امام و چه پس از آن اشتباه بوده و كار غلطي است.

وي همچنين با انتقاد از حصر بدون حكم قضايي گفت: اين غلط است كه ما بدون حكم قضايي و تشكيل دادگاه عده‌اي را در حصر بگذاريم و بعد بگوييد به شما لطف كرديم!

نماينده تهران در مجلس با انتقاد از برخوردي كه با آيت‌الله منتظري شد خاطرنشان كرد: اين رفتار تند با او ضرورتي نداشت.

وي در ادامه به تشريح رابطه ميان شهيد مطهري و آيت‌الله منتظري پرداخت و گفت: در قم شهيد مطهري را به نام شيخ خراساني و مرحوم منتظري را به نام شيخ اصفهاني مي‌شناختند و 11 سال هم‌مباحثه‌اي همديگر بودند.

مطهري از فراهم آوري مقدمات مرجعيت حضرت امام توسط اين دو عالم خبر داد و گفت: شهيد مطهري اولين كسي بود كه حضرت امام را كشف كرد و با همراهي مرحوم منتظري كلاس درس اصول و فقه امام را تشكيل دادند و مقدمات مرجعيتش را فراهم كردند.

وي تصريح كرد: اگر شهيد مطهري را به شهادت نمي‌رساندند سرنوشت آقاي منتظري و بسياري از حوادث به شكل ديگري رقم مي‌خورد.

فرزند شهيد مطهري گفت: وظيفه ماست كه مسير شهدا را ادامه بدهيم و از آرمان‌هاي انقلاب دفاع كنيم و نگذاريم انقلاب ما به انحراف كشيده شود و فرصت طلبان در آن رخنه كنند، همانگونه كه شهيد مطهري در كتاب نهضت‌هاي اسلامي اشاره كرده‌اند رخنه فرصت طلبان در انقلاب يكي از آفت‌هاي انقلاب‌هاست.

وي از به حاشيه كشاندن انقلابيون راستين در هشت سال گذشته انتقاد كرد و افزود: در هشت سال دولت گذشته عده‌اي راضي نبودند همه با هم انقلاب را پيش ببريم و مدام به دنبال اين بودند كه بگويند ما انقلابيون راستين هستيم و بقيه را از قطار انقلاب پياده كنند.

مطهري ادامه داد: عده‌اي اصرار دارند بگويند انقلاب ريزش‌هايي دارد و رويش‌هايي كه رويش‌هاي آن بسيار بيشتر از ريزش‌هاست در حالي كه فقط كساني كه در مقابل انقلاب حمله مسلحانه انجام مي‌دهند همچون گروه فرقان و سازمان منافقين ريزش‌هاي انقلاب هستند.

وي از مردم خواست: مراقب باشيم فرصت طلبان در انقلاب رخنه نكنند و انقلابيون راستين را به حاشيه نكشانند تا تجربه انقلاب مشروطه تكرار نشود.

مطهري در پايان خاطرنشان ساخت: مردم علي‌رغم همه تبليغات در سال گذشته راه را از چاه تشخيص داده و انتخاب درستي كردند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 424
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات