“برخی شاهزاده های سعودی کشورشان را دوشیده اند” حمایت تمام قد ترامپ از پادشاه عربستان و ولیعهدش
07 نوامبر 2017
ساعت انتشار مطلب : 20:23 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
روز شنبه منابع سعودی گزارش کردند که به دستور کمیته مبارزه با فساد که به تازگی تشکیل شده، یازده شاهزاده ، چهار وزیر دولت فعلی و چند تن از مقامات بلندپایه قبلی این کشور به اتهام فساد مالی بازداشت شده‌اند. طبق قوانین عربستان سعودی، پادشاه همزمان سمت ریاست دولت یا نخست وزیری را در دست دارد و معمولا ولیعهد به عنوان نایب اول نخست وزیر مسئول اداره امور روزمره دولت است.
فرارو- دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدامات اخیر دولت عربستان در اصلاحات اجتماعی و مبارزه با فساد را مورد تایید قرار داده است.
به گزارش بی بی سی، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت: “به ملک سلمان و ولیعد، محمد بن سلمان اطمینان فراوان دارم؛ آنها می‌دانند چه می‌کنند.”
ترامپ در اشاره به بازداشت شماری از شاهزادگان و افراد سرشناس در عربستان به اتهام فساد، افزوده است: “بعضی از کسانی که با آنان برخورد شدید می‌شود کسانی هستند که برای سال‌ها کشورشان را دوشیده‌اند.”
روز شنبه منابع سعودی گزارش کردند که به دستور کمیته مبارزه با فساد که به تازگی تشکیل شده، یازده شاهزاده ، چهار وزیر دولت فعلی و چند تن از مقامات بلندپایه قبلی این کشور به اتهام فساد مالی بازداشت شده‌اند. طبق قوانین عربستان سعودی، پادشاه همزمان سمت ریاست دولت یا نخست وزیری را در دست دارد و معمولا ولیعهد به عنوان نایب اول نخست وزیر مسئول اداره امور روزمره دولت است.
خبر تشکیل کمیته مبارزه با فساد، که ریاست آن را محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۲ ساله برعهده دارد، تنها ساعاتی قبل از انتشار خبر این بازداشت‌ها منتشر شده بود. در مورد ماهیت اتهامات بازداشت شدگان و نحوه رسیدگی قضایی به اتهامات آنان جزئیاتی در دست نیست. برخی منابع گفته‌اند که هدف از بازداشت این افراد، تحکیم قدرت ولیعهد و تضعیف مخالفان سیاست‌های او بوده است.
انتشار نظرات دونالد ترامپ در توئیتر نخستین واکنش دولت آمریکا به بازداشت‌های اخیر افراد سرشناس در عربستان سعودی است و پیش از آن مقامات دولتی آمریکا در این مورد اظهار نظری نکرده بودند.
بازداشت‌های اخیر در پی اقدامات دیگر ولیعهد عربستان در راستای آزادسازی فضای اجتماعی و وعده بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی این کشور صورت گرفته است. این اقدامات از جمله شامل کاهش محدودیت‌هایی بوده که برای زنان وجود داشته است که با توجه به ساختار جامعه سعودی و نقش سنتی روحانیون در آن بی‌سابقه و غیرمترقبه توصیف شده است. ولیعهد عربستان به خصوص از افراط‌گرایی دینی در کشور انتقاد کرده و با اظهار این نظر که استقرار جمهوری اسلامی در ایران عامل گرایش به افراط‌گرایی از جمله در عربستان شده بود، گفته است در نظر دارد اعتدال و مداراگری اسلامی را در کشورش تقویت کند.
محمد بن سلمان در آوریل سال ۲۰۱۵ و چند ماه پس از آغاز زمامداری پدرش به سمت نایب ولیعهد منصوب شد و در ماه ژوئن سال جاری، پس از برکناری امیر محمد بن نایف از سمت ولیعهدی، به این مقام رسید.
وی یک طرح بزرگ اقتصادی را برای توسعه عربستان سعودی از جمله کاهش وابستگی به نفت تدوین کرده و از اجرای یک برنامه سی‌ساله برای توسعه همه‌جانبه و تبدیل کشورش به قدرت اصلی اقتصادی منطقه سخن گفته است. قرار است بخش عمده هزینه سنگین این طرح از محل صندوق سرمایه‌گذاری دولتی و بقیه از طریق فروش ۵ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو متعلق به دولت سعودی تامین شود.
هفته گذشته، رئیس جمهوری آمریکا ابراز تمایل کرد که عرضه اولیه سهام آرامکو در بازارهای بورس ایالات متحده صورت گیرد. به گفته کاخ سفید، اقای ترامپ در تماس تلفنی با ملک سلمان از او خواست “به طور جدی” ورود آرامکو به بازارهای بورس آمریکا را مورد نظر قرار دهد. در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده بود که “رئیس جمهوری تاکید کرد که اظهارات اخیر پادشاه و ولیعهد در مورد لزوم میانه‌روی، صلح و مداراگری در منطقه برای تضمین آینده‌ای پر از امید و صلح برای مردم منطقه، جلوگیری از حمایت مالی از تروریست و شکست همیشگی عقاید افراطی ضرورت دارد به نحوی که جهان بتواند از این شرارت‌ها در امان بماند.”
در دوره زمامداری باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، سیاست منطقه‌ای او باعث ناخرسندی دولت عربستان شده بود. از جمله آنچه که عربستان سعودی بی‌تحرکی ایالات متحده در واکنش به تحولاتی مانند جنگ داخلی سوریه و نرمش دربرابر ایران می‌دانست عامل تشدید نارضایی دولت سعودی بود.
با آغاز زمامداری دونالد ترامپ، دو طرف روابط نزدیکی برقرار کردند و به خصوص همسویی نظرات آنان در مورد اقدامات “بی‌ثبات ساز” جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت ایران از گروه‌ها و سازمان‌هایی که آمریکاییان “تروریستی” می‌دانند این روابط را نزدیکتر کرده است.

گفته می‌شود که محمد بن سلمان و جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا، روابط بسیار دوستانه‌ای دارند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4846 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3300
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات