کاهش صادرات نفت ایران به ترکیه.
22 آگوست 2018
ساعت انتشار مطلب : 19:49 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی ” نفت ما ” ،صادرات نفت خام ایران به ترکیه در ماه ژوئن ۷۱ درصد کاهش یافت و به ۲۸۷ هزار و ۸۴۲ تن رسید،‌ در صورتی که صادرات گاز ایران قطع شود مشکلات زیادی را به ویژه در زمستان برای ترکیه ایجاد خواهد کرد.

واردات نفت ترکیه از ایران در ماه ژوئن تقریبا ۷۱ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش ماهانه مقام ناظر بر بازار انرژی ترکیه، درحالی‌که آنکارا در ماه می ۹۳۰ هزار و ۹۷۸ تن نفت خام از تهران خریده، این رقم در ماه ژوئن به ۲۸۷ هزار و ۸۴۲ تن کاهش یافته است.

میزان کاهش یافته با واردات نفت از روسیه جبران شده که در مجموع برابر با ۳۷۸هزار تن است. ترکیه در ماه‌های مارس، آوریل و می هیچ نفتی از روسیه وارد نکرده است.

همچنین واردات از عراق نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته است. آنکارا در ماه می ۳۵۲ هزار و ۷۷۸ تن نفت خام از عراق خریده است که در ماه ژوئن به ۶۴۶ هزار و ۲۶۲ تن افزایش یافته است.

ترکیه در سال گذشته ۲۵٫۸ میلیون تن نفت خام وارد کرده که ایران رتبه نخست را در میان تامین‌کنندگان نفت این کشور با ۱۱٫۵ میلیون تن به خود اختصاص داده بود.

ترکیه از ایران ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز وارد می‌کند و اگر این واردات به علت تحریم‌ها متوقف شود، ممکن است در زمستان برای این کشور مشکلات قابل توجهی ایجاد کند. به گفته منابع آگاه بر اساس قرارداد گازی میان دو طرف، حتی اگر ترکیه واردات گاز از ایران را قطع کند، هزینه این گاز باید به ایران پرداخت شود.

منبع: فارس


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4231
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات