پارلمان کاتالونیا اعلام استقلال کرد / رای سنای اسپانیا به تداوم خودمختاری کاتالونیا
27 اکتبر 2017
ساعت انتشار مطلب : 20:06 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

همزمان سنای اسپانیا درخواست ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا را برای محدود کردن قدرت دولت محلی کاتالونیا و اداره مستقیم آن از مادرید بررسی می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :بی بی سی نوشت: پارلمان کاتالونیا به اعلام استقلال از اسپانیا رای داد. نمایندگان پارلمان کاتالونیا همچنین به آغاز روند جامعی برای جدایی از اسپانیا رای داده‌اند.

به گزارش «انتخاب»؛ اغلب نمایندگان مخالف استقلال در جلسه پارلمان کاتالونیا حاضر نبودند.

همزمان سنای اسپانیا درخواست ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا را برای محدود کردن قدرت دولت محلی کاتالونیا و اداره مستقیم آن از مادرید بررسی می‌کند.

حدود سه هفته پیش با وجود مخالفت دولت مرکزی اسپانیا و اعزام هزاران مامور پلیس، همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا برگزار شد که ۴۳ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند و بیش از ۹۰ درصد رای‌دهندگان به استقلال رای دادند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده است.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در واکنش به تصمیم پارلمان کاتالونیا از اسپانیایی‌ها خواسته است که آرامش خود را حفظ کنند. او وعده داده که حکومت قانون را به کاتالونیا را بازگرداند.

کارلس پوجدمون، رهبر دولت محلی کاتالونیا

پیش از این گفته بود روند اعلام استقلال از اسپانیا را به تعویق می‌اندازد تا با مادرید مذاکره کند.

در واکنش به اقدام پارلمان کاتالونیا، سنای اسپانیا نیز طی یک رای گیری در روز جمعه، به سلب خودمختاری از کاتالونیا رای مثبت داد. براساس گزارش شبکه یورو نیوز، مجلس سنای اسپانیا با ۲۱۵ رای ضمن مخالفت با تداوم خودمختاری منطقه کاتالونیا، حاکمیت مستقیم را بر این منطقه تصویب کرد.

مجلس سنای اسپانیا همچنین به دولت دستور داد تا با توسل به قوه قهریه، رئیس منطقه کاتالونیا و وزیران او را از سمتهای خود اخراج کند.

دولت مادرید پیش از این هشدار داده بود که در صورت اعلام جدایی از اسپانیا، دولت محلی کاتالونیا را منحل و یک انتخابات جدید در عرض ۶ ماه آینده برگزار خواهد کرد.

ماریانا راخوی پس از رای گیری پارلمان کاتالونیا از همه خواست که آرامش خود را حفظ کنند. وی تاکید کرد که حاکمیت قانون دوباره به کاتالونیا بازخواهد گشت.

در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، که اول اکتبر (۹ مهرماه) برگزار شد، ۹۰ درصد به استقلال این ناحیه رای دادند. دولت مرکزی همواره بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی تاکید داشت و از این رو خواستار اجرایی شدن بند ۱۵۵ قانون‌اساسی شد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4951 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3181
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات