آمانو: ایران به برجام پایبند بوده/ نمی‌توانم در مورد مواضع آمریکا صحبت کنمخبرگزاری فارس: آمانو: ایران به برجام پایبند بوده/ نمی‌توانم در مورد مواضع آمریکا صحبت کنم
05 مارس 2018
ساعت انتشار مطلب : 19:38 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری پس از نشست این نهاد اذعان کرد: ایران به برجام پایبند بوده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از نشست اخیر این نهاد در کنفرانس خبری شرکت کرد.

«یوکیا آمانو» ساعاتی قبل از این نشست خبری، در بیانیه مقدماتی خود برای شورای حکام در خصوص راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران گفت: «بیش از دو سال است که آژانس بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران مطابق برجام نظارت دارد و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد».

وی ادامه داد: «برجام دستاورد مهمی برای راستی‌آزمایی بود و تا امروز، می‌توانم تأیید کنم که ایران تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کرده است».

مدیرکل آژانس در خصوص پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای توضیح داد: «ضروری است که ایران همچنان به اجرای کامل این تعهداتش ادامه دهد. شکست برجام، باخت بزرگی برای راستی‌آزمایی هسته‌ای و برای چندجانبه‌گرایی است»(جزئیات بیشتر).

آمانو در کنفرانس خبری خود هم بار دیگر درباره برجام اظهارنظر کرد.

او با تاکید بر اینکه آژانس بین‌الملللی انرژی اتمی وظیفه راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را برعهده دارد، تاکید کرده که از نظر ما «ایران در حال اجرای برجام بوده است».

مدیر آژانس بین‌الملللی انرژی اتمی با ابراز خرسندی از بخش «راستی آزمایی» در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ف آن را «قوی‌ترین رژیم راستی آزمایی» توصیف کرد.

آمانو در این نشست البته گفت که «اظهارنظرها و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آینده برجام وجود دارد اما آژانس در جایگاهی قرار ندارد که درباره مواضع طرف‌های توافق اظهارنظر یا گمانه زنی کند. ما روی اجرای مسئولیت‌های واگذار شده به آژانس تمرکز داریم که همان راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در برجام است. من بارها گفتم که اعتقاد دارم، برجام یک مزیت فوق العاده برای راستی آزمایی است. آژانس اکنون قویترین رژیم راستی آزمایی را در ایران اجرا کرده است. ما به تمام اماکنی که نیاز به بازدید داشتیم، دسترسی داشته‌ایم. کار بازرسی ما از سال ۲۰۱۳ (تاکنون) دو برابر شده است. بازرسان آژانس، حالا در هر سال [معادل] سه هزار روز تقویمی (نفر روز) در ایران در حال بازرسی هستند. ما حدود دو هزار مهر و موم ضد حرارتی روی مواد هسته‌ای و تجهیزات هسته‌ای نصب کرده‌ایم. ما بیش از ۶۰ دسترسی مکمل انجام دادیم و از روز اجرای برجام، از بیش از ۱۹۰ ساختمان بازدید کرده‌ایم و صدها هزار عکس و تصویری که توسط تجیهزات و دوربین‌های پیچیده ما به صورت روزانه از ایران گرفته می‌شوند را جمع آوری و تحلیل کرده‌ایم که این میزان بیش از نیمی از تصاویر جمع آوری شده در کل جهان [توسط آژانس] است. همه اقدامات و فعالیت‌های ما از طریق تکنولوژی‌های پیشرفته انجام می‌شوند. توانمندی ما برای راستی آزمایی در حال حاضر، بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که تا پیش از آن بوده است. تا به امروز من می‌توانم تصریح کنم که ایران در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام است و مهم است که ایران به اجرای تعهدات خود ادامه دهد. اگر برجام شکست بخورد، این موضوع شکستی بزرگ برای راستی آزمایی هسته‌ای و چندجانبه گرایی خواهد بود».

خبرنگاری در این نشست خبری، از آمانو سوالی درباره مواضع آمریکا در قبال برجام کرد اما مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جواب گفت: «من نمی‌توانم درباره مواضع آمریکا صحبت کنم».

انتهای پیام/


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3834
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات