«استراتژی حمله شیر» ایران
07 جولای 2018
ساعت انتشار مطلب : 20:31 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

عصر ایران؛ مصطفی داننده- اساتید علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دراولین گام تدریس سیاست خارجی به دانشجویان خود یک امر مهم را متذکر می‌شوند و آن هم تاثیر مستقیم سیاست داخلی بر سیاست خارجی است. این اساتید به دانشجویان خود می‌گویند وقتی قرار شد پای میز مذاکره بروید و بر سر منافع ملی کشورتان با دیگران مذاکره کنید، سعی کنید کوله بار شما در سیاست داخلی پر از آرامش، اطمینان و اعتمادباشد تا به واسطه آن بتوانید کوله پشتی سیاست خارجی خود را نیز پرکنید.

بر همین اساس و با مشاهده رفتار ایران بعد از خروج آمریکا از برجام می‌توان به این نتیجه رسید که برای مقابله به تلاش‌های آمریکا، عربستان و اسرائیل ضد جمهوری اسلامی، ایران به دنبال رسیدن به یک وحدت داخلی برای یک جنگ تمام عیار در سیاست خارجی آماده می‌کند.

شیخ دیپلمات برای پیش برد شطرنج سیاست خارجی دردورانی که طرف مقابل هیچ کدام از قواعد بازی را رعایت نمی‌کند به دنبال رسیدن به یک ید واحد داخلی است. مجلس، قوه قضاییه، جریان‌های سیاسی، سپاه، ارتش و البته مردم.

«استراتژی حمله شیر» ایران

اگر یادتان باشد در روزهای ابتدایی مذاکرات هسته‌ای هم حسن روحانی تلاش کرد دست دوستی به سمت همه دراز کند تا با خیال راحت به سمت مذاکره با آمریکا و ۵ کشور دیگر درگیر مذاکرات هسته‌ای شود.

حالا که ترامپ با یک تصمیم خود تمام معادلات سیاسی و اقتصادی جهان را زیر سوال برده است، روحانی و سران نظام به دنبال یک خانه آرام برای روزهای پر تنش آینده هستند.

پنجه در پنجه شدن با رقبای سیاسی می‌تواند حواس و تمرکز دولت از بحران سیاست خارجی به دعواهای سیاسی داخلی پرت کند و این می‌تواند ضربه سختی به آینده ایران وارد کند.

به نظر می‌رسد رسیدن یه یک کلام واحد، تصمیم درستی از سوی ایران برای مقابله آب امریکا باشد. با یک استراتژی درست و اتحاد سیاست خارجی با سیاست داخلی می‌توان از خان ترامپ عبور کرد.

همیشه در یک جنگ فرماندهان به این دل‌خوش هستند که وقتی در میانه میدان در حال نبردی خونین هستند، در داخل مرزها از آنها حمایت شود و خنجرهای سیاسی تا زمان پایان جنگ در غلاف بماند.

این رفتار روحانی و سران کشور یادآور شکار شیر است. تمام قدرت شیر در عضلاتش نیست. در وجود اوست. شیر وقتی تصمیم می‌گیرد شکاری را به دست بیاورد، با تمام وجود بلند می‌شود، با تمام وجود او را دنبال می‌کند و تمام وجود به دستش می آورد.

استراتژی امروز ایران برای مقابله با آمریکا، استراتژی «حمله شیر» است. استفاده از تمام ظرفیت‌های سیاسی و نظامی برای مقابله با طرح‌های مثلث شوم استفاده کند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4155
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات