تیلرسون: ماندن در برجام به نفع آمریکا است / کنگره نباید در وضع تحریم علیه ایران شتاب کند، این یعنی خروج از برجام؛ رئیس جمهور با من موافق است/ مفاد برجام لزوما تغییر نمی‌کند ولی ممکن است نیاز به یک توافق ثانویه باشد
15 اکتبر 2017
ساعت انتشار مطلب : 22:19 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که اصلاح ایرادات برجام ممکن است از طریق یک توافق ثانویه صورت گیرد، نه با تغییر در مفاد برجام.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :تیلرسون: ماندن در برجام همسو با منافع امنیت ملی آمریکاست؛ رئیس‌جمهور نیز همین عقیده را دارد/ ترامپ نمی‌خواهد کنگره تحریم‌هایی را وضع کند که باعث لغو برجام شود/ مفاد برجام لزوما تغییر نمی‌کند ولی ممکن است نیاز به توافق ثانویه باشد

دو روز بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تأیید نمی‌کند، مقام‌های ارشد آمریکایی در مصاحبه‌های امروز خود تأکید کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج نشده و به دنبال “رفع نقایص” آن است.

به گزارش «انتخاب»؛ رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تاکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند و امیدوار است که “وضعیت بهبود پیدا کند”.

تیلرسون به سی‌ان‌ان گفت که آمریکا به دنبال آن است که با ماندن در برجام و همکاری با دوستان و متحدانش “نقایص” این توافق هسته‌ای را برطرف کند و افزود این تغییرات ممکن است در “توافق ثانویه” منعکس شود.

در این مصاحبه از وزیر خارجه آمریکا سوال شد که آیا او با نظر جیمز متیس، وزیر دفاع، موافق است که گفته بود کنگره نباید در وضع تحریم علیه ایران شتاب کند چون به گفته متیس این کار به معنای خروج آمریکا از برجام خواهد بود.

تیلرسون در پاسخ به این سوال گفت: “من با این نظر موافقم و فکر می‌کنم که رئیس جمهور هم موافق باشد.”

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: «آنچه رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال آن است، یک راهبرد جامع‌تر در قبال ایران است… توافق هسته‌ای فعلی نقاط ضعفی دارد…بنابراین ما معتقدیم که یا باید این نقاط ضعف برطرف شود و یا یک توافق جدید برقرار گردد…سیاست دولت آمریکا نیز کاملا هماهنگ با این مسئله است.»

تیلرسون ادامه داد که آمریکا به دنبال آن است که ببیند آیا می‌تواند نقاط ضعفی که در توافق هسته‌ای ایران وجود دارد را برطرف کند و همچنان به این توافق پایبند بماند و با دوستان و متحدان خود و با دیگر امضا کنندگان این توافق همکاری داشته باشد.

وی در ادامه گفته است: «این راه می‌تواند به یک توافق ثانویه نیز منجر شود».

وزیر خارجه آمریکا همچنین تأکید کرد، «آمریکا خواستار اجرای کامل توافق به همین صورتی است که در حال حاضر وجود دارد و بعدا فرآیند رسیدگی به نقاط ضعف آن را آغاز خواهد کرد».

ترامپ خواستار جنگ با کره شمالی نیست

تیلرسون در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی به موضوع کره شمالی نیز پرداخت و گفت، ترامپ خواستار دیپلماسی در موضوع کره شمالی است، «تلاش‌های دیپلماتیک ادامه خواهد داشت تا نخستین بمب آنها پرتاب شود».

وی ادامه داد: «ترامپ نمی‌خواهد با کره شمالی وارد جنگ شود.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید «پس رئیس‌جمهور ترامپ فکر نمی‌کند که مذاکره با کره شمالی تلف کردن زمان است» گفت:‌ «البته که نه. ما هم به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه خواهیم داد».


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4743 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3104
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات