نگاه روزنامه ها به حادثه تلخ تصادف اتوبوس دانش آموزان فقط راننده مقصر نیست!
02 سپتامبر 2017
ساعت انتشار مطلب : 21:21 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

نگاه روزنامه ها به حادثه تلخ تصادف اتوبوس دانش آموزان
فقط راننده مقصر نیست
روزنامه جوان به نوعی از صدور مجوز حرکت اتوبوس در شب انتقاد کرده است. این روزنامه با یادآوری حوادث تلخ دیگر در سال گذشته نوشته است: «بی‌احتیاطی رانندگان در کنار بی‌مبالاتی و بی‌مسئولیتی متولیان در هر کدام از این حوادث سبب شده است تا همچنان شاهد تکرار حوادث تلخ باشیم.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ – ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ پ
فرارو- تصادف دلخراش و مرگبار اتوبوس حامل دانش آموزان فضای رسانه های کشور را در بر گرفته است. روزنامه ها امروز به بررسی جزییات و لایه های مختلف این حادثه تلخ پرداختند.
فقط راننده مقصر نیست
به گزارش فرارو، اکثر روزنامه های کشور امروز حادثه تصادف اتوبوس نخبگان هرمزگان را با تیتر و عکس و به عنوان گزارش اصلی خود پوشش دادند. فقط چند روزنامه آن را در برابر دیگر اخبار کم اهمیت تر دیدند.

روزنامه کیهان و وطن امروز خبر این حادثه را در ستون های کناری صفحه اصلی خود و زیر سایه چند خبر دیگر پوشش دادند. اما روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با تیتر انتقادی “فرزانگان زیر خاک بی تدبیری” این حادثه را به عنوان گزارش اصلی خود منتشر کرد.

فقط راننده مقصر نیست
روزنامه جوان به نوعی از صدور مجوز حرکت اتوبوس در شب انتقاد کرده است. این روزنامه با یادآوری حوادث تلخ دیگر در سال گذشته نوشته است: «بی‌احتیاطی رانندگان در کنار بی‌مبالاتی و بی‌مسئولیتی متولیان در هر کدام از این حوادث سبب شده است تا همچنان شاهد تکرار حوادث تلخ باشیم.»

روزنامه شرق هم حادثه را به عنوان گزارش اول خود مورد توجه قرار نداده اما دو صفحه از روزنامه را به واکاوی ماجرا اختصاص داده است.

طیبه سیاوشی نماینده مجلس در یادداشتی در این روزنامه نوشته است: «به جای فروکاستن ماجرا به خواب‌آلودگی راننده، باید این‌بار جزئیات بروز این خطا بررسی شود. باید دید مدیر مدرسه با چه‌ ‌ایده و برنامه‌ای مجوز داده تا این دانش‌آموزان شبانه راهی سفر شوند؛ به این خاطر تأکید دارم که در این حادثه صرفا راننده نیست که مقصر است.»

اما روزنامه ایران وابسته به دولت تلاش کرد در گزارشی با تیتر ” داغ فرزانگان در قلب ایرانیان” واکنش ها و ابراز همدردی ها را برجسته کند. روزنامه دولت گزارشی کامل از حادثه منتشر کرد.

همچنین شیرزاد عبداللهی کارشناس مسائل آموزش و پرورش در یادداشتی به واکاوی مسئله پرداخت.

عبداللهی در روزنامه ایران نوشت: «دو سه سالی بود که خبر مرگ دانش‌آموزان در سفرهای اردویی از تیتر رسانه‌ها حذف شده بود و حالا شنیدن خبر کشته شدن ۹ دانش‌آموز دختر و مجروح شدن حدود ۳۰ن از دانش‌آموزان شهرستان میناب استان هرمزگان در سفر اردویی، به یادمان می‌آورد که این وقفه دو سه ساله، تصادفی بوده و اتوبوس‌های غیراستاندارد با رانندگان خسته و خواب آلود، در جاده‌های دارای نقاط پرخطر، همچنان قتلگاه دانش‌آموزانی است که با ذوق و شوق و یا برای کسب نمره عملی درس آمادگی دفاعی سال دوم دبیرستان، عازم اردو می‌شوند.»

این کارشناس آموزشی در مقاله خود تاکید کرد: «خانواده قربانیان باید شیوه نامه اردوهای دانش‌آموزی را بند به بند مطالعه کنند تا معلوم شود چه اندازه مسئولان آموزش و پرورش استان هرمزگان، مقررات برگزاری اردو‌های دانش‌آموزی را رعایت کرده اند؟ مرگ این دانش‌آموزان اگر نگوییم قتل عمد، قتل غیرعمد توسط برگزار‌کنندگان اردو محسوب می‌شود و مسئولان آموزش و پرورش از رده مدیر مدرسه تا مدیرکل و وزیر مسئول و ضامن هستند.»

او در ادامه به آیین نامه اجرایی اردوها اشاره کرده و با ذکر بخش هایی از آن نشان داده است این آیین نامه تمهیدات مهمی برای سلامت برگزار کردن اردوها دارد.

او در ادامه در نقد آیین نامه نوشته است: «به دلیل اینکه احراز توانایی جسمی و شرایط روحی و روانی رانندگان و ایمنی وسیله نقلیه مشکل است، باید دستورالعمل اردویی، بازبینی و حرکت اتوبوسهای حامل دانش‌آموزان در شب ممنوع شود. نکته مهم‌تر این است که ایمنی کودکان و دانش‌آموزان در مقررات حمل و نقل اهمیت ویژه‌ای ندارد. در امریکا اتوبوس‌های مدرسه همگی به رنگ زرد و دارای استحکام و شکل ویژه هستند. هنگامی که این اتوبوسها کنار خیابان متوقف می‌شوند و فلاشرهای خود را روشن می‌کنند، همه وسایل نقلیه در دو طرف خیابان باید کاملاً متوقف شوند.»

فقط راننده مقصر نیست

روزنامه شهروند که ماهیتی اجتماعی دارد، مسئله نخبه بودن این دانش آموزان را مهم تلقی کرده و چند گزارش مفصل با تیتر اصلی “نخبه کشی” درباره حادثه منتشر کرده است.

این روزنامه در یادداشتی به مسئله وضعیت جاده ها در استان فارس پرداخته و نوشته است: «واقعا با چه زبانی باید سخن گفت؟ سال گذشته در همین استان فارس در مسیر استان کرمان به فارس در نی‌ریز، اتوبوس سربازان وظیفه به دره سقوط کرد و تعداد زیادی از جوانان کشور درجا کشته شدند و اکنون نیز در جاده هرمزگان به فارس، تعدادی از دختران دانش‌آموز و بااستعداد کشور دچار حادثه مشابه می‌شوند و بیش از ١٠نفرشان کشته می‌شوند. اجازه دهید که چند نکته را پیرامون این حادثه تأسفبار از یکدیگر متمایز کنیم.»

به نوشته شهروند “تعداد تلفات جاده‌ای در استان فارس در سال‌های گذشته با فاصله زیاد همواره در رتبه اول (به جز در سال ٩١) و تهران در رتبه دوم بوده است، ولی نکته مهم این است که از سال ٩١ تا ٩۵، تلفات جاده‌ای در استان فارس از ١۴٧١ نفر در سال به ١۴۵٨ نفر رسیده، یعنی در این ۵سال فقط یک‌درصد از تلفات جاده‌ای این استان کاسته شده است، درحالی‌ که در این فاصله تلفات در جاده‌های استان تهران و کل کشور به ترتیب ٢٧درصد و ١٧درصد کاهش یافته است.”

شهروند در ادامه آورده است: «آمار نشان‌دهنده مشکلی جدی در مجموعه مدیریت مرتبط به حمل‌ونقل جاده‌ای و درون‌شهری این استان است که ظاهرا کمترین بهبودی را در این ۵سال داشته است. علت این واقعیت دردناک در استان فارس چیست؟ چرا تا چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد، مسئولان ذیربط پیام تسلیت می‌دهند و این‌که چنین می‌کنیم و چنان می‌کنیم، خسارت و دیه می‌دهیم و برخورد قضائی می کنیم. اما بعد همه فراموش می‌شود.»

روزنامه اعتماد هم با تیتر “سیاهی قصه دختران دریا” به بررسی ماجرا پرداخته است. این روزنامه در یادداشتی به قلم محمد کاظمی از این زاویه به مسئله نگاه کرده است که هنوز در ایران جان انسان های اهمیت واقعی خود را پیدا نکرده است.

کاظمی نوشته است: «معدل فهم موجود در جامعه هنوز به اهمیت زندگی و جان انسان‌ها پی نبرده است و از لایه‌های زیرین تا بالاترین سطوح در عمل همه مساعی خود را برای حفظ جان خود و دیگران به‌کار نمی‌برند. وزیر آموزش و پرورش در ابتدای کار خود چه بررسی و تصمیمات و دستوراتی پیرامون وضعیت ایمنی اردوها و ایمنی در مدارس صادر کرده. وزیران دیگر چه؟ آنها در حوزه فعالیت خود چه تدابیری برای ایمنی اندیشیده‌اند؟»
فقط راننده مقصر نیست

کارتون روزنامه شرق
نویسنده مقاله اعتماد نقل کرده است “کسی چند سال پیش که فرزندش را از سوی مدرسه‌ای در تهران می‌خواستند به اردویی اجباری! ببرند به مدیر مدرسه مراجعه می‌کند و می‌پرسد که از کجا می‌خواهند اتوبوس بگیرند و آیا راننده را می‌شناسند و…؟ با کمال تعجب به او اعتراض می کنند که چرا اینقدر سخت می‌گیرید و چرا توکل نمی‌کنید.”

روزنامه وقایع اتفاقیه هم به نخبه بودن این دانش آموزان را برجسته کرده و گزارش اصلی این روزنامه با عنوان “داغ دوباره فرزانه ها” منتشر شده است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4951 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2527
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات