بحران اقلیم وارد چهارمین روز خود شد موج بی‌سابقه خروج مردم، تجار و دیپلمات‌ها از اقلیم کردستان
29 سپتامبر 2017
ساعت انتشار مطلب : 21:29 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
رسانه های عراقی گزارش می دهند که فرودگاه اربیل مرکز دولت اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه شاهد بی سابقه ترین موج خروج مردم، تجار و دیپلمات ها از کردستان عراق است.
موج بی‌سابقه خروج مردم، تجار و دیپلمات‌ها از اقلیم کردستان
فرارو- شماری از آوارگان عراقی ساکن مناطق کردنشین از بیم پیامدهای همه پرسی کردستان عراق به خانه های خود در دیاله بازگشتند.
به گزارش السومریه نیوز، عبدالخالق مدحت عضو شورای استان دیاله عراق اعلام کرد در روزهای گذشته دهها خانوار آواره در کرکوک عراق از بیم پیامدهای همه پرسی در کردستان به خانه های خود در منطقه العظیم در شمال دیاله بازگشتند.
وی به السومریه نیوز گفت این خانواده ها در کرکوک و الطوز یا شهرهای دیگر کردستان اقامت داشتند و اکثر آنها از نظر معیشتی در وضع بسیار بدی قرار دارند و نیازمند کمک های فوری دولتی هستند.
صدها خانواده آواره عراقی اهل منطقه العظیم از سال ۲۰۱۴ در مناطق مختلف کرکوک اسکان یافتند.
در همین حال رسانه های عراقی گزارش می دهند که فرودگاه اربیل مرکز دولت اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه شاهد بی سابقه ترین موج خروج مردم، تجار و دیپلمات ها از کردستان عراق است.

این گزارش‌ها حاکی ست، از نخستین ساعات بامداد امروز سه شنبه و تنها ۲۴ ساعت پیش از رسیدن ضرب الاجل بغداد برای تحویل فرودگاه های اربیل و سلیمانیه، صدها تن از شهروندان، دیپلمات ها و فعالان تجاری برای خروج از کردستان عراق به فرودگاه اربیل هجوم آوردند.

ازدحام مسافران و کندی خدمات ارائه شده و نزدیک شدن به ضرب الاجل، شرایط تنش آمیزی را بر فرودگاه اربیل حاکم کرده است و بویژه درساعت پایانی امروز موجب بروز درگیری های میان مردم و متصدیان فرودگاه شده است.

واشنگتن: مایل به میانجیگری میان بغداد و اقلیم کردستان هستیم
آخرین تحولات حکایت از آن دارد که، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در صورت ابراز علاقه دولت مرکزی عراق، آمریکایی‌ها مایل خواهند بود که بین بغداد و مقامات اقلیم کردستان میانجیگری کنند.

به گزارش رویترز، «هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته در میان خبرنگاران گفت که واشنگتن مایل به میانجیگری میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در مورد همه‌پرسی اخیر را دارد.

نوئرت در این خصوص گفت: «ایالات متحده، در صورت درخواست، آماده خواهد بود که به تسهیل گفت‌وگوها میان دو طرف کمک کند.»

شرط حل مشکل با اربیل عقب نشینی آنان از همه پرسی است
سخنگوی نخست وزیر عراق اظهار داشت شرط اساسی حل مشکل با اربیل، عقب نشینی از همه پرسی و نتیجه آن است.
به گزارش العربیه، سعد الحدیث گفت دولت فدرال به قانون اساسی پایبند است، قانون اساسی مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک را تحت نظارت دولت فدرال در بغداد می داند و نیروهای فدرال
نیز تا قبل از تسلط داعش بر برخی از مناطق در عراق، در مناطق مورد اختلاف حضور داشتند.
سخنگوی حیدر العبادی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر نیروهای پیشمرگه مانع حضور نیروهای فدرال در کرکوک شوند آیا نیروهای فدرال وارد درگیری مسلحانه می شوند؟ افزود ما درباره سناریوهای فرضی صحبت نمی کنیم بلکه سخن ما درباره واقعیت هاست، بالاترین اولویت کنونی دولت فدرال آزادسازی مناطق باقیمانده از کرکوک است، من تنها به مقامات کرد و جبار یاور، دبیر کل پیشمرگه یادآور می شوم که تروریست های داعش همچنان در استان کرکوک حضور دارند در نتیجه اولویت دولت فدرال آزادسازی کامل استان کرکوک است، به همین منظور در این مرحله در پی آن نیستیم تا با برخی از طرف ها وارد مشکل شویم و این مشکل تمرکز ما را در رسیدن به پیروزی با کمترین هزینه به هم بریزد.
با این حال همزمان هیچگاه از اختیارات دولت فدرال در مدیریت و نظارت بر مناطق مورد اختلاف فروگذار نخواهیم کرد.
مجری العربیه به اولتیماتوم بغداد با اربیل برای تحویل دادن فرودگاه ها و گذرگاه ها به بغداد اشاره کرد و افزود آیا پیش بینی شما این است که مسعود بارزانی در دقایق پایانی در برابر این فشارها عقب خواهد نشست؟
سعد الحدیثی پاسخ داد، حل مشکلات با کردستان تنها در شرایطی ممکن خواهد بود که آنها از همه پرسی و نتیجه همه پرسی عقب نشینی کنند، به وحدت و تمامیت ارضی کشور از جمله حاکمیت کشور بر مناطق زیر سلطه حکومت محلی کردستان اعتراف کنند و به قانون اساسی به عنوان سازوکاری برای گفت و گو احترام بگذارند، این موارد مواضع ما در برخورد با حکومت محلی کردستان است و ما در این راه هیچگاه از وحدت عراق کوتاه نخواهیم آمد.
مجری العربیه پرسید، حکومت محلی در کردستان همه این موارد را رد کرده و توجه اصلی خود را به نتیجه همه پرسی متمرکز کرده است، در چنین شرایطی اقدام شما چیست؟
سخنگوی حیدر العبادی تصریح کرد ما درپی اجرای تدابیر قانونی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و دیگر تدابیر هستیم تا بتوانیم منطقه کردستان را وادار کنیم به اختیارات و حاکمیت دولت فدرال بر مناطق عبور و مرور مرزی، اعم از زمینی یا هوایی، که مجرای حمل و نقل مواد نفتی و غیر نفتی است احترام بگذارد.
در این زمینه تدابیری داریم و هماهنگی هایی را با برخی کشورها خواهیم داشت. ممکن است امروز شاهد التزام عملی کردستان به چنین مواردی نباشیم اما در آینده التزامشان را آشکار خواهند کرد همانگونه که چند روز قبل از گفت و گو طفره می رفتند اما امروز دم از گفت و گو می زنند.
نیچروان بارزانی: استقلالی را که منجر به جنگ شود، نمی‌خواهیم
در همین حال نخست وزیر منطقه کردستان عراق در مصاحبه با روزنامه‌ای ترکیه‌ای گفت که بستن مرزها به روی این منطقه به نفع هیچ کسی نبوده و اربیل به دنبال جدایی تؤام با جنگ نیست.

نخست وزیر منطقه کردستان عراق می‌گوید تحریم‌ها علیه این منطقه به نفع هیچ یک از دو طرف نیست.

نیچروان بارزانی در گفت‌وگو با روزنامه «ترکیه» گفت که همه‌پرسی جدایی تهدید برای امنیت ملی ترکیه نبوده و بستن گذرگاه‌های مرزی بین اربیل و آنکارا نه به نفع ترکیه است و نه به نفع حکومت منطقه کردستان.

وی مدعی شد که تصمیم برگزاری همه‌پرسی خواست مردم کردستان بوده است.

بارزانی در مورد تصمیم ترکیه برای بستن مرزهای خود با منطقه کردستان گفت که باید گذرگاه‌ها باز باشد؛‌ چرا که بستن آن به نفع هیچ یک از طرف‌ها نیست.

نخست وزیر منطقه کردستان عراق به حجم تبادل تجاری بین آنکارا و اربیل اشاره کرد و گفت: «حجم تبادل تجاری بین دو طرف از سال ۲۰۱۶ به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد و پیش بینی می‌شود این رقم به ۱۴ میلیارد در سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کند».

وی در مورد انتقال نفت از منطقه کردستان به اروپا نیز گفت که ترکیه همیشه برای انتقال انرژی کردستان به اروپا گذرگاه امنی بوده است.

بارزانی ابراز امیدواری کرد که این مسئله در آینده نیز ادامه داشته باشد و از ترکیه خواست موافقت‌های منعقد شده بین دو طرف را فراموش نکند.

نخست وزیر کردستان عراق در مورد شهر کرکوک که ترکیه آن را خط قرمز خود می‌داند، مدعی شد که این شهر تنها متعلق به کردها نبوده بلکه شهر همزیستی بین ترکمن‌ها، عرب‌ها و مسیحی‌هاست.

بارزانی در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که مقامات کردستان از مدت‌ها تغییرات دموگرافی و کُرد سازی این شهر را شروع کرده و کرکوک را «شهر کردی» می‌دانند.

جبهه ترکمن‌های کرکوک بارها درباره انتقال عناصر گروهک تروریستی «پ.ک.ک» به شهر کرکوک برای سرکوب مخالفان همه‌پرسی در ماه‌های اخیر هشدار داده است.

نخست وزیر کردستان عراق در بخش دیگری از این مصاحبه خود گفت: «ما استقلال و جدایی‌ای که ما را به سمت جنگ سوق می‌دهد نمی‌خواهیم».

نیچروان بارزانی همچنین گفت که به رغم مواضع سیاسی اخیر بغداد، به گفت‌وگو با دولت مرکزی ادامه خواهد داد.

گفتنی است، دوشنبه این هفته، مقامات کردستان عراق به رغم خواسته‌های منطقه‌ای و بین‌المللی همه‌پرسی جدایی را اجرا کرد. دولت عراق گفته است این همه‌پرسی فاقد وجاهت قانونی است و اجازه تجزیه این کشور را نخواهد داد. پارلمان عراق دیروز چهارشنبه از کشورها خواست پروازها به فرودگاه‌های منطقه کردستان عراق را از جمعه متوقف کنند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4598 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 3007
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات