روحانی در جمع نمازگزاران حیدرآباد هند: دشمنان اسلام نمی‌خواهند مسلمانان با هم متحد باشند/ ایران به عراق و سوریه کمک کرد تا از خشونت وخونریزی نجات پیدا کنند/ اعلام آمادگی ایران برای سهولت سفر اتباع دو کشور
16 فوریه 2018
ساعت انتشار مطلب : 22:40 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رئیس جمهور گفت: نه تنها ما مسلمانان باید برادر باشیم و با مهربانی و رافت با یکدیگر رفتار کنیم بلکه مسلمانان باید مایه رحمت برای همه جهانیان باشند.

دشمنان اسلام نمی‌خواهند مسلمانان با هم متحد باشند/ ایران به عراق و سوریه کمک کرد تا از خشونت وخونریزی نجات پیدا کنند/ اعلام آمادگی ایران برای سهولت سفر اتباع دو کشوربه گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در جریان سفر به هند در جمع نمازگزاران حیدرآباد اظهار کرد: امروز در نماز جمعه حیدرآباد شرکت کردیم تا بگوییم صدا، هدف و نوای ما در دنیای اسلام یکی است.

وی افزود: ما مسلمانان در روز جمعه هر هفته نماز جمعه می‌خوانیم نمازجمعه نماز جمع و وحدت و اتحاد میان همه مسلمانان جهان است و اگر نماز جمعه ای وحدت مسلمان ها را به بزند و ایجاد تفرقه کند قطعا به آن هدف واقعی نماز جمعه اسلام دست نیافته است.

روحانی بیان کرد: نه تنها ما مسلمانان باید برادر باشیم و با مهربانی و رافت با یکدیگر رفتار کنیم بلکه مسلمانان باید مایه رحمت برای همه جهانیان باشند.

وی ادامه داد: پیغمبر اسلام تنها مسلمان ها را هدایت نکرد بلکه علم، اخلاق و مسیر انسانیت را برای همه مردم جهان به ارمغان آورد.

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: ما مسلمانان خیر و رحمت برای همه مردم جهان می خواهیم؛ ما در دعایمان می گوییم خدایا همه فقرا را نجات بده و آنها را به غنا برسان.

روحانی با بیان اینکه اگر اسلام به معنای واقعی کلمه به مردم عالم معرفی شود همه جهانیان به این دین رحمت عشق می وزند، گفت: اگر امروز در دنیای اسلام مشکلی ، تفرقه‌ای و اختلافی می بینیم نشان آن است که به اسلام واقعی و مفهوم واقعی قرآن واقف نشده ایم.

وی افزود: اینکه ما می بینیم در برخی از کشورهای اسلامی خشونت و یا اختلاف وجود دارد نشات از آن می گیرد که ما نسل جوانمان را به اسلامی واقعی هدایت نکرده ایم. ما راهی جز وحدت و اتحاد همه مسلمانان جهان در سراسر گیتی نداریم.

روحانی گفت: اگر ما مسلمانان با هم متحد بودیم رئیس جمهور آمریکا جرات نمی کرد که شهر بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی اعلام کند.

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: اگر ما مسلمانان متحد بودیم رژیم غاصب صهیونیستی جرات نمی کرد به مسلمانان فلسطین تجاوز کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی و دولت آن معتقد است که راهی جز وحدت و برادری میان مسلمانان وجود ندارد، بیان کرد: راه نجات ما این است که همه ما تمام فرقه های اسلامی را به رسمیت بشناسیم و ما همه گرچه رودخانه های مختلف هستیم اما این رودخانه ها از یک چشمه است و در نهایت به یک اقیانوس منتهی خواهد شد.

روحانی ادامه داد: ما باید آستانه تحمل خود را بالا ببریم و به تمام مسلمانان و به تمام انسان ها در سراسر جهان احترام بگذاریم و قرآن به ما می‌گوید شما مسلمان ها باید جوری رفتار کنید که برای همه جهانیان الگو شوید.

رئیس جمهور کشورمان گفت: دشمنان اسلام نمی خواهند ما با هم متحد باشیم اما ساختمان همین مسجد به ما می گوید که مردم هند و ایران در تمدن، علم و برادری در کنار یکدیگر بودند.

وی بیان کرد: ایران اعلام می کند با توجه به منابع غنی انرژی و نفت و گازش تامین کننده انرژی هندوستان خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه باید ثبات و امنیت را در کل منطقه ایجاد کنیم، افزود: ما به همه ملت های مسلمان کمک کردیم و به عراق و سوریه کمک کردیم تا از خشونت، خون ریزی و جنگ نجان پیدا کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: آنچه ما از آثار تمدنی حیدرآباد می‌بینیم نشان دهنده آن است که قرن‌ها مردم این سرزمین با ملت ایران متحد و در کنار یکدیگر بوده‌اند و از فرهنگ هم بهره‌ برده‌اند.

وی با اشاره به علاقه و رابطه خوب دو ملت ایران و هند تصریح کرد: ما باید روز به روز این رابطه را قوی‌تر کنیم.

روحانی تاکید کرد: دولت ایران آمادگی دارد و امیدواریم دولت هند هم اعلام آمادگی کند تا بتوانیم رفت و آمدهای دو ملت را از نظر ویزا و روادید آنچنان آسان کنیم که به راحتی به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

وی ادامه داد: همچنین ایران اعلام می‌کند که از طریق بندر چابهار راه و مسیر ترانزیت برای دولت و ملت هندوستان، افغانستان،‌ آسیای مرکزی و اروپا باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم دو ملت بزرگ ایران و هندوستان می‌توانند در صنعت، کشاورزی و تکنولوژی آنچنان در کنار هم باشند که منافع خود و منطقه را تامین کنند، افزود: همه می‌دانیم که بزرگترین نعمت خداوند برایمان امنیت است باید ثبات و امنیت را در کشورهای خودمان وکل منطقه ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: این مردم گرچه دارای اعتقادات و عقاید مختلفند اما معنویت برای همه ادیان و فرق در این سرزمین اهمیت دارد.

روحانی تصریح کرد: تمدن غرب و آمریکا را می‌بینید که هر روز در مدارس و دانشگاه‌های آنان کشتار دسته جمعی انجام می‌شود پس تمدن مادی نمی‌تواند ما را نجات دهد.

رئیس جمهور اظهار کرد: اقدام آنهایی که به برخی از ملت‌های مسلمان اجازه ویزا گرفتن نمی‌دهند و مسلمانان را تروریست می‌خوانند را محکوم می‌کنیم؛ مسلمانان در نمازشان نام خداوند رحمان و رحیم را می‌گویند و زندگی‌شان سرشار از مهربانی، الفت و وحدت است.

وی با تاکید بر اینکه همه دنیا بدانند که مهمترین سرمایه مسلمانان اخلاق است، گفت: ما راهی جز اخلاق پیامبر اسلام(ص) نداریم و راه نجات ما اخلاق محوری است. دیگران می‌خواهند مسلمانان را تحقیر کنند ما در طول تاریخ دارای عظمت،‌ علم و تمدن بزرگ بودیم و آینده جهان هم از ما خواهد بود.

روحانی ادامه داد: اگر خون یک بی‌گناه روی زمین ریخته شود همه ما مسئولیم و اگر یک نفر را از مرگ نجات دهیم انسانیت را نجات داده‌ایم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما از امنیت و ثبات در هندوستان خوشحالیم و می‌خواهیم همیشه در میان مردم با هر ایده وعقیده‌ای،‌ وحدت و اتحاد،‌ ثبات و امنیت برقرار باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شیعه،‌ سنی و فرق مختلف اسلامی یک هدف دارند و بزرگترین وظیفه ما ایجاد مهربانی و و حدت میان انسان‌ها است.

انتهای پیام/


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3738
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات