نوبخت در نشست خبری حرف‌های احمدی‌نژاد وجاهت قانونی ندارد/ امیدوارم زودتر حصر برداشته شود
27 فوریه 2018
ساعت انتشار مطلب : 22:36 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

نوبخت درباره نامه احمدی‌نژاد به رهبری و درخواست برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از موعد گفت: این حرف وجاهت قانونی ندارد و در حدی نیست که در این جلسه وقتی به آن اختصاص پیدا کند.

حرف‌های احمدی‌نژاد وجاهت قانونی ندارد/ امیدوارم رفع حصر زودتر اتفاق بیفتد

فرارو- نوبخت درباره نامه احمدی‌نژاد به رهبری و درخواست برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از موعد گفت: این حرف وجاهت قانونی ندارد و در حدی نیست که در این جلسه وقتی به آن اختصاص پیدا کند.

محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با بیان این که امروز بودجه سال ۹۷ به تصویب رسیده است، گفت: بودجه هم به شورای نگهبان داده شد. لایحه را با یک اصلاح ساختاری و مبتنی بر عملکرد تهیه کردیم و برای نخستین بار ۳۴۰ دستگاه بودجه‌شان براساس قیمت تمام شده محاسبه شد. بودجه استان‌ها در سال ۹۷ تقویت و اختیارات ملی را افزایش دادیم، بودجه‌های غیرضروری را هم حذف کردیم.

در ادامه گزیده سخنان محمد باقر نوبخت را بخوانید:

این ساختار اصلاحی یک ویژگی دیگری داشت ما اهداف مورد تاکید برنامه ششم در تبصره ۴ را هم مشخص کردیم و چون منابع ناکافی بود با اجازه مقام معظم رهبری توانستیم ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

ما برای مبارزه با فقر مطلق، نحوه پرداخت یارانه به خانواده‌های نیازمند اصلاح کردیم البته مجلس محترم آن طور که مورد نظر دولت بود موافقت نکرد اما دست دولت را باز گذاشت.

عموم خانواده‌ها یارانه‌ها را دریافت می‌کنند مگر خانواده‌هایی که محرز شود که این‌ها پر درآمد و ثروت‌مند هستند. در شیوه قبلی روش این بود که افراد نیازمند دریافت کنند. امسال هم با همین وضع موجود یارانه می‌دهیم.

۷ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق اختصاص دادیم و برای یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت ۱۲ برنامه داریم . ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفته شده است و مجلس به ما اجازه داد ۲۰ درصد از تملک دارایی‌های خودمان معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال استفاده کنیم.

بخشی اشتغال‌زایی را از راه احیای بافت‌های فرسوده دنبال می‌کنیم. برنامه بعدی ما نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است که ۲۵ هزار شغل ایجاد می‌کنیم و علاوه بر نوسازی، سرمایه‌گذاری و اشتغال را به همراه دارد.

طرح‌های عمرانی را تا جایی که بتوانیم واگذار می‌کنیم و مابقی را به واسطه شراکت به پایان می‌رسانیم و برای این کار ۱۲۶ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

در رابطه با اصلاح ساختاری مبارزه با فقر مطلق، ایجاد اشتغال و تکمیل طرح‌های عمرانی مجلس موافقت کرد. بودجه امسال یک گام به جلو بود و امیدواریمبتوانیم آن را انجام دهیم.

می‌شود در مدت زمان کوتاهی با روش‌های پوپولسیتی اقتصاد را درمان کنیم اما تا کی ادامه خواهد داشت؟ دولت ادعایی ندارد اما از ۳ سال پیش اقدامات سنحیده‌ای در زمینه اقتصاد انجام داد و آمارهای جهانی که بعضا آثار منفی را بیان می‌کنند مؤید این مطلب است. سیاست‌های اقتصادی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند برای بهبود شاخص‌های اقتصادی بود.

ما خوشبختانه از نظر تورم توانسته‌ایم محدودیت رشد داشته باشیم و تورم ما در حال حاضر ۸/۳ درصد است. رشد اقتصادی و نرخ بیکاری را ۳ ماه به ۳ ماه اعلام می‌کنیم و خوشبختانه در ۶ ماه اول سال رشد داشتیم. نرخ بیکاری و اشتغال در پاییز سال ۹۶ نسبت به پاییز سال ۹۵ نشان می‌دهد که تعداد افرادی که وارد بازار کار شدند ۹۷۱ هزار و ۶۸۰ است که از این تعداد۹۵۷ هزار و ۷۵۱ نفر شغل پیدا کردند و ۱۳ هزار و ۹۲۸ نتوانستند شغل پیدا کنند.

در پاییر سال ۹۶ نرخ بیکاری ۹\۱۱ درصد نسبت به پاییز سال ۹۵ که ۳\۱۲ است. همچنین نرخ افراد در آموزش عالی در پاییز سال ۹۶ به ۶\۱۸ رسیده است. دولت ادعا ندارد که بیکاری را از بین برده است بلکه روند کاهش اشتغال را بهبود بخشیده است. در ۹ ماه امسال ۸۳۶ هزار نفر جمعیت فعال کار در بازار کار داشتیم که ۸۱۹ هزار نفر نتوانستند شغل پیدا کنند . برای رفاه بیشتر باید ما تلاش کنیم و ساکت هم نمی‌نشینیم. امیدواریم با تنخواه بانک مرکزی تسویه و پرداخت و دریافتی را یکسان کنیم. تا ۱۵ اسفند حقوق‌ها را پرداخت خواهیم کرد تا در آخر سال دغدغه‌ای نداشته باشیم.

{در خصوص اعتصاب روز گذشته کارگران خوزستان} شاید یکی از آفات برخی از واگذاری‌ها به بخش خصوصی که خوب انجام نشد همین است که البته ما کمک خواهیم کرد که مشکلات حل شود.

{در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا}یک آدم دمی دمی مزاج حرفی زده است. برجام موضع نظام است و اگر کاستی ببینیم از آن خارج می‌شویم و ما آن چه که منافع ملت است را انجام می‌دهیم.

{درباره سفر رئیس‌جمهور به استان هرمزگان} آقای رئیس‌جمهور در دولت یازدهم به سفر‌های استانی رفتند، در سال ۹۲ به این استان هم سفر کردند که ۳۲۵ هزار میلیارد تومان طرح‌های استانی در نظر گرفته شده که اعلام خواهیم کرد.

برای بیمه سلامت در قانون بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ قرار دادیم که اعلام کردیم به جای بازپرداخت ۱۰۰ درصد ۱۱۰ درصد می‌دهیم و تا کنون ۹ هزار میلیارد پرداخت شده و تا شهریور هم با داروخانه‌ها تسویه شده است. یکی از طرح‌های اسلامی و انسانی دولت همین طرح بود که دسترسی همه را به بهداشت و درمان آسان کردیم.

{درباره عدم بازی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی} ما در حال حاضر هم در یک رویارویی نابرابر با استکبار جهانی هستیم و فکر می‌کنم باید یک بازبینی بر سیاست‌هایمان داشته باشیم اما در حال حاضر هیچ سیاستی نداریم.

{درباره حذف آزمون ورودی برخی از مدارس و هجمه‌هایی که در این مورد به دولت وارد می‌شود} تا این لحظه موردی از سوی وزیر آمورش و پروش به ما ابلاغ نشده که مشکلی فراروی اسن مساله وجود داشته که دولت ورود کند.

قبل از پایان امسال با معلمان حق التدریس تسویه خواهیم کرد و برای ترمیم حقوق بازنشستگان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سال جاری و آینده در نظر گرفته شده است.

{درباره صحبت روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر این که دولت ارتباط خوبی با جامعه نخبگان ندارد} من سخنان آقای جهانگیری را نشنیده‌ام اما می‌دانم آقای جهانگیری حرف‌های سنجیده می‌زنند.

دولت همیشه سعی کرده است با نخبگان جامعه ارتباط خوبی داشته باشد و ما در هر سفر استانی یک دیدار ویژه با نخبگان داریم و اجرایی کردن ایده‌های این عزیزان نیازمند بستر است.

{در خصوص درخواست برخی برای اعاده اموال نامشروع مسئولان} هیچ کسی با این امر مخالف نیست و همه هم استقبال می‌کنند و هر دریافت نامشروعی را دادستان عمومی می‌تواند پیگیری کند.

همان روزهای نخست افراد دولت موظف شدند اموال خود و خانواده اموال خود را به قوه قضائیه ارائه کنیم و این دوره هم حتی افرادی که در دور اول بودند این بار هم بودند اموال خود را به قوه قضائیه ارائه دادند. این طرح بسیار خوب است.

{درباره نامه احمدی‌نژاد به رهبری و درخواست برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری پیش از موعد} این حرف وجاهت قانونی ندارد و در حدی نیست که در این جلسه وقتی به آن اختصاص پیدا کند.

{در خصوص سوال از رئیس‌جمهور} این امر حق نمایندگان مجلس است و ما از خدایمان است که سوال بپرسند و ما هم جواب دهیم. باید طرح سوال به نحوی باشد که هدف آن مشخص شود. سوال در کمیسیون‌های مربوطه با نمایندگان دولت در حال بررسی است.

{در خصوص همراهی انگلیس و آمریکا در قضیه برجام و قطع‌نامه شورای امنیت علیه ایران} این دو کشور در برجام باید یکدیگر همراهی کنند. می‌دانید همیشه آمریکا و انگلیس با هم همراه بوده‌اند اما ما بر همان مواضع حق‌طلبانه ۴۰ سال پیش خود خواهیم بود.

{در خصوص نوسانات نرخ ارز} سیاست دولت این نیست که ارزش پول ملی تضعیف شود و این سخن نادرستی است که بگوییم دولت می‌خواهد قیمت دلار را بالا ببرد تا پولی دستش را بگیرد. سوال این جاست چرا باید این قیمت بالا برود؟ مهم‌ترین بخش متعادل‌سازی عرضه و تقاضا است ، ما از دو محل ارز به دست می‌آوریم یک بخش فروش نفت و بخش دیگر صادرات غیرنفتی است . مجموع صادرات بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار است.

کسانی که اقتصاد ایران را می‌شناسند می‌دانند خیلی تفاوت بین عرضه و تقاضا وجود ندارد اما اگر بنا باشد هرکسی فکر کند ریالی در جیبش دارد و تبدیل به ارز کند و ارزش ریالش بیشتر می‌شود، درست نیست. نگران‌کننده است که بازار از ریال به سمت دلار میل کند طبیعی است که دلالان خوششان بیاید اما این اقدام بانک مرکزی بسیار سنجیده و درست است.

کسانی که سوداگر هستند و می‌خواهند قاچاق کنند تکلیفشان مشخص است اما با مردمی که می‌خواهند ریال خودشان را افزایش دهند نمی‌توان امنیتی برخورد کرد بنابراین دولت حاضر شد به جای ۱۵ درصد ۲۰ درصد سود بدهد. بازار ارز مشخص است که امنیتی است.

شاید مردم بگویند که سرمایه‌گذاری در بازار ارز سودش بیشتر است بنابراین به مردم گفتیم که سود ارزی شما را با قیمت ارز روز محاسبه خواهیم کرد. حساب مردم را با یک عده دلال سوا کردیم و یک سیاست سنجیده از سوی بانک مرکزی صورت گرفت.
افزایش قیمت کالاها که با دلار است مورد تایید دولت نیست و سازمان حمایت از مشتری برخورد خواهد کرد.

{درباره ضرورت بحث گفت‌وگوی ملی در کشور} این امر یک روش بسیار منطقی و سنجیده است و در دولت قابل حمایت و دفاع است و فکر می‌کنم ساز و کارش را بتوانیم فراهم کنیم. انشالله این کار را خواهیم کرد.

گسترش حمل ونقل و اقدامی است که برای عبور و مرور هر چه سریعتر زائران انجام می‌دهیم. اگر حمل و نقل عمومی ما نوسازی شود شاهد این حوادث نخواهیم بود. ما طرح‌های بزرگی در غرب کشور در حال احداث داریم.

کل یک و نیم میلیارد دلار که از صندوق توسعه ملی برداشت کردیم و ۵ هزار میلیارد تومان بانک‌ها کلا در اختیار وزارت کار و تعاون اجتماعی است و آقای ربیعی هم به استان‌ها برای اشتغال سفر کردند. ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای طرح کارورزی داده‌ایم

برجام همین است که در حال حاضر وجود دارد اگر این را پذیرفتند، ما قبول داریم ، شرایط ما مشخص است، یک مذاکره صورت گرفت و اگر عدول کنند ما ادامه نخواهیم داد. تصمیم ما در خصوص برجام پا برجا است. اروپا ممکن است در بعضی از مسائل با ما هم نظر نباشد.

در کشور یمن کودک ‌شی و نسل‌کشی اتفاق می‌افتد حال معلوم نیست جنگنده‌های سعودی متعلق به خودشان است یا اجاره است.

سیاست‌های بانک مرکزی اقتضایی است و متناسب با شرایط تغییر می‌کند.

{در خصوص نگرانی فعالان بخش خصوصی} این نگرانی قابل درک است اما چون سیاست‌ها دو هفته‌ای است نمی‌توان گفت ماندگار است، نکته مهم این است که ما در سال آینده ۷۳ هزار میلیارد تومان برای اشتغال سرمایه‌گذاری خواهیم کرد و قصدمان ایجاد اشتغال ارزان برای تولیدکننده است.

{درباره رفع حصر تا پایان سال} آرزو می‌کنیم این اتفاق زودتر بیفتد خصوصا اینکه با حوادث خانوادگى اخیر این حصر برطرف شد.

در پایان وی با بیان اینکه زمان خیلی چیزها را نشان می‌دهد، مثل همین اتفاقی که من با یک جمله از کنارش گذشتم، گفت: باش تا صبح دولت بدمد، این همه از نتایج سحر است. به هر تقدیر انشاالله زمان همه چیز را حل می‌کند ارزو می‌کنیم وحدت و صمیمت ملى بین همه ما پیش بیاید اما بعضى از دوستان و عزیزان ما کج‌روى می‌کنند و اقداماتى انجام می‌دهند که خودشان و نظام را به دردسر می‌اندازند لذا آرزو می‌کنیم آنها هم منافع ملى را با وجود این همه دشمن خارجى تشخیص دهند و در داخل به جان هم نیفتیم و این حصر بزودى برطرف شود.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3797
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات