مدیرکل منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی: ۹۰ درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است/ ذخیره سد فقط در حد تأمین آب شرب
23 آوریل 2018
ساعت انتشار مطلب : 22:06 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: تنزل بارش‌ها در حوضه آبریز زاینده‌رود موجب کاهش شدید ذخیره آب در سد زاینده‌رود شده و در حال حاضر حدود ۹۰ درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مهرزاد احسانی با تأکید بر این که کاهش حدود ۶۰ درصدی بارندگی‏‌ها در حوضه آبریز زاینده‌‏رود موجب افت شدید آب ورودی به سد زاینده‌رود در سال آبی جاری شده است، اظهار کرد: براساس آمار ایستگاه‌های هیدرومتری رودخانه زاینده‌رود، این میزان کاهش در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: میزان بارش‌های حوضه آبریز زاینده‌رود تا پایان فروردین‌ماه امسال کمترین رکورد ثبت شده ایستگاه‌های هواشناسی در بیش از نیم قرن گذشته بوده است؛ این تنزل بارش‌ها در حوضه آبریز زاینده‌رود موجب کاهش شدید ذخیره آب در سد زاینده‌رود شده و در حال حاضر حدود ۹۰ درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: این میزان کاهش حجم ذخیره آب در سد زاینده‌رود از زمان احداث این سازه در سال ۱۳۴۹ تاکنون تجربه نشده بود و برای نخستین بار در تاریخ بهره‌برداری سد زاینده‌رود این اتفاق پدید آمده است؛ این موضوع در حالی است که آب شرب حدود ۵ میلیون نفر از مردم در استان‌های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری به منابع آب سد زاینده‌رود وابسته است.

وی خاطرنشان کرد: ذخیره آب موجود در مخزن سد زاینده‌رود به علاوه میزان آب ورودی به آن طی ماه‌های آتی صرفاً تکافوی نیازهای آب شرب استان‌های یاد شده آن هم با رعایت صرفه‌جویی ۲۰ درصدی را خواهد کرد؛ بنابراین چالش بزرگ برای مدیریت منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود، فقدان آب کافی برای تأمین نیازهای آب کشاورزی است، در چنین شرایطی پذیرفتنی نیست که ذخیره موجود در سد زاینده‌رود که صرفاً برای تامین آب شرب نگهداری می‌شود برای آبیاری اراضی کشاورزی منطقه رهاسازی شود.

احسانی اذعان داشت: شرایط فعلی حوضه زاینده‌رود در جلسات متعدد شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود و کارگروه تخصصی ذیل آن با حضور ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران این حوضه، تشریح شده است و با توجه به ذخیره بسیار کم آب در سد زاینده‌رود و اولویت تأمین آب شرب منطقه، شورای مذکور رهاسازی آب از سد زاینده‌رود برای مصارف کشاورزی را مقدور ندانسته است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو با مشارکت وزارت‌خانه‌های ذیربط در مسایل آب و استانداران اصفهان، یزد و چهارمحال‌و‌بختیاری برای تعدیل اثرات و پیامدهای منفی ناشی از شرایط کم‌آبی شدید سال آبی جاری در حوضه آبریز زاینده‌رود، برای حفظ منابع آب شرب و کاهش مشکلات کشاورزان برنامه‌ها و اقدامات مختلفی را در دستور کار دارند و در تأمین آب شرب منطقه و ارائه خدمات به شهروندان عزیز تلاش می‌کند.

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی تأکید کرد: دولت نیز برای هماهنگ‌سازی برنامه و اقدامات دستگاه‌های اجرایی برای مدیریت آب در شرایط کم‌آبی، در اسفندماه سال گذشته تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی با مسؤولیت وزیر نیرو و عضویت وزیران جهاد‏کشاورزی، کشور و صنعت، معدن و تجارت و روسای سازمان حفاظت محیط ‏زیست و برنامه و بودجه کشور را تصویب و ابلاغ کرد. نخستین جلسه کارگروه مذکور هم به بررسی مسایل حوضه آبریز زاینده‏‌رود اختصاص یافت و براساس مصوبات این کارگروه مقرر شده است برنامه‏‌های کوتاه‏‌مدت و میان‌‏مدت معیشت جایگزین برای کشاورزان منطقه اجرایی شود و نحوه تأمین منابع مالی نیز برای اجرای طرح‌های بهبود معیشت جایگزین پیش‌بینی و ابلاغ شده است.

وی در پایان ابراز داشت: سیاست‌گذاری و مدیریت چالش‌های حوضه زاینده‌رود از طریق تعامل و همکاری جمعی نظیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی و شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود با جدیت در حال انجام است و امیدواریم با نزول رحمت الهی و با تدابیر اتخاذ شده در سطح ملی و استانی، مسائل و مشکلات موجود با کمترین آسیب و خسارت مدیریت و تعدیل شود.

انتهای پیام/۶۳۰۵۶/ی/


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 4051
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات