اندیشکده آمریکایی:در تقابل بین اسرائیل و ایران، سعودی‌ها حمایت از تل آویو را ترجیح می‌دهندخبرگزاری فارس: در تقابل بین اسرائیل و ایران، سعودی‌ها حمایت از تل آویو را ترجیح می‌دهند
09 ژوئن 2018
ساعت انتشار مطلب : 21:05 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

اندیشکده آمریکایی با رصد رسانه‌های رژیم آل سعود نوشت، بسیاری از روشنفکران سعودی اظهار داشتند در صورت مواجهه نظامی تهران با تل‌آویو ، آن‌ها به یقین از اسرائیل حمایت می‌کنند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اندیشکده آمریکایی «ممری» در تحلیلی پیرامون تغییر رویکرد رسانه‌های رژیم آل سعود و ضدیت با ایران و حمایت از رژیم صهیونیستی نوشت: «برخی برخوردها در سوریه و افزایش تنش بین تل آویو با ایران ، موجب برانگیخته شدن مباحثی بین روشنفکران و رسانه‌های سعودی مبنی بر این شد که در تقابل احتمالی بین ایران اسرائیل، عربستان باید از کدام یک از این دو حمایت کند.»

این اندیشکده در ادامه نوشت که بسیاری از روشنفکران سعودی اظهار داشتند که در صورت مواجهه نظامی تهران با تل‌آویو ، آن‌ها به یقین از اسرائیل حمایت می‌کنند.

به نوشته این اندیشکده، حضور مستشاران ایران درسوریه، نبردهای یمن و حمایت ایران از حوثی‌هایی که منافع سعودی‌ها را با راکت می‌زنند و حضور ایران در عراق و لبنان همگی تهدید عینی علیه عربستان است درحالی که از سوی دیگر، اسرائیل نه تنها تهدیدی علیه عربستان تصور نمی‌شود بلکه متحد بالقوه ریاض در رویارویی با ایران است.

بر اساس این گزارش،روشنفکران، روزنامه نگاران و نویسندگان سعودی به شدت حمایت آشکار خود را از اسرائیل بیان داشته و حتی خواستار عادی سازی روابط و صلح با اسرائیل شده‌اند. در برخی موارد، روشنفکران و روزنامه نگاران سعودی حمایت از اسرائیل را در موارد مربوط به درگیری‌های اخیر در غزه (تظاهرات بازگشت) نشان داده‌اند. برخی نیز حماس و ایران را مقصر این حوادث قلمداد می‌کنند.

اندیشکده ممری در بخش دیگر این تحلیل نوشت:«باید آور شد این نخستین بار نیست که حمایت عربستان از اسرائیل شنیده می‌شود به طوری‌که در ژوئن ۲۰۱۷، «موسی عید العصیمی» تحلیلگر روزنامه «الریاض» از اعراب خواست تا با توقف حمله به اسرائیل، بر ایران به عنوان دشمن واقعی تمرکز کنند. علاوه بر این، در سال گذشته نیز گزارش‌هایی فزاینده از ایجاد روابط حسنه بین اسرائیل و عربستان و نقش این کشور در توافق «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا (توافق قرن) برای حل مشکل فلسطینی‌ها به میان آمد.»

اندیشکده ممری در خاتمه به یادداشت‌های متعدد ضد ایرانی تحلیلگران، روزنامه نگاران و فعالان توییتری عربستان اشاره کرد.

انتهای پیام/م


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4676 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4138
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات