مهمترین مفاد توافق «این» و «اون» در مرز ۲ کره چه بود؟
28 آوریل 2018
ساعت انتشار مطلب : 13:17 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

سران دو کشور کره جنوبی و شمالی در پایان دیدار خود بیانیه مشترکی را منتشر کردند و در آن مهمترین مفاد مورد توافق خود را تصریح کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سران دو کشور کره جنوبی و شمالی در پایان دیدار خود بیانیه مشترکی را منتشر کردند و در آن مهمترین مفاد مورد توافق خود را تصریح کرده‌اند.

به گزارش انتخاب به نقل از سی‌ان‌ان، «مون جائه این» و «کیم جونگ اون» سران دو کشور کره جنوبی و کره شمالی در پایان دیدار خود بیانیه مشترکی را درباره تصمیمات و نتایج دیدار خود منتشر کردند. این بیانیه شامل سه بند کلی درباره تقویت روابط متقابل دو کشور و تسهیل دیدار شهروندانی که بستگانی در آن طرف مرز دارند؛ کاهش تنش‌های نظامی و از بین خطر جنگ در شبه‌جزیره کرده و نهایتا همکاری فعالانه برای استقرار یک رژیم دائمی و مستحکم صلح در شبه‌جزیره کره و پایان بخشیدن به وضعیت تصنعی آتش‌بس کنونی.

از جمله موارد جزئی‌تری که در این بیانیه مورد تأکید قرار گرفته است می‌توان به مسائل زیر اشاره کرد:

تأکید بر اجرای تمامی توافقات و بیانیه‌های پیشین دو کشور و بهبود روابط بین دو کره.
تأکید بر گفت‌وگو و مذاکرات سطوح بالا بر سر مسائل مختلف و از جمله مسائل مورد توافق در دیدار سران دو کشور.
موافقت با تعیین یک افسر مقیم رابط در هر دو طرف مرز در منطقه کائسئونگ برای تسهیل مشورت‌ها و مذاکرات بین مقامات دو طرف.
توافق برای تشویق همکاری، تبادلات، دیدارها و تماس‌های متقابل در تمامی سطوح برای تقویت حس آشتی ملی بین دو کره؛ در سطح بین‌المللی نیز دو طرف موافقت کردند که در مسابقات المپیک آسیایی سال ۲۰۱۸، ورزشکاران دو کشور به صورت مشترک در آن حضور یابند.
موافقت برای حل سریع مسائل انسان‌دوستانه و برگزاری نشست مشترک جمعیت‌های صلیب‌سرخ طرفین برای بررسی و حل و مسائل مختلف از جمله دیدار اعضای خانواده‌های از هم جدا شده.
موافقت با اجرای پروژه‌هایی که پیشتر در سال ۲۰۱۷ مورد موافقت قرار گرفته‌اند، پروژه‌هایی که هدف آن‌ها بهبود توازن و رشد اقتصادی است و در گام اول دو کشور برای اتخاذ اقدامات عملی برای اتصال و مدرن‌کردن راه‌آهن و جاده‌ها در نقاط مرزی دو کشور همچنین بین سئول و شهر سینیجو توافق کردند.
توافق برای پایان بخشیدن به تمامی اقدامات خصمانه علیه یکدیگر در تمامی عرصه‌های زمینی، هوایی و دریایی که منشأ تنش‌های نظامی هستند. در این چارچوب طرفین برای تبدیل منطقه غیرنظامی به یک منطقه صلح‌آمیز در معنای حقیقی آن توافق کردند.
توافق برای طراحی یک چارچوب عملیاتی برای تغییر مناطق نزدیک به «خط محدوده شمالی» در «دریای غربی» به یک ناحیه صلح‌آمیز دریایی به منظور جلوگیری از درگیری‌های نظامی تصادفی و تضمین فعالیت‌های ماهیگیری.
توافق برای اتخاذ اقداماتی در عرصه نظامی به منظور حصول اطمینان از همکاری، تبادل، دیدار و تماس متقابل بین طرفین؛ از جمله توافق برای برگزرای نشست‌های متعدد بین مقامات نظامی از جمله نشست وزرای دفاع برای بررسی سریع مسائل نظامی و حل آن‌ها.
تأکید دوباره بر توافق عدم‌مخاصمه و پایبندی مستحکم به آن که مانع استفاده از زور در هر شکلی از آن علیه طرف دیگر می‌شود.
توافق برای پیشبرد گام‌به‌گام خلع‌سلاح همراه با کاهش تنش‌ها و پیشرفت در اعتماد‌سازی نظامی.
توافق برای پیگیری فعالانه برگزاری نشست‌های سه‌جانبه با حضور ایالات متحده یا چهارجانبه با حضور آمریکا و چین با هدف اعلام پایان جنگ و استقرار یک رژیم دائمی و مستحکم صلح.
تأکید بر هدف مشترک دو کره برای تحقق عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای از طریق تکمیل غیرهسته‌ای سازی و تأکید بر اهمیت و حیاتی بودن اقداماتی که از سوی کره شمالی در این زمینه اتخاذه شده است. همچنین تأکید دو کره برای جلب حمایت و همکاری جامعه بین‌المللی برای غیرهسته‌ای‌سازی شبه‌جزیره کره.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4066
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات